Paraliż senny: czy wiesz, jak go uniknąć?

Budzisz się i nie możesz się ruszyć. Paraliż senny wydaje się przerażający, ale da się go uniknąć. Zastosuj się do naszych rad!
Paraliż senny: czy wiesz, jak go uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Budzisz się w środku nocy i nie możesz się ruszyć. Oblewa cię zimny pot i nie wiesz, co się dzieje. Czujesz ucisk w klatce piersiowej. To paraliż senny. Zjawiska tego da się jednak uniknąć.

Do paraliżu sennego dochodzi w fazie REM, czyli na jednym z najważniejszych etapów snu, gdy aktywność mózgu jest podwyższona. Na szczęście uczucie to nie może trwać dłużej niż 3 minuty. Jakie są przyczyny jego powstawania?

Skąd się bierze paraliż senny?

Jeśli znasz opisane powyżej uczucia, musisz wiedzieć, że paraliż senny miewa różne przyczyny. Częściej pojawia się u osób pracujących na zmiany lub cierpiących na jet-lag. Brak regularnych godzin i higieny snu może do niego prowadzić.

Jednak gdy cierpisz na podwyższony poziom stresu, także może cię on dotknąć twoje ciało jest w ciągłym napięciu, twój umysł jest bardzo aktywny, więc organizm reaguje w ten sposób. To nic przyjemnego.

Czynniki ryzyka paraliżu sennego

Znajomość czynników ryzyka paraliżu sennego pozwala zrozumieć przyczyny występowania objawów. Poznaj je zatem.

Jeśli podejmiesz działanie zorientowane na wyeliminowane tych czynników, łatwiej będzie ci zapobiec epizodom w przyszłości. Oto, co należy mieć na uwadze:

  • Zmiany rutyny: takie jak praca zmianowa.
  • Praca w nocy: spanie w ciągu dnia może powodować problemy.
  • Zmęczenie: nie wypoczywasz dostatecznie lub nie śpisz dobrze.
  • Narkolepsja: nadmierna senność bywa problematyczna.
  • Zaburzenia psychiczne: choroba dwubieguna, zespół stresu pourazowego.

Wszystkie te czynniki ryzyka zwiększają predyspozycje do doświadczenia paraliżu sennego. Ich identyfikacja ułatwia znalezienie rozwiązania problemu. Pomocne mogą być także podane poniżej wskazówki.

Jak go uniknąć?

Istnieją różne sposoby na uniknięcie paraliżu sennego. Polecamy 5 sposobów, które zwykle są skuteczne. Warto jednak skonsultować się z lekarzem. Być może będzie miał dla ciebie jeszcze lepsze propozycje.

1. Ćwiczenia mogą okazać się skuteczne

Po pierwsze staraj się ćwiczyć. To zawsze dobry pomysł, niezależnie od tego, czy cierpisz na paraliż senny, czy nie. Wysiłek męczy, relaksuje i orientuje organizm na regenerację. Ułatwia też tym samym zasypianie.

2. Śpij wystarczająco długo

Dbaj o odpowiednią higienę snu. O ile to możliwe, kładź się zawsze o tej samej porze. Dzięki temu twój organizm będzie sam szykował się do snu o danej godzinie.

Nie musisz trzymać się sztywno 7 czy 8 godzin. Czego potrzebuje twoje ciało? Może raczej 6 lub 9 godzin będzie bardziej odpowiednie? Poznaj swój organizm, by nauczyć się odpowiednio wypoczywać.

3. Ogranicz stres

Trzecia rada dotyczy ograniczania stresu. W naszym ogarniętym pandemią społeczeństwie trudno się zrelaksować. Dlatego staraj się wprowadzać nawyki takie jak ćwiczenia. Zrelaksują cię one – podobnie jak medytacjaPoczujesz się lepiej i spokojniej.

4. Ostrożnie z odżywianiem

Czwarta rada dotyczy odżywiania. Jesz o stałych porach? Twoje posiłki są pożywne? Półki supermarketów pełne są wysoko przetworzonych produktów, które powodują wzdęcia, złe samopoczucie i kłopoty z odpoczynkiem. Postaraj się zmienić nawyki żywieniowe na lepsze.

5. Odstaw napoje stymulujące

Po piąte i ostatnie, unikaj pobudzających napojów. Pij je okazjonalnie i w szczególnych chwilach. Nie mówimy tylko o kawieDotyczy to także napojów energetyzujących. Unikaj ich za wszelką cenę.

Paraliż senny dotyka nie tylko dorosłych

Cierpisz na tę przypadłość? Zastosuj się do naszych wskazówek, by uniknąć kolejnych epizodów. Pamiętaj, że paraliż senny dotyka nie tylko dorosłych. Towarzystwa pediatryczne podają, że występuje także u dzieci i nastolatków. Warto więc zadbać o higienę snu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martínez Carrillo, M. (2016). La parálisis del sueño: revisión teórica.
  • Núñez, J. E. C. (2011). Parálisis del Sueño. Synapsis3(2), 14-18.
  • Salín-Pascual, R. J. (2016). La autopercepción en el caso de la parálisis del sueño: Un estado de conciencia dentro del sueño MOR. Revista Mexicana de Neurociencia17(6), 72-84.
  • Scammell, TE (2015). Narcolepsia. Revista de Medicina de Nueva Inglaterra , 373 (27), 2654-2662.
  • Sánchez Guerrero, Fabián. “Calidad de vida laboral del personal de enfermería que rota turnos en un hospital privado.” (2017).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.