8 błędów, których należy unikać w opiece nad osobami starszymi

Opieka nad osobami starszymi jest wymagającą czynnością, która wymaga dobrego nastawienia, a także wystarczających informacji i planowania. Dowiedz się więcej w tym artykule!
8 błędów, których należy unikać w opiece nad osobami starszymi

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Opieka nad osobami starszymi wymaga chęci i gotowości. O ile nie są poważnie chore i nie wymagają szczególnej uwagi, ułatwienie życia starszej osobie nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności.

Ważne jest, aby jasno powiedzieć, że opieka ma na celu pomóc im czuć się zadbane i kochane, a także ułatwić im wykonywanie niektórych codziennych czynności. To może wydawać się proste, ale opiera się na dużej cierpliwości i odpowiedzialności.

Kiedy opieka nad osobami starszymi obejmuje również kilka podstawowych zadań pielęgniarskich, ważne jest, aby być dobrze poinformowanym i szukać metod, które ułatwią to zadanie. Bardzo satysfakcjonujące jest przyczynianie się do dobrego samopoczucia starszej osoby, a to jest warte wysiłku!

Z czym się wiąże opieka nad osobami starszymi

Opieka nad osobami starszymi skupia się na trzech frontach.

  1. Pierwszy to pielęgnacja osobista, która obejmuje mycie, ubieranie, karmienie i aktywność fizyczną.
  2. Drugi to opieka zdrowotna, która obejmuje przyjmowanie leków i wizyty lekarskie.
  3. Trzeci front to troska emocjonalna i to ten obszar, w którym pojawia się najwięcej błędów. Jest on szczególnie wymagający, ponieważ osoby starsze często są uparte lub mają objawy lęku lub depresji.

W sumie chodzi więc o wiele czynności i jest to żmudne zadanie. Jednak staje się trudniejsze, jeśli nie masz odpowiedniego nastawienia. Dobre nastawienie nie tylko sprawia, że praca jest mniej męcząca, ale także tworzy pozytywne i sprzyjające współpracy środowisko dla starszej osoby.

Błędy, których należy unikać w opiece nad osobami starszymi

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje kilka typowych błędów w opiece nad osobami starszymi. Najlepszą rzeczą jest ich unikanie, aby zapobiec trudnościom i wykonać zadanie najlepiej jak potrafisz. Wśród najczęstszych błędów znajdują się następujące zachowania:

1. Brak odpowiedniej informacji

Przede wszystkim ważne jest posiadanie dobrych informacji na temat wzorców starzenia się w ogóle, a zwłaszcza na temat danej osoby. Jeśli chodzi o to pierwsze, istnieją aspekty wspólne dla wszystkich na tym etapie życia. Ich poznanie pomaga w zrozumieniu potrzeb podopiecznego.

Ponadto każda starsza osoba dorosła ma swoje własne cechy. Jej pragnienia, plany, temperament, trudności i ograniczenia są bardzo szczególne. Znajomość ich bardzo ułatwia pracę.

Enfermera den el cuidado de un adulto burmistrz.
Ci, którzy opiekują się osobami starszymi, muszą znać specyfikę każdego przypadku.

2. Brak planowania

To dobry pomysł, aby bardzo dokładnie zaplanować wszystkie czynności związane z opieką nad osobą starszą . Jednym z najczęstszych błędów jest nieustanowienie spójnych procedur. Dobry plan daje bezpieczeństwo starszej osobie.

Plan powinien zawierać harmonogramy posiłków, aktywności fizycznej i rekreacji. Podobnie należy podać szczegółowe daty i godziny przyjmowania leków i wizyt lekarskich. Również specjalne daty i wycieczki są ważne, jeśli dana osoba przebywa w domu opieki.

3. Niecierpliwość jest błędem, którego należy unikać w opiece nad osobami starszymi

Powolne tempo wykonywania pewnych czynności przez starszą osobę może irytować opiekuna, zwłaszcza jeśli jest za dużo do zrobienia i za mało czasu. Ponadto opiekun może być uparty wobec drobiazgów, a czasem nawet wrogo nastawiony.

Opieka nad osobami starszymi wymaga dużo cierpliwości. Przygotuj się na napięte sytuacje i radź sobie z nimi inteligentnie. To bardzo dobry pomysł, aby robić wszystko z dużym zapasem dodatkowego czasu i nie przeciążać dziennej rutyny.

Bez względu na wszystko, najlepszą rzeczą zawsze jest zachowanie spokoju.

4. Nadmierna frekwencja to kolejny błąd, którego należy unikać w opiece nad osobami starszymi

W tym punkcie należy zrozumieć, że dobra opieka nie jest równoznaczna z nadopiekuńczością.

Częścią zadania jest pomoc drugiej osobie w zachowaniu jak największej autonomii. Dlatego ważne jest zachęcanie jej do samodzielnego robienia wszystkiego, co nie wymaga pomocy.

W związku z tym ważna jest dobra komunikacja z lekarzem. On lub ona określi, jakie konkretne ograniczenia ma starsza osoba. Czasami myśli, że nie może czegoś zrobić, podczas gdy w rzeczywistości jest do tego doskonale zdolna.

