5 środków, które pomogą Ci złagodzić zaparcia
Szukasz skutecznych środków, które pomogą Ci złagodzić zaparcia? Ogólnie rzecz biorąc zaparcia to choroba, która jest prawdziwym bólem głowy dla tych, którzy cierpią na nie przewlekle i mogą być zmuszeni do sięgnięcia po środki przeczyszczające.
W naszym dzisiejszym artykule przedstawimy Ci kilka naturalnych środków, które mogą pomóc rozwiązać ten problem i poprawić samopoczucie oraz jakość życia osób, które na to cierpią.
Środki, które pomogą Ci złagodzić zaparcia
W wielu przypadkach nawyki żywieniowe i styl życia mogą wpływać na zdrowie i kondycję układu pokarmowego, a tym samym sprzyjać pojawianiu się problemów, takich jak zaparcia. Dzisiaj będziesz mógł poznać domowe środki, które pomogą Ci złagodzić te uciążliwe problemy.
Po pierwsze, przewlekłe zaparcia to choroba, która dotyka około jednej czwartej populacji (od 15 do 25%). Chociaż ludzie mogą na nią cierpieć w każdym wieku, częściej problem ten dotyczy kobiet i osób starszych, jak wskazuje publikacja w hiszpańskim czasopiśmie Medicine – Programa de Formación Médica Continuada Acreditado.
Ten problem jelitowy znacznie pogarsza jakość życia osób, które na niego cierpią. Dlatego też niezwykle ważne jest to, by zmienić styl życia i dietę. Tylko wtedy będziesz w stanie przezwyciężyć ten uciążliwy problem zdrowotny.
Oto kilka porad.
1. Stosuj dietę o wysokiej zawartości błonnika.
Pierwszym sposobem z tych, które przedstawimy w naszym artykule, jest zwiększenie spożycia błonnika pokarmowego. Zwłaszcza jeśli większość spożywanego przez Ciebie pożywienia jest przetworzona metodami przemysłowymi – jak wskazuje wspomniane przez nas powyżej badanie.
Błonnik działa w jelicie na trzy sposoby. Po pierwsze, zwiększa objętość stolca. Po drugie przyspiesza ruchy robaczkowe i ogólnie transport kału w okrężnicy. I po trzecie błonnik odżywia pożyteczne dla nas bakterie jelitowe.
Aby zwiększyć spożycie błonnika, w codziennej diecie powinieneś koniecznie uwzględnić owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona. Z drugiej strony nie zalecamy także nadmiernego spożywania produktów spożywczych sztucznie „wzbogaconych” o błonnik lub otręby zbożowe.
Te zalecenia dotyczą również zaparć u dzieci, o ile nie są one związane z chorobą. Dzieci mogą zauważyć dużą poprawę w krótkim czasie po zastosowaniu opisanych powyżej zmian w diecie.
2. Pij więcej wody.
Pamiętaj o tym, że nie możesz tak po prostu zwiększyć spożycia błonnika i zapomnieć przy tym o piciu wystarczającej ilości wody. Może to nawet przynosić skutki odwrotne do zamierzonych dla jelit i ogólnego stanu zdrowia. Wynika to z tego, że to właśnie woda pomaga błonnikowi wywierać takie działanie i zwiększyć jego objętość (pęcznieć).
Specjalne badania przeprowadzone nad tym tematem przez naukowców z Narodowego Uniwersytetu San Marcos w Limie (Peru) wskazuje, że istnieje ścisły związek między ilością wypijanych płynów przez daną osobę a zaparciami.
Dlatego też eksperci zalecają picie co najmniej 1,5 litra wody w ciągu dnia między posiłkami, aby móc strawić spożyty wcześniej błonnik. Picie wody zwiększa także częstotliwość wypróżnień i poprawia przy okazji konsystencję stolca.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Picie wody – problemy, na jakie może pomóc?
3. Nie zapominaj o regularnej aktywności fizycznej.
Chociaż nie wszystkie badania są rozstrzygające w tym względzie, niektóre z nich wykazują pozytywne wyniki dotyczące związku między aktywnością fizyczną a zaparciami. W rzeczywistości uprawianie sportu jest ogólnym zaleceniem pozwalającym cieszyć się dobrym zdrowiem i jakością życia.
