5 wskazówek pozwalających zwalczyć zapalenie zatok podczas ciąży
Zapalenie zatok to problem zdrowotny dotyczący zatok przynosowych. Ogólnie rzecz biorąc jest to infekcja zlokalizowana w zagłębieniach kostnych okolic nosa, przez które przepływa powietrze podczas oddychania.
Dlatego też właśnie niektóre z objawów cechujących zapalenie zatok to przekrwienie błony śluzowej nosa i ból w okolicy oczu. Jeśli dodamy do tego objawy typowe dla ciąży i ograniczenia dotyczące leków możliwych do zastosowania, to w efekcie mamy naprawdę trudny do przetrwania problem zdrowotny.
Z tych wszystkich powodów zaprezentujemy Ci dziś pięć wskazówek pozwalających skutecznie zwalczać zapalenie zatok podczas ciąży. Zapraszamy do lektury!
Czym w ogóle jest zapalenie zatok?
Jak wskazaliśmy powyżej, jest to szeroko pojęty stan zapalny zatok przynosowych. On sam może mieć wiele różnych przyczyn, takich jak między innymi alergie, infekcja czy problemy z samym nosem.
Wiele rzeczy może powodować zapalenie zatok, co może być w efekcie bardzo uciążliwe. Zwykle istnieje kilka rodzajów tego typu schorzenia:
- Ostre – gdy zapalenie zatok trwa około czterech tygodni.
- Podostre – kiedy trwa ono od czterech do 12 tygodni.
- Przewlekłe – kiedy trwa dłużej niż 12 tygodni, miesięcy, a nawet lat.
- Powtarzające się – jeśli pojawia się kilka razy w ciągu roku.
Charakterystyczne objawy to ból wokół oczu i policzków oraz przekrwienie błony śluzowej nosa. Jednak mogą również pojawić się inne typowe objawy, takie jak na przykład:
- Kaszel
- Zmęczenie i osłabienie
- Gorączka
- Wysięk śluzu z nosa
Lekarz stawia diagnozę po zbadaniu nosa i twarzy oraz ocenie objawów. Po wykryciu choroby lekarz może przepisać antybiotyki, leki zmniejszające przekrwienie i przeciwbólowe.
Jednak w przypadku kobiet w ciąży leczenie farmaceutyczne często nie jest możliwe. Dzieje się tak, ponieważ kobieta w ciąży powinna unikać przyjmowania pewnych leków. Dlatego też powinna zawsze ściśle ograniczać się do zaleceń lekarza.
Ciążowy nieżyt nosa
Z drugiej strony nie należy mylić zapalenia zatok z ciążowym nieżytem nosa. Pod tym względem, podczas gdy zapalenie zatok jest zapaleniem jam kostnych – zatok przynosowych – nieżyt nosa jest stanem zapalnym błony śluzowej nosa. Dlatego też zapalenie zatok i nieżyt nosa to dwa różne schorzenia, których nie należy ze sobą mylić.
Istnieje również rodzaj nieżytu nosa zwany „ciążowym”, ponieważ zwykle występuje w czasie ciąży i ustępuje po porodzie. Objawy to zatkany nos, swędzenie, kichanie i kaszel.
Chociaż specjaliści nie są pewni przyczyn, stan ten nie stanowi to żadnego zagrożenia dla kobiety w ciąży ani dla samej ciąży. Jednak jest to uciążliwa dolegliwość, który może nawet utrudniać dobry sen. To, w połączeniu z objawami ciąży, takimi jak zmęczenie, bóle głowy czy nudności, może wywołać u ciężarnej silne poczucie dyskomfortu.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Zatrzymanie kataru- poznaj skuteczne domowe sposoby
Wskazówki pozwalające zwalczyć zapalenie zatok w czasie ciąży
Ponieważ kobieta w ciąży nigdy nie powinna leczyć się na własną rękę i na dodatek powinna unikać przyjmowania leków bez nadzoru lekarza, być może nadszedł najwyższy czas, aby rozważyć kilka naturalnych wskazówek, które pomogą Ci poczuć się lepiej i złagodzić uciążliwe i bolesne objawy powodowane przez zapalenie zatok.
