Ozdobne pisanie, czyli lettering - jego zasady i zalety

Od dekoracji, przez ulgę, po terapię stresu, liternictwo to świetna opcja hobbystyczna, która przynosi wiele korzyści. Wszyscy możemy to robić, a nawet na tym zarabiać!
Ozdobne pisanie, czyli lettering - jego zasady i zalety

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Być może słyszałaś już o liternictwie, ozdobnym pisaniu, czy jego angielskiej nazwie lettering. Jest to bardzo częsta praktyka, którą uważa się nawet za terapeutyczną. To sztuka przekształcania liter w obrazki, a nie tylko ich pisania. Ozdobne pisanie często jest mylone z kaligrafią, ale jest między nimi wiele różnic.

Każdy może je praktykować, jeśli zastosuje pewne zasady manualnej zręczności, takich jak częste pisanie. Aby rozpocząć ozdobne pisanie, nie potrzebujesz bardzo drogich narzędzi. Potrzebna ci tylko motywacja. Zobaczysz, jak praktyka uczyni z Ciebie mistrza, ponieważ najważniejszą rzeczą jest nauczenie się, jak to robić.

Ta technika nosi również nazwę liternictwa, a jej celem jest sprawienie, aby słowa wyglądały jak rysunki. Dziś szeroko się ją stosuje w środowisku akademickim. Ozdobne pisanie zdobywa popularność ze względu na korzyści, jakie przynosi, w tym również zastosowanie w terapii antystresowej.

Ozdobne pisanie i korzyści, jakie wnosi do naszego życia

Wiele osób będzie uważać, że nie warto inwestować czasu w opanowanie sztuki rysowania liter. Ale prawda jest taka, że ​​pisanie może przynieść korzyści, od zmniejszenia poziomu stresu po zarabianie na tej czynności i generowanie dodatkowych dochodów.

1. Ozdobne pisanie zwiększa kreatywność

Wykonując tę ​​technikę, mózg jest zmuszony do przeprowadzania procesów w celu podjęcia różnych decyzji. Na przykład takich jak: jakiego kroju pisma użyć, jakie kolory zastosować i jak ostatecznie będzie wyglądała zamierzona kompozycja.

Wszystko współdziała, aby przyspieszyć proces twórczy, ponieważ chcesz osiągnąć idealny efekt estetyczny.

Pisanie w zeszycie
Procesy twórcze potrzebują codziennych bodźców. Pisanie może być sposobem na pobudzenie mózgu do inspiracji.

2. Można na tym zarabiać pieniądze

Dziś tę praktykę można spieniężyć. Jeśli odkryłaś, że masz do tego talent, możesz otworzyć sklep internetowy i zacząć oferować swoje usługi lub tworzyć niestandardowe produkty. Wierzcie lub nie, ten rodzaj sztuki przyciąga uwagę wielu ludzi.

3. Ozdobne pisanie ma działanie terapeutyczne

Według badań opublikowanych przez Narodową Bibliotekę Medyczną Stanów Zjednoczonych wykazano, że u osób, które cierpią na wysoki poziom stresu, kaligrafia ma efekt relaksujący. I to do tego stopnia, że ​​porównuje się go do efektów medytacji.

Również samo pisanie jest czynnością relaksującą. Nic dziwnego, że filmy na temat tej praktyki stają się bardzo popularne w sieciach społecznościowych. Doskonale oddają uczucie spokoju, zabawy, przez co wzbudzają chęć wypróbowania tej praktyki osobiście.

Odkryj również ten ciekawy materiał: Czym są techniki szybkiego czytania i kiedy są przydatne?

4. Uczysz się czegoś nowego

Eksperci tworzący Stowarzyszenie Dostawców E-learningu sugerują, że uczenie się czegoś nowego przynosi korzyści społeczne. Jest to bowiem sposób na zdobycie ogólnego obycia, uzupełnienie wykształcenia i poznanie ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Chociaż ozdobne pisanie ma również zalety na poziomie fizycznym, ponieważ ośrodek mózgu odpowiedzialny za  język rozszerza się.

5. Dzielisz się czymś pozytywnym

Kiedy ćwiczysz ozdobne pisanie, nigdy nie wiesz, jaki wpływ mogą mieć te artystycznie napisane słowa na innych ludzi. Wiele osób, które już opanowały tę technikę, udostępnia frazy motywacyjne w mediach społecznościowych.

Wiele osób postrzega to jako pozytywny wpływ na otaczający Cię świat. Ty też możesz mieć taki cel!

6. Ozdobne pisanie wyrabia zdolności motoryczne

Wykonywanie tej praktyki oznacza lepszą kontrolę umiejętności motorycznych, a także koordynację obu rąk. Trzeba bowiem dobrze opanować technikę. To, w połączeniu z innymi wymienionymi przez nas czynnikami, sprawi, że rozwiniesz płynność ruchów, a wyniki będą niesamowite.

