5 powszechnych problemów ortopedycznych u niemowląt i dzieci

Powszechne problemy ortopedyczne u niemowląt i dzieci prawie zawsze wiążą się z pewnymi trudnościami w chodzeniu lub nieprawidłowościami w kształcie stóp lub nóg. Zwykle ustępują z czasem.
5 powszechnych problemów ortopedycznych u niemowląt i dzieci

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Istnieją powszechne problemy ortopedyczne u niemowląt i dzieci, o których powinieneś wiedzieć. Niektóre z tych stanów poprawiają się wraz z postępem wzrostu. Inne utrzymują się lub postępują i mogą przekształcić się w poważne zaburzenia.

Rodzice powinni zachować czujność w przypadku powszechnych problemów ortopedycznych u swoich dzieci. Jednak nie musisz się martwić ani panikować. Wiele sytuacji wydaje się poważnych, ale tak naprawdę nie są.

Najlepszą rzeczą do zrobienia jest skonsultowanie się z lekarzem, aby mógł doradzić, jakie kroki należy podjąć. W większości przypadków czas okazuje się najlepszym rozwiązaniem. W tym artykule omówimy najczęstsze problemy ortopedyczne u dzieci.

5 typowych problemów ortopedycznych

Bawiące się dziecko

Istnieje duża liczba anomalii ortopedycznych, które mogą występować przy urodzeniu lub pojawiać się w pierwszych latach życia. Jednak niektóre są dość powszechne. Wśród nich wyróżnia się pięć, które omówimy poniżej.

1. Płaskostopie

To jeden z najczęstszych problemów ortopedycznych u dzieci. W rzeczywistości prawie wszystkie dzieci rodzą się z płaskostopiem, a łuk formuje się dopiero w miarę ich wzrostu. Jednak w niektórych przypadkach łuk nie tworzy się całkowicie i wtedy mówimy o płaskostopiu w ścisłym tego słowa znaczeniu.

Płaskostopie nie stanowi w rzeczywistości żadnego problemu. Nie ma dowodów na to, że zmniejsza ono zdolność dziecka do normalnego chodzenia lub uprawiania sportuTylko w przypadkach, gdy stan ten powoduje ból, lekarze zalecą stosowanie specjalnych wkładek do butów.

2. Częste problemy ortopedyczne: Przenoszenie ciężaru stóp na palcach

Ta anomalia występuje, gdy dzieci chodzą na palcach. Dzieje się tak często, gdy uczą się chodzić, w wieku od 1 do 3 lat. Zazwyczaj porzucają ten nawyk około 2 roku życia. Jednak niektóre nadal chodzą w ten sposób nawet w późniejszym wieku.

Jeśli Twój maluch chodzi na palcach tylko raz na jakiś czas, nie ma problemu. Jeśli jest to jednak jego zwykły sposób chodzenia, koniecznie skonsultuj się z pediatrą. W takich przypadkach może wystąpić problem neurologiczny, taki jak porażenie mózgowe. Jeśli nie ma dodatkowych zaburzeń, konieczne będzie leczenie, aby dziecko przyjęło normalny chód.

3. Stopy szpotawe

Mówi się o stopach szpotawych, gdy są skręcone do wewnątrz. Koniecznie należy wyjaśnić, że ten stan występuje u dzieci, gdy zaczynają wstawać. Zwykle dzieje się to między 8 a 15 miesiącem życia. Jeśli nieprawidłowość utrzymuje się po tym czasie, szpotawość uważa się za zaburzenie.

Zwykle szpotawość wynika ze skręcenia biodra do wewnątrz. Nazywa się to przednia rotacją kości udowej. W większości przypadków stan ten nie wpływa na ruch ani normalny rozwój czynności dziecka. Zazwyczaj wszystko wraca do normy z wraz z upływem czasu.

