6 wskazówek, jak przezwyciężyć zerwanie przyjaźni
Ludzie się zmieniają, a wraz z nimi zmieniają się ich relacje. Bardzo często myślimy o rozpadzie pary, ale zapominamy, że więzy przyjaźni też mogą się skończyć. Dlatego w tym artykule przyjrzymy się kilku wskazówkom, jak przezwyciężyć zerwanie przyjaźni.
W naszym życiu są osoby, które mogły nam towarzyszyć w pewnych momentach naszego życia, ale potem coś zaczyna powodować tarcia. Oczywiście wiąże się to z wieloma emocjami, ponieważ zakończenie jakiegokolwiek związku jest bolesne.
Co oznacza zerwanie przyjaźni?
Przyjaźń opiera się na wzajemności i zaufaniu, na wzajemnym wsparciu i zainteresowaniu. To transcendentalna więź w życiu ludzi. Rzeczywiście to przyjaciele są tymi ludźmi, którzy nas wspierają, zachęcają, a nawet pomagają rozwijać nasz potencjał.
Przyjaźń daje nam dobre samopoczucie i wpływa na jakość naszego życia a nawet na zdrowie. Tak więc, chociaż wiele osób uważa, że najgorsze rozstanie to zerwanie z partnerem, mogą się mylić.
Zerwanie przyjaźni może być równie bolesne, gdyż nie chodzi o sam rodzaj więzi, ale o to, jak ważna jest ona dla nas.
Dlaczego przyjaźnie się kończą?
Czasami przyjaźnie się kończą, ponieważ wymienione wyżej aspekty nie są w równowadze. Po jednej stronie relacji osoba może czuć, że daje z siebie wszystko, podczas gdy w zamian otrzymuje tylko egocentryzm.
Czasami zdarza się również, że przyjaźń staje się toksyczna, a twój przyjaciel robi Ci sceny i uniemożliwia ci zawieranie innych przyjaźni. Albo zaczynasz czuć, że musisz ukrywać przed nim część swojego życia. Manipulacja, poczucie winy i zazdrość sprawiają, że relacja staje się niezdrowa.
Może się też zdarzyć, że zerwanie przyjaźni powinno mieć miejsce już wcześniej, ale utrzymaliście relację. W tym przypadku więź mogła być wymuszona, pomimo dyskomfortu z jakim się wiązała.
Często bywa również, że przyjaźń się nie zrywa, ale może dojść po prostu do naturalnego dystansu. Częstotliwość, z jaką się widujecie, może się zmniejszać i możecie się już nie zgadzać co do gustów lub wyborów życiowych. W ten sposób więź wygasa. Nie oznacza to, że istnieje problem, ale może po prostu jesteście na różnych etapach życia.
Przyjaciele nie zawsze przechodzą przez te same etapy życia, co może wpłynąć na zerwanie ich przyjaźni.Uważamy, że możesz być zainteresowany przeczytaniem tego również: Prawdziwy przyjaciel – jak go rozpoznać w tłumie?
Wskazówki, jak przezwyciężyć zerwanie przyjaźni
Oto kilka zaleceń, które pomogą Ci popracować nad emocjami i przezwyciężyć koniec relacji. Spróbuj wprowadzić je w życie.
1. Jeśli to możliwe, porozmawiaj ze swoim przyjacielem
Jeśli pojawi się problem, dobrze jest o tym porozmawiać i wyjaśnić, jak się czujesz. W ten sposób obie strony będą miały szansę wyrazić siebie i łatwiej będzie zrozumieć, o co chodzi w relacji.
Nasz mózg ma tendencję do bycia konsekwentnym, ponieważ nie toleruje sprzeczności. Tak więc, kiedy jakaś jednokierunkowa relacja zmienia się, nasz umysł musi temu nadać sens. I dopóki go nie znajdzie, nie zatrzyma się.
Dlatego gdy zabraknie nam odpowiedzi, ciężko przejść dalej. O wiele lepiej więc będzie, jeśli porozmawiacie ze sobą jak dwoje ludzi, których łączyła głęboka więź.