Musisz jednak wiedzieć, że jest to ciągły proces nauki, szczególnie dla początkujących. odpowiednie ruchy nadgarstka są niezbędne do udanego letteringu. Ale nie zniechęcaj się, ponieważ jest to coś, czego wszyscy możemy się nauczyć.

Przeczytaj też ten intrygujący materiał: Rozmowa z samym sobą: oznaka zdrowia psychicznego

Jak zrobić ozdobny napis?

Na początek zaleca się wykonanie trochę ćwiczeń z kaligrafii. Pomoże Ci to rozluźnić rękę, a następnie wykonać ruchy wymagane do rysowania liter. Istotne jest, aby opanować sposób rysowani i cechy każdej litery, w zależności od używanego narzędzia.

Niezbędne akcesoria to:

  • Marker kaligraficzny z końcówką pędzelkową.
  • Miękki grafitowy ołówek.
  • Gumka do mazania.
  • Specjalny papier do tego celu.
  • Linijka.
  • Notatnik.

Po jakimś czasie zobaczysz, w jaki sposób możesz wykorzystać nowe materiały, takie jak kolorowe markery, zakreślacze, kredki i cokolwiek, co uznasz za dobre, aby udoskonalić swoją pracę.

Techniki ozdobne krok po kroku

Nie bój się pustej kartki, ponieważ musisz po prostu zacząć pisać i pisać non stop, aby osiągnąć zręczność w nadgarstku. Wśród podstawowych linii ozdobnych musisz opanować następujące techniki:

  1. Linie ukośne i proste: Wykonuj drobne pociągnięcia w górę i w dół we wspomnianych kierunkach. Wykorzystuj różne grubości: od cienkiej do grubego. Pomoże Ci to tworzyć litery takie jak B, D, L, P.
  2. Kształt litery U: kiedy schodzisz w dół, linia powinna być cienka. Kiedy tworzysz linię idącą do góry, linia powinna być gruba. To konkretne ćwiczenie pomoże ci zrobić V, W i Y.
  3. Pętla: Chociaż nie są łatwe do wykonania, praktyka uczyni z ciebie eksperta. Polega to na wykonywaniu wznoszących się i opadających kresek, które służą jako podstawa do tworzenia liter F, J, Q, Z.
  4. Owal: Jest to prawdopodobnie jedna z najtrudniejszych do opanowania rodzajów linii dla początkujących, ale zaleca się, aby ćwiczyc w pierwszej kolejności. Są używane do liter A, O, C, D, E.

Po opanowaniu tych pociągnięć jedynym sposobem na naukę ozdobnego pisania będzie praktyka. Twórz alfabety wykorzystując różne kształty, rozmiary, wykończenia i kolory. Za pośrednictwem Internetu możesz dotrzeć do samouczków w formie wideo, które mogą Cię pokierować.

Regularne pisanie jest niezbędne, aby dojść do wprawy. Możesz zacząć od jednego lub dwóch słów. Następnie twórz zdania, a nawet akapity za pomocą tej techniki. Szukaj inspiracji w rzeczach, które Cię pasjonują lub rozmyślając o doświadczeniach z Twojego życia.

Pisanie nad jeziorem
Możesz zabrać ze sobą notatnik i ołówek w dowolne miejsce, aby codziennie ćwiczyć tę technikę i ją doskonalić.

Możesz się wyspecjalizować w zdobniczym liternictwie

Aby się wyspecjalizować, konieczne jest rozpoczęcie kursów prowadzonych przez ekspertów w tej dziedzinie. Oni najlepiej Cię nauczą Cię, jakie są początkowe pociągnięcia i jak je opanować. Pamiętaj, że jest to technika, którą można spieniężyć, więc patrz na kurs jak na inwestycję.

Szczegół, który bardzo ci pomoże w nauce ozdobnego pisania, jest to, że linia, która idzie w dół, jest cienka, a ta, która idzie w górę, jest gruba. Ta zasada dotyczy wszystkich liter, niezależnie od rodzaju czcionki, której chcesz użyć. Nie bój się bawić nowymi stylami.

Kiedy masz już doświadczenie, odważ się na dodanie do liter innych detali, takich jak brokat, cienie, ogony, kolory. Wprowadź też kilka innych szczegółów, takich jak wstążki, czy motywy roślinne lub paski, które służą jako dekoracja. Jest to coś, czego wszyscy możemy się nauczyć.

W świecie liternictwa kreatywność nie ma granic. Wszystko zależy od Ciebie i wyniku, który chcesz osiągnąć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Calligraphy and meditation for stress reduction: an experimental comparison [Internet]. NCBI. 2013 [citado 19 abril 2021]. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3928403/
    • Flor, Martina. The Golden Secrets of Lettering. Estados Unidos da América: Princeton Architectural Press, 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.