7 nawyków, które wpływają na zdrowie zębów
Posiadanie zdrowych ust jest niezbędne, aby móc wykonywać i cieszyć się wszystkimi czynnościami, którymi zajmuje się ta część ciała. Jednak niektóre nawyki mogą mieć wpływ na zdrowie zębów i jakość życia.
To znak dobrego zdrowia jamy ustnej, gdy nie cierpisz na żaden ból, nowotwór, infekcje, rany, choroby przyzębia, próchnicę, utratę zębów ani żadne schorzenie, które wpływa na ten otwór. Każdy z tych problemów może zakłócać zdolność do żucia, gryzienia, jedzenia, mówienia i uśmiechania się. Mogą również wpływać na samopoczucie psychiczne i jakość życia.
Dbanie o higienę jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty są więc niezbędne, aby uniknąć takich problemów. Istnieją jednak pewne złe nawyki, których należy unikać.
W tym artykule dowiesz się, jakie częste nawyki mogą mieć wpływ na zdrowie zębów.
1. Żucie niektórych przedmiotów może mieć wpływ na zdrowie zębów
Niektórzy ludzie mają tendencję do codziennego trzymania rzeczy w ustach lub żucia przedmiotów, czasami nieświadomie. Żucie ołówków, długopisów, patyczków lub końcówek okularów może powodować zużycie zębów. Może również powodować małe pęknięcia i złamania, które mogą powodować nadwrażliwość zębów.
Lód jest również twardym przedmiotem, w związku z czym należy unikać jego gryzienia. Zarówno szkliwo, jak i lód są kryształami, a ciśnienie między nimi łamie najsłabsze z nich. Na ogół pęka lód, ale czasami może pęknąć nawet ząb.
Obgryzanie paznokci to kolejny nawyk, który może mieć wpływ na zdrowie zębów a także wygląd dłoni. Siła potrzebna do obcięcia paznokci może uszkodzić zęby. Również pozycja, w której muszą znajdować się usta, aby wykonać ten nawyk, z dolną szczęką wysuniętą do przodu, może szkodzić samej szczęce.
Podobnie, paznokcie zawierają bakterie, które dostają się do ust i powodują choroby. Dotyczy to zwłaszcza osób, które pracują w kontakcie z mikroorganizmami.
2. Używanie zębów jako narzędzi jest szkodliwe
Zęby mają za zadanie żuć jedzenie i przyczyniać się do artykulacji mowy, ale niektórzy ludzie używają ich jako nożyczek lub trzymają nimi przedmioty, gdy mają pełne ręce. Przecinanie nici lub taśmy, otwieranie opakowań lub butelek, usuwanie etykiet z ubrań lub pokrywek to tylko niektóre z alternatywnych zastosowań, nawet jeśli są one szkodliwe.
Istnieją specjalne narzędzia do wykonywania tych zadań, dlatego należy unikać robienia ich ustami. Taki nawyk grozi bowiem złamaniem lub zniszczeniem szkliwa, uszkodzeniem podbródka lub połknięciem czegoś niechcianego przez przypadek.
3. Spożywanie niezdrowych napojów jest szkodliwe dla higieny jamy ustnej
Częste i nadmierne spożywanie niektórych napojów może negatywnie wpływać na usta:
- Napoje gazowane z cukrem: napoje gazowane i napoje o dużej zawartości cukru i kwasów (cytrynowego, węglowego, winowego i fosforowego) powodują erozję szkliwa chroniącego zęby. Gdy to się zużywa, odsłania znajdującą się poniżej tkankę zębiny. Zwiększa to wrażliwość i ryzyko próchnicy i infekcji.
- Kawa, herbata lub napary: częste spożywanie tych napojów może przebarwić zęby. Ważne jest, aby po ich wypiciu przestrzegać odpowiedniej higieny jamy ustnej.
- Alkohol : alkohol ogranicza wydzielanie śliny, powodując odwodnienie i suchość w ustach. Zwiększa to ryzyko próchnicy i infekcji. Specjaliści wiążą również alkohol z rozwojem raka jamy ustnej.
4. Zła higiena jamy ustnej szkodzi twoim zębom
Niewłaściwe czyszczenie jamy ustnej to nawyk, który wpływa na zdrowie zębów. Czasami ludzie wierzą, że sposób czyszczenia zębów jest wystarczający i wszystko będzie dobrze. Ale są pewne rzeczy, które ludzie robią podczas czyszczenia zębów, które mogą spowodować uszkodzenie.
- Zbyt mocne szczotkowanie: elektryczna szczoteczka do zębów o zbyt dużej sile, zbyt dużym nacisku lub zbyt dużej prędkości może uszkodzić zęby i dziąsła. Szczoteczka do zębów z twardym włosiem również może powodować obrażenia.