Ponadto kobieta w ciąży powinna zażywać przede wszystkim naturalne środki na bazie roślin, ziół lub medycyny alternatywnej, o dobrze znanych i bezpiecznych składnikach. Z tego powodu poniższe porady są całkowicie naturalne i nie zagrażają w żaden sposób ciąży.
Pij duże ilości płynów
Odpowiednie nawodnienie sprawi, że śluz będzie bardziej płynny, zmniejszając w ten sposób ciśnienie w zatokach przynosowych.
Leczenie zapalenia zatok ma charakter głównie objawowy. Dlatego też jedną z głównych wskazówek jest utrzymanie prawidłowego nawodnienia organizmu. Z tego powodu eksperci zalecają kobietom w ciąży picie dużej ilości wody i naturalnych soków. W ten sposób wydzieliny z nosa mogą łatwiej się przemieszczać, łagodząc zatory.
Podnieś poduszkę, gdy śpisz
Zła pozycja do spania może powodować częstszy kaszel. Dlatego też jedną ze wskazówek dotyczących łagodzenia objawów nocnego zapalenia zatok jest ułożenie poduszki tak, aby głowa była lekko uniesiona.
W ten sposób będziesz łatwiej oddychać, a śluz będzie płynął łatwiej, zmniejszając tym samym kaszel i potrzebę kichania.
Inhalacje parą wodną w celu złagodzenia zapalenia zatok podczas ciąży
Z jednej strony możesz używać nawilżacza w nocy, aby Twoje przewody nosowe pozostały drożne. Drugą dobrą opcją jest doprowadzenie wody do wrzenia, nakrycie głowy ręcznikiem i pochylenie się nad garnkiem, aby wdychać unoszące się nad nim opary.
W ten sposób gorąca para pomoże otworzyć kanały nosowe i uwolni nagromadzony śluz w klatce piersiowej. Pomaga ona w ten sposób udrożnić nozdrza i upłynnić nagromadzony śluz.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Olejek sosnowy na złagodzenie objawów przeziębienia
Roztwór soli
Aby udrożnić jamę nosową, eksperci zalecają stosowanie naturalnego roztworu soli fizjologicznej do płukania nosa. Pod tym względem fizjologiczne sole farmaceutyczne są zwykle neutralne, co oznacza, że kobiety w ciąży mogą z nich korzystać bez żadnych problemów.
Możesz jednak zrobić roztwór soli w domu, mieszając ze sobą następujące składniki:
- 1 łyżeczka do herbaty (5 g) zwykłej soli (bez jodu)
- Szczypta sody oczyszczonej
- 0,5 litra wody destylowanej, przefiltrowanej lub przegotowanej
Stosowanie tej metody naprawdę łagodzi zatory nosowe i zapalenie zatok.
Zapalenie zatok podczas ciąży: paski nosowe
Aby uniknąć dyskomfortu wywołanego przez zapalenie zatok, możesz również użyć specjalnych pasków na nos. W rzeczywistości te paski pomagają otworzyć jamę nosową, umożliwiając łatwiejsze oddychanie, a tym samym zmniejszają przekrwienie błony śluzowej nosa.
W związku z tym możesz ich używać również w nocy, aby złagodzić zatory i zapewnić sobie dobry sen.
Dlatego oprócz tych wskazówek pozwalających złagodzić przekrwienie błony śluzowej nosa, należy pamiętać, że w czasie ciąży należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Tylko on będzie w stanie określić, czy możesz stosować jakieś leki. A jeśli tak, to jakie.
Z drugiej strony unikaj też nieznanych Ci ziołowych i alternatywnych środków, ponieważ ich składniki mogą być szkodliwe dla ciąży.
Mamy nadzieję, że spodobały Ci się te wskazówki dotyczące walki z zapaleniem zatok podczas ciąży!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Devyani Lal et al. “Management of rhinosinusitis during pregnancy: systematic review and expert panel recommendations”, Rhinology. 2016 Jun; 54(2): 99–104.
- Ellegård, E. and Karlsson, G. (1999), Nasal congestion during pregnancy. Clinical Otolaryngology & Allied Sciences, 24: 307-311. doi:10.1046/j.1365-2273.1999.00264.x
- Gregg Goldstein et al. “Rhinologic issues in pregnancy”, Allergy Rhinol (Providence). 2012; 3(1): e13–e15.