4. Częste problemy ortopedyczne: łukowate nogi

Powszechne problemy ortopedyczne u dzieci obejmują również nogi łukowate, zwane również szpotawością kolan. W takich przypadkach dochodzi do nadmiernej krzywizny od kolana, na zewnątrz i w dół. Bardzo często jednak problem ten koryguje się w sposób naturalny.

Jeśli nieprawidłowość utrzymuje się po ukończeniu 2 roku życia lub dotyczy tylko jednej nogi, może pojawić się poważniejszy problem: krzywica lub choroba Blounta. Krzywica to problem wzrostu kości, który powstaje w wyniku niedoboru witaminy D.

Choroba Blounta natomiast to zaburzenie kości piszczelowej, które powoduje nieprawidłowy wzrost kości. W takich przypadkach wymagane jest specjalistyczne leczenie ortopedyczne. Nogi łukowate można również odziedziczyć.

5. Nogi w X

Nogi w „x”, czyli koślawe kolana, są obecne prawie u wszystkich dzieci,

ale w umiarkowanej postaci. Ta nieprawidłowość pojawia się między 3 a 6 rokiem życia, ponieważ na tym etapie u niemowlęcia następuje naturalny proces prostowania nóg.

Zazwyczaj więc nogi same się prostują z czasem. Dlatego bardzo rzadko potrzebne jest jakiekolwiek leczenie. Jeśli jednak „x” w nogach jest bardzo wyraźny lub utrzymuje się po 6 latach, należy skonsultować się z lekarzem.

Jak zdiagnozować te schorzenia

Mała dziewczynka z lekarzem
Pediatra przeprowadzi badanie fizykalne w celu określenia obecności problemów ortopedycznych.

Powszechne problemy ortopedyczne u niemowląt i dzieci zwykle rozpoznaje się na podstawie badania fizykalnego w gabinecie pediatry. Tylko w szczególnych przypadkach wymagane są dodatkowe badania, takie jak prześwietlenia, tomografia komputerowa, badanie usg, elektromiografia czy rezonans magnetyczny.

W większości przypadków lekarz dokładnie obejrzy chorą kończynę i czasami poprosi dziecko o przejście kilku kroków. Jeśli chodzi o płaskostopie może być konieczne przejście na palcach. W przypadku chodzenia na palcach lekarz będzie po prostu obserwował naturalny chód maluszka.

Stopy szpotawe diagnozuje się obserwując kształt i ułożenie stopy. W przypadku nóg łukowatych bada się chód i stawianie stopy a czasami zleca się badania obrazowe. Te ostatnie są również główną ścieżką diagnostyczną dla nóg w „x”.

Konsultacja pediatryczna to najlepsza opcja

Typowe problemy ortopedyczne u dzieci obejmują również inne schorzenia, które występują stosunkowo często. Chodzi między innymi o stopy „na zewnątrz”, stopy skokowe lub stopy „w górę” lub stopy końsko-szpotawe, które są podobne do szpotawych, ale sztywne.

We wszystkich powyższych sytuacjach ważne jest szczegółowe obserwowanie ewolucji chodu u dzieci. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości wskazane jest skonsultowanie się z pediatrą w celu indywidualnej oceny dziecka.

W tym przypadku, podobnie jak w wielu innych przypadkach, wczesne wykrycie i udzielenie pomocy lekarskiej mogą mieć kluczowe znaczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Abril, J. C., Bonilla, P., & Miranda, C. (2014). Problemas ortopédicos en el recién nacido. PediatríaIntegral, 375.
  • Insuga, V. S., Vinués, B. M., del Pozo, R. L., Moreno, M. R., González, M. M., Ruiz, R. C., & Carmen, C. M. (2018, April). ¿Caminan de manera diferente los niños con trastorno por déficit de atención hiperactividad (TDAH)? Relación entre marcha de puntillas idiopática y TDAH. In Anales de Pediatría (Vol. 88, No. 4, pp. 191-195). Elsevier Doyma.
  • Silva Yepes, E. A., & de Lili, F. V. (2009). Problemas ortopédicos comunes en niños.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.