Badania opublikowane w Canadian Journal of Gastroenterology and Hepatology pokazują, że wykonywanie umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej od 20 do 60 minut trzy do pięciu razy w tygodniu zmniejsza zaparcia. Tak więc w ciągu 12 tygodni ludzie mogą zaobserwować poprawę dolegliwości jelitowych związanych z tym stanem.
4. Rozważ suplementy probiotyczne.
Na całym świecie rośnie zapotrzebowanie na suplementy probiotyczne. Dzieje się tak, ponieważ te żywe mikroorganizmy są korzystne dla flory bakteryjnej jelit i dla ogólnego stanu zdrowia.
To samo badanie, o którym właśnie wspomnieliśmy w poprzedniej sekcji, oceniało wyniki przyjmowania probiotyków Bifidobacterium i Lactobacillus. Takie probiotyki skutecznie poprawiały częstotliwość wypróżniania i konsystencję stolca zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Jednak eksperci nie wiedzą jeszcze, czy jakiś konkretny szczep probiotyków jest bardziej skuteczny niż inny. Dlatego w tej chwili potrzeba wciąż jeszcze więcej badań. Z tego powodu możesz zdecydować się na te, które zawierają większą różnorodność odmian.
5. Wypróbuj psyllium, roślinę łagodzącą zaparcia.
Psyllium, czyli ispaghula (a tak naprawdę to babka płesznik), to roślina, której nasiona pomagają regulować transport zawartości w jelitach, a zatem łagodzą zaparcia. Po zmieszaniu z wodą pęcznieją i tworzą swego rodzaju galaretkę, która może pomóc w oczyszczeniu układu żołądkowo-jelitowego.
Zatem zażywanie psyllium może pomóc poprawić częstotliwość wypróżniania, konsystencję i wagę stolca, jak wskazuje to badanie opublikowane w Alimentary Pharmacology & Therapeutics.
- Zalecana dawka to 6 do 12 gramów dziennie.
- Najskuteczniejsza pora dnia na spożywanie psyllium to będąc na czczo. Czyli najlepiej z samego rana. Popijaj całość dwiema szklankami wody i zrób to co najmniej pół godziny przed śniadaniem.
- Babkę płesznik znajdziesz u zielarzy i aptek.
- Jednak zawsze najlepiej jest porozmawiać z lekarzem przed wypróbowaniem jakichkolwiek nowych środków.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Gazy i wzdęcia – poznaj 6 domowych sposobów na te uciążliwe dolegliwości
Aby skutecznie złagodzić zaparcia…
Teraz znasz już dobre nawyki, które pomagają złagodzić zaparcia. Dlatego właśnie tak ważne jest, by poprawić przenoszenie zawartości jelit w celu poprawienia ogólnego stanu zdrowia. A to pozwoli Ci cieszyć się lepszą jakością życia.
Jednak najlepszą rzeczą do zrobienia, przed dokonaniem jakichkolwiek zmian w stylu życia, jest skonsultowanie się z lekarzem. Tylko on będzie w stanie postawić Ci odpowiednią diagnozę i zapewnić leczenie. Ponadto możesz też zadać mu wszelkie pytania, o jakich tylko pomyślisz.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Garrido, A. S., Bermejo, A. P., Pomo, Y. J., & Soler, A. M. (2012). Estreñimiento. Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado, 11(6), 331-336. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0304541212703098
- Bae, S. H. (2014). Diets for constipation. Pediatric gastroenterology, hepatology & nutrition, 17(4), 203-208. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4291444/
- Farre Javier, M. (2015). Estreñimiento funcional y su relación con la ingesta de fibra dietética, líquidos, actividad física y sobrepeso en adolescentes de dos instituciones educativas de La Molina-Lima 2014. http://cybertesis.unmsm.edu.pe/bitstream/handle/cybertesis/3972/Farre_jm.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Liu, L. W. C. (2011). Chronic constipation: current treatment options. Canadian Journal of Gastroenterology and Hepatology, 25(Suppl B), 22B-28B. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3206558/
- McRorie, J. W., Daggy, B. P., Morel, J. G., Diersing, P. S., Miner, P. B., & Robinson, M. (1998). Psyllium is superior to docusate sodium for treatment of chronic constipation. Alimentary pharmacology and therapeutics, 12(5), 491. https://static5.enetural.com/static/estudo_depuralina_fiber_27212.pdf