Nieżyt nosa i gardła u dzieci: poznaj jego objawy, przyczyny i leczenie

Zapalenie błony śluzowej nosa i gardła u dzieci jest wysoce zaraźliwe, ale ogólnie nie ma większych konsekwencji. Wskazane leczenie polega na kontrolowaniu objawów, zwłaszcza gorączki, która może stać się niebezpieczna, gdy przekroczy określony poziom.
Nieżyt nosa i gardła u dzieci: poznaj jego objawy, przyczyny i leczenie

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Nieżyt nosa i gardła u dzieci jest bardzo częstą chorobą. Jest to główny powód wizyt u lekarza wśród dzieci w wieku od 6 miesięcy do 8 lat. Z tego tylko powodu przychodnię odwiedza się średnio sześć razy w roku.

Można powiedzieć, że choroba ta dotyka wszystkich naszych milusińskich. Nieżyt nosa i gardła u dzieci, powszechnie znany jako przeziębienie lub grypa, jest praktycznie nieunikniony we wczesnym dzieciństwie. Przez większość czasu choroba ta na szczęście leczy się bez interwencji lekarza, choć czasem może się skomplikować.

Z tych wszystkich powodów zapalenie błony śluzowej, czyli nieżyt nosa i gardła u dzieci to główna przyczyna nieobecności w szkole w dzieciństwie. W rzeczywistości bardzo powszechnie występuje głównie wśród dzieci, które chodzą do przedszkola lub szkoły, ponieważ infekcja przenosi się przez bezpośredni kontakt.

Co to jest nieżyt nosa i gardła u dzieci?

Nieżyt nosa i gardła u dzieci to infekcja występującą w drogach oddechowych. Zaburza również normalne funkcjonowanie gardła i jamy nosowej. Prawie zawsze choroba ta ma charakter dość łagodny. Niestety jednak jest wysoce zaraźliwa, ponieważ najczęściej ma pochodzenie wirusowe.

Nieżyt nosa i gardła u śpiącego dziecka

Występuje częściej u dzieci, ponieważ mają nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy. A zatem nie działa wystarczająco skutecznie w obronie przed bakteriami i wirusami.

Główną cechą nieżytu nosa i gardła jest zapalenie błony śluzowej pokrywającej nos i gardło od wewnątrz. Gardło znajduje się za nozdrzami i jamą ustną. Rozciąga się na pierwszym odcinku układu oddechowego, tuż przed krtanią.

Co wywołuje nieżyt nosa i gardła

Zapalenie błony śluzowej nosa i gardła u dzieci jest spowodowane wieloma przyczynami, ale najczęstsze z nich to:

  • Infekcje
  • Alergie

Zakaźne, czyli infekcyjne zapalenie błony śluzowej nosa i gardła obejmuje prawie wszystkie przypadki. Mikroorganizmem odpowiedzialnym za ten rodzaj infekcji jest prawie zawsze wirus z rodziny rinowirusów. Istnieje jednak wiele innych wirusów zdolnych do zakażenia błony śluzowej nosa i gardła, takich jak adenowirus, koronawirus i paragrypa. Ich całkowita liczba szacuje się na ponad 200.

Czasami choroba powstaje również na skutek działania niektórych bakterii. Zazwyczaj chodzi w tym przypadku o Haemophilus influenzae i Streptococcus pyogenes. W takim przypadku objawy koncentrują się w gardle, i rezultacie dochodzi do zapalenia gardła lub zapalenia gardła i migdałków.

Natomiast alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i gardła jest spowodowane ekspozycją na czynnik alergenny, którym zwykle jest kurz, pyłki lub roztocza. Każdy pacjent cierpi na alergię wywoływaną innymi czynnikami, dlatego nie należy uogólniać tego typu zapalenia. Powszechnie zdarza się, że ten rodzaj zapalenia błony śluzowej nosa i gardła zaostrza się na wiosnę ze względu na rozprzestrzenianie się pyłku.

Objawy nieżytu nosa i gardła u dzieci

Najczęściej zdarza się, że choroba zaczyna się rozwijać, gdy dziecko dotyka oczu, nosa lub ust rękami, które zostały wcześniej zainfekowane. Pierwsze objawy pojawiają się dość szybko. Należą do nich:

Wirus

Zazwyczaj dzieci tracą swoją zwykłą energię i robią się drażliwe. Zapalenie błony śluzowej nosa i gardła u dzieci należy jednak do chorób „samoograniczających się”. Oznacza to, że zwykle organizm zwalcza ją samodzielnie. Ważne jest jednak, aby kontrolować objawy, zwłaszcza gorączkę.

Czasami choroba kończy się jednak przeniesieniem zapalenia na ucho, oskrzela, zatoki, migdałki i / lub krtań. W takich przypadkach lepiej jak najszybciej udać się do lekarza. Ponadto należy zwrócić się po pomoc lekarską, jeśli gorączka jest bardzo wysoka lub dziecko ma znaczące trudności w oddychaniu.

Leczenie

Podstawowym sposobem leczenia choroby jest podanie środków, które hamują i stopniowo zmniejszają objawy. Zasadniczo stosuje się leki bez recepty o działaniu przeciwhistaminowym, przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Służą one do kontrolowania stanów zapalnych, bólu i skoków gorączki.

Jednym z najbardziej irytujących objawów u dzieci jest przekrwienie błony śluzowej nosa. Można temu zaradzić, przepłukując nos za pomocą soli fizjologicznej lub stale czyszcząc nos dziecka. Jeśli jednak objawy dokuczają za bardzo, zaleca się użycie aerozolu do nosa.

Kiedy czynnikiem wywołującym chorobę jest bakteria, lekarze często sięgają po antybiotyki. Nigdy nie powinno się jednak aplikować ich samodzielnie. Bezwzględnie musi je przepisać profesjonalista.

W przypadkach alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i gardła pierwszym krokiem w leczeniu jest identyfikacja czynnika alergennego. Gdy ustalimy, co wywołuje alergię u dziecka, należy unikać narażenia go na kontakt z tą substancją. Czasami lekarz przepisuje również leki, aby nie doszło do zapalenia błony śluzowej nosa i gardła.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.