2. Szanuj decyzję drugiej osoby
Jednak nie zawsze można zakończyć przyjaźń rozmową. W tym przypadku bardzo ważne jest, aby uszanować decyzję drugiej osoby w tym względzie.
Każda osoba przeżywa różne sytuacje na swój własny sposób i nie zawsze jesteśmy gotowi zająć się pewnymi problemami. Być może z czasem uda się wyjaśnić niektóre kwestie. Jednak rozmowa z kimś, kto tego nie chce, jest daremna. W tym przypadku zabraknie przecież otwartego słuchania i asertywności.
3. Unikaj chowania urazy
Wszyscy popełniamy błędy i czasami ranimy się nawzajem. Wszyscy też stawiamy wiele oczekiwań wobec siebie i innych. Niezależnie od tego, co się wydarzyło, staraj się jednak zachować jak najlepiej wspólne wspomnienia.
4. Pozwól sobie na żal
Zerwanie z kimś przyjaźni oznacza utratę bliskiej osoby w Twoim życiu. Czy to nie wystarczający powód do smutku? Poświęć trochę czasu na przeżycie żalu i nie minimalizuj straty.
Możesz oczekiwać, że przejdziesz przez różne etapy (wyparcie, złość i poczucie winy). Pojawią się też różne emocje (irytacja, smutek, frustracja). Jednak tylko pozwalając sobie na szczerość w swoim samopoczuciu, stopniowo poczujesz się lepiej.
5. Pracuj ze swoimi myślami
Wielokrotnie wpadamy w pułapkę naszych myśli, które filtrują informacje przez określone soczewki. Jeśli więc Twój obiektyw jest pełen dramatyzmu i przesady, utrata przyjaciela może wydawać się końcem świata.
Z drugiej strony możliwe, że jesteś jedną z tych osób, które obarczają innych odpowiedzialnością za to, co się z tobą dzieje. Taką postawą jedynie wywołasz u siebie urazę i nie będziesz w stanie wyciągnąć lekcji z zerwanej relacji, obwiniając innych za swój dyskomfort. Spróbuj rozpoznać, dokąd prowadzą Cię Twoje myśli i nie wierz we wszystko, co mówi do Ciebie Twój umysł.
Bardzo łatwo jest wywołać urazę po każdym rozstaniu i myśleć, że wina zawsze leży po stronie drugiej osoby.6. Zaakceptuj fakt, że ludzie i relacje się zmieniają
Weź pod uwagę, że nie pozostajemy zawsze tacy sami, a tam, gdzie wcześniej było pokrewieństwo dusz, może już nie być porozumienia. Ważne jest, aby przestać idealizować i zrozumieć, że doświadczenia nas kształtują, więc czasami nasze drogi po prostu się rozchodzą.
Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Jak pomóc swoim dzieciom dowiedzieć się, kto jest prawdziwym przyjacielem
Zerwanie przyjaźni to okazja do przemyślenia więzi
Każdy związek, który się kończy, jest okazją do rozpoznania więzi, których rzeczywiście pragniesz w swoim życiu i do przemyślenia, jak możesz się nimi zająć. Każdy kryzys przynosi nowy początek, który pozwala nam podsumować pozytywne i negatywne strony.
Podobnie, zerwanie przyjaźni jest momentem na przemyślenie (gdzie popełniłem błąd i co mogę poprawić?), aby zrozumieć, kim jesteśmy i jacy jesteśmy w naszych związkach z innymi. Ale przede wszystkim to możliwość określenia, kim chcemy być.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ramos Linares, Victoriano, & Inglés Saura, Cándido José, & Martínez González, Agustín Ernesto, & Piqueras Rodríguez, José Antonio (2010). Importancia de los amigos y los padres en la salud y el rendimiento escolar. Electronic Journal of Research in Educational Psychology, 8(1),111-138.[fecha de Consulta 13 de Abril de 2022]. ISSN: . Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=293121995006
- Greco, Carolina. (2010). Las emociones positivas: su importancia en el marco de la promoción de la salud mental en la infancia. Liberabit, 16(1), 81-94. Recuperado em 13 de abril de 2022, de http://pepsic.bvsalud.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1729-48272010000100009&lng=pt&tlng=es.