- Zbyt rzadkie wymienianie szczoteczki do zębów: jeśli nie będziesz wymieniać szczoteczki co trzy miesiące, zużyje się, włosie otworzy się i nie będzie działać tak, jak powinno. W ten sposób zmniejsza się jego zdolność do skutecznego usuwania resztek jedzenia i bakteryjnej płytki nazębnej bakteryjnej.
- Używanie pasty do zębów o niskiej jakości: ważne jest, aby zwracać uwagę na produkt, który wybierasz do pielęgnacji jamy ustnej. Pasta do zębów powinna zawierać fluor w odpowiednich ilościach (1000 do 1250 ppm), aby chronić jamę ustną. Czytanie etykiet i szukanie certyfikowanych i przetestowanych produktów jest bardzo ważne przy wyborze pasty do zębów.
- Używanie wykałaczek do czyszczenia zębów: niektórzy ludzie używają drewnianych wykałaczek, aby usunąć resztki jedzenia spomiędzy zębów. Może to spowodować uszkodzenie dziąseł, dlatego dobrym pomysłem jest używanie nici dentystycznej.
5. Stres może mieć wpływ na zdrowie zębów
Osoby zdenerwowane i niespokojne często cierpią na komplikacje związane z jamą ustną. W chwilach kryzysu i dużego stresu doświadczają mimowolnego ściskania żuchwy lub zgrzytania zębami.
Zjawisko to nazywa się bruksizmem i może prowadzić do uszkodzenia i zużycia zębów lub złamań i urazów stawu skroniowo-żuchwowego. Z tym problemem związane są również bóle szczęki, twarzy, uszu i głowy, skurcze mięśni oraz powikłania związane z prawidłowym żuciem lub otwieraniem ust.
6. Dieta odgrywa ważną rolę w zdrowiu jamy ustnej
Spożywanie niektórych pokarmów jest szkodliwe dla zdrowia zębów. Na przykład spożywanie słodkich produktów zwiększa ryzyko próchnicy.
Pokarmy o lepkiej konsystencji mogą również źle wpływać na usta. Dzieje się tak, ponieważ pozostają więcej czasu przyklejone do zębów. To z kolei pomaga bakteriom namnażać się, natomiast kwasy powodują powstawanie ubytków. Higiena jamy ustnej jest niezbędna, aby przeciwdziałać działaniu tego rodzaju produktów.
7. Palenie szkodzi zdrowiu zębów
Tytoń jest ogólnie szkodliwy dla naszego zdrowia. Zwłaszcza w jamie ustnej może uszkodzić błonę śluzową. Może to prowadzić do chorób przyzębia, próchnicy i raka jamy ustnej, a także do przebarwień zębów i powodowania nieświeżego oddechu.
Poza tym palenie może zmieniać zmysł smaku. Wiele zabiegów stomatologicznych kończy się niepowodzeniem u pacjentów palących.
Możesz być także zainteresowany: Pozbądź się nawyku: dobre powody, aby rzucić palenie
Porady dotyczące dobrego zdrowia zębów
Teraz już wiesz, jakie nawyki mogą mieć wpływ na zdrowie Twoich zębów. Ale samo zaprzestanie ich stosowania nie wystarczy. Pielęgnacja jamy ustnej jest niezbędna, dlatego poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą Ci uzyskać zdrowy uśmiech.
Higiena jamy ustnej i zdrowie zębów
Czyszczenie jamy ustnej jest niezbędne, aby usunąć bakterie i resztki jedzenia, które, jeśli się nagromadzą, mogą powodować najczęstsze choroby jamy ustnej. Powinieneś myć zęby trzy razy dziennie szczoteczką o miękkim włosiu i pastą do zębów, która zawiera fluor. Powinieneś również zmieniać ją co 3 miesiące.
Ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na prawidłowe umycie jamy ustnej. Szczotkę należy ustawić pod takim kątem, aby dotarła do miejsca, w którym spotykają się dziąsła i zęby. Wykonuj delikatne ruchy, okrężne i zamiatające, zwracając uwagę na oczyszczenie każdej strony każdego zęba. Należy unikać gwałtownych, energicznych ruchów lub wywierania zbyt dużego nacisku.
Powinieneś ponadto używać nici dentystycznej raz dziennie, aby usunąć płytkę bakteryjną, która może gromadzić się między zębami, gdzie szczoteczka nie może dotrzeć. Powinieneś delikatnie nitkować przestrzenie między każdym zębem.
W niektórych przypadkach konieczne może być uzupełnienie higieny jamy ustnej płynem do płukania. Twój dentysta będzie mógł ocenić, jakiego rodzaju produktu powinieneś użyć.