5. Wiedz, kiedy zignorować skargi

Ważną częścią opieki nad osobami starszymi jest umiejętność słuchania. Chociaż prawdą jest, że niektóre starsze osoby mają tendencję do narzekania, prawdą jest również, że często istnieją niezaspokojone potrzeby, które są ukryte w tych skargach.

Nie należy ignorować reklamacji. Ważne jest również, aby nauczyć się je dobrze interpretować. Czasami są wynikiem niepokoju lub smutku, a samo słuchanie ich może sprawić, że ta osoba poczuje się lepiej.

Na pewno spodoba ci się ten artykuł: 10 zdrowych produktów na lepsze trawienie

6. Zapobieganie upadkom

Upadki to jedno z ukrytych zagrożeń, z którymi borykają się osoby starsze. Często to ryzyko jest rozpoznawane dopiero wtedy, gdy jest już za późno. Jednak upadki często prowadzą do bardzo poważnych sytuacji.

Dlatego zawsze najlepiej jest im zapobiegać. Częścią opieki nad osobami starszymi jest upewnienie się, że noszą odpowiednie buty, że wszystkie obszary są dobrze oświetlone, zabezpieczone matami antypoślizgowymi i drążkami zabezpieczającymi w łazience. Należy im również pomóc w utrzymaniu siły mięśni nóg i ramion.

7. Brak komunikacji

Często zdarza się, że starsza osoba nagle mówi coś, co nie ma sensu. Lub może twierdzić, że coś jest prawdą, kiedy wyraźnie nie jest. W takich przypadkach nie jest dobrym pomysłem wdawanie się z nimi w kłótnię.

Ponadto starsze osoby często mają problemy ze słuchaniem lub czasami nie mogą znaleźć sposobu, aby wyrazić się jasno. Zawsze zachowuj spokój, mów do nich wyraźnie i z dobrą wokalizacją.

8. Brak stymulacji ma kluczowe znaczenie w opiece nad osobami starszymi

Opieka nad osobami starszymi obejmuje nie tylko zapobieganie problemom zdrowotnym lub wypadkom, ale także przyczynianie się do poprawy jakości życia i ogólnego samopoczucia. Oznacza to prowadzenie działań, które zapewniają im odpowiednią stymulację intelektualną i emocjonalną.

Ważne jest, aby wychodzić z nimi w miejsca, w których czują się komfortowo. Jeśli to możliwe, promuj socjalizację z rodziną lub osobami w ich wieku. Niech się angażują również w przyjemne zajęcia, takie jak ogrodnictwo, sztuka i rzemiosło lub czytanie.

Pintura para dorosłych burmistrzów.
Zajęcia rekreacyjne są integralną częścią opieki nad osobami starszymi.

Przydatne wskazówki dotyczące opieki nad osobami starszymi

Wreszcie niektóre działania, które można podjąć w celu ułatwienia opieki nad osobami starszymi obejmują:

  • Dokonaj oceny potrzeb: Ustalenie, czego ta osoba potrzebuje, jest przydatne do opracowania planu działania.
  • Zawieraj umowy rodzinne: Każdy członek rodziny powinien wziąć na siebie część odpowiedzialności.
  • Opracuj plan bezpieczeństwa: składa się on ze spisu możliwych zagrożeń i ustalenia planu działania dla każdego z nich.
  • Zachęcaj do uprawiania hobby: są one bardzo dobre dla osób starszych.
  • Pomóż im w utrzymywaniu kontaktów społecznych: Dobrze jest od czasu do czasu kontaktować się z bliskimi im osobami, aby zapobiec izolacji.
  • Od czasu do czasu dotykaj ich: starsza osoba doceni, jeśli opiekun od czasu do czasu okazuje przyjazne uczucia.
  • Podkreśl cnoty i umiejętności: ważne jest, aby podkreślić wszystko, co są w stanie zrobić, i celebrować ich osiągnięcia.

Opiekunowie osób starszych powinni zadbać o siebie

Ogólnie rzecz biorąc, jasne jest, że opieka nad osobami starszymi jest wymagającym zadaniem. Można to jednak ułatwić dzięki dobremu planowaniu. Bez względu na wszystko, opiekun musi również zachować przestrzeń dla siebie i okresowo robić przerwy lub odpoczywać od opieki.

Trzeba mieć świadomość, że starsza osoba jest w naturalnej fazie utraty swoich umiejętności i zdolności. Opiekun może pomóc to spowolnić, ale nie może temu zapobiec.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García, C. E. (2010). Algunas estrategias de prevención para mantener la autonomía y funcionalidad del adulto mayor. Revista Médica Clínica Las Condes, 21(5), 831-837.
  • Martínez, D. E. S., Cabrera, D. M., García, A. V., & Salinas, R. (2005). Relación entre ansiedad y depresión con quejas somáticas de tipo doloroso en mujeres mayores de 60 años de edad. Medicina Universitaria, 7(28), 123-7.
  • García, C. E. (2012). Evaluación y cuidado del adulto mayor frágil. Revista Médica Clínica Las Condes, 23(1), 36-41.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.