Twoja dieta
Najlepszym pomysłem jest spożywanie różnorodnych, pożywnych potraw. Należy unikać, a przynajmniej ograniczyć spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości cukru.
Dobrym pomysłem jest również unikanie jedzenia twardych lub lepkich pokarmów ze zbyt dużą ilością barwników. Jeśli wybierzesz ten rodzaj żywności, przestrzeganie dobrej higieny jamy ustnej pomoże chronić Twoje zęby.
Często zadawane pytania dotyczące zdrowia zębów
Regularne wizyty u dentysty mogą pomóc wcześnie wykryć jakikolwiek problem. Szybkie działanie może pomóc uniknąć komplikacji i sprawić, że leczenie będzie prostsze i przyniesie lepsze rezultaty.
Z tego powodu zalecamy wizytę u dentysty co sześć miesięcy. Ponadto należy natychmiast skonsultować się ze stomatologiem, jeśli wystąpi którykolwiek z tych problemów:
- Dziąsła wskazują na stan zapalny, są zaczerwienione, bolesne, opuchnięte lub łatwo krwawią
- Wrażliwość na zimno, ciepło lub podczas gryzienia
- Dziąsła odsuwają się od zębów
- Ból na jakimkolwiek zębie, w szczęce, podczas żucia lub w mięśniach twarzy
- Luźne, złamane lub pęknięte zęby
- Problemy z gryzieniem, krzywe zęby, brak kontaktu między zębami górnymi i dolnymi zębami
- Nieświeży oddech lub dziwny smak w ustach
- Wrzody lub rany, które się nie goją
- Implanty, które nie chcą się przyjąć
- Trudności z połykaniem
Pamiętaj, że wczesne wykrycie i leczenie problemów z dziąsłami, zębami i jamą ustną może zapewnić dobre zdrowie zębów na całe życie.
Przeczytaj także: Zwalczaj nieświeży oddech tymi naturalnymi płukankami
W sposób odpowiedzialny dbaj o higienę jamy ustnej
Zdrowe usta pozwalają prawidłowo żuć, jeść i mówić. Atrakcyjne usta, które potrafią uśmiechać się z pewnością siebie, pomogą Ci poprawić samoocenę i relacje społeczne.
Tak więc unikanie nawyków, które wpływają na zdrowie jamy ustnej i zwracanie szczególnej uwagi na zdrowie zębów, to Twoja odpowiedzialność. Chociaż czasami może się to wydawać dodatkowym wysiłkiem, zdrowy uśmiech może poprawić jakość życia, więc warto!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ayala Saltos, Viviana Ivonne. La erosión dental asociada al consumo de bebidas carbonatadas en jóvenes de 19 a 25 años de la Facultad de Odontología de la Universidad Central del Ecuador período 2016-2017. BS thesis. Quito: UCE, 2017.
- Contreras, C. P. “Efecto erosivo que causan las bebidas carbonatadas, alcohólicas y rehidratantes al esmalte dental.” REVISTA MEXICANA DE MEDICINA FORENSE Y CIENCIAS DE LA SALUD 5.3 sup (2020).
- Lecourtois-Amézquita, Mariana Gabriela, et al. “Efecto erosivo que causan las bebidas carbonatadas, alcohólicas y rehidratantes al esmalte dental.” Revista Mexicana de Medicina Forense y Ciencias de la Salud 5.S3 (2021): 153-156.
- Valencia Quiroz, Estrellita Simey. “Relación entre hábitos de alimentación y prevalencia de caries en escolares en etapa de dentición mixta de 6 a 7 años de edad en la IE N° 88005 Corazón de Jesús, Chimbote, 2017.”
- Ocumare, Ramírez, and Livis Coromoto. Relación de la prevalencia de caries con el consumo de alimentos cariogénicos y cepillado dental en niños preescolares. Diss. 2017.
- Martín, Marco Hernández. “Relación entre el consumo de alcohol y el cáncer.” Cuadernos del Tomás 10 (2018): 199-214.
- Hernández, Dunia Sierra, et al. “La xerostomía y su relación con el consumo de medicamentos, cigarro y alcohol.” Medimay 24.3 (2017): 255-267.
- Campaña Mosquera, Laura, and Julieth Ximena Rodríguez Fonseca. “Efectos del cigarrillo en el periodonto de los estudiantes fumadores de la facultad de odontología de la universidad Santo Tomas.”
- Fernández Zambrano, Hugo. Efecto del cigarrillo sobre la mucosa oral. BS thesis. Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontologìa, 2018.
- Figueroa López, Anggie Briggitte. Efectos de la Onicofagia en el sector anterior. BS thesis. Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología, 2020.