12 wskazówek, jak przygotować się do wizyty u lekarza

Aby przygotować się do wizyty u lekarza, najlepiej jak najdokładniej określić przyczyny konsultacji. Dowiedz się więcej tutaj!
12 wskazówek, jak przygotować się do wizyty u lekarza

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Przygotowanie przed wizytą u lekarza to mądra decyzja. Nie tylko pomaga to w pełni wykorzystać spotkanie z lekarzem, ale także pomaga uniknąć pominięcia ważnych informacji lub szczegółów.

Pomaga również uniknąć błędów i nieścisłości. Przychodzisz na konsultację ze uporządkowanymi myślami i z jasnym obrazem w głowie. W ten sposób lekarz będzie miał komplet precyzyjnych elementów, aby wiedzieć, jak najlepiej postępować.

Przede wszystkim konieczne jest jasne określenie powodów konsultacji. Ponadto ważne jest, aby jasno określić pytania, które należy zadać, i podać konkretne informacje na temat leków lub trwających zabiegów.

Wskazówki dotyczące przygotowania się przed wizytą u lekarza

Przygotowanie przed wizytą lekarską oznacza zebranie informacji, które musisz przekazać lekarzowi i jasne określenie, co chcesz z tego uzyskać. Aby ułatwić ten proces, pomocne są poniższe wskazówki.

1. Główny powód konsultacji

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przygotowując się do wizyty u lekarza, jest powód wizyty. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy rodzaje wizyt: pierwsza wizyta u nowego lekarza, objawy choroby i kontrola ogólna.

Podczas pierwszej lub nowej wizyty u lekarza głównym celem jest poinformowanie Cię o stanie Twojego zdrowia i poinformowanie o konkretnym zdarzeniu. Podczas wizyty kontrolnej celem jest poinformowanie Cię, jakie zmiany lub nowe wydarzenia zaszły od ostatniej wizyty.

Ogólna wizyta kontrolna ma na celu rutynową kontrolę zdrowia. W tym miejscu należy również poinformować lekarza o swoim stanie zdrowia i zdarzeniach, które miały miejsce w ciągu ostatniego roku, nawet jeśli nie wydają się one istotne.

2. Uporządkuj swoją listę obaw przed wizytą u lekarza

Gdy istnieją konkretne obawy dotyczące zdrowia, leków, postępu istniejącego stanu chorobowego lub konkretnego zdarzenia, idealnym rozwiązaniem jest sporządzenie listy. Powinno to zawierać wszystkie kwestie, które budzą niepokój.

Spis ten będzie bardzo przydatny, ponieważ podczas konsultacji zostaną poruszone najważniejsze kwestie. Jeśli wizyta nie wystarczy, aby wszystko przejrzeć, będziesz mieć również jasny zapis tego, co czeka Cię na następną wizytę.

Cita con medyk.
Lekarze zachęcają swoich pacjentów do sporządzenia listy wątpliwości i kwestii do poruszenia podczas konsultacji.

3. Historia medyczna lub historia zdrowia

Jednym z dokumentów, które należy przynieść na pierwszą wizytę lub badanie kontrolne, jest historia choroby.

W większości przypadków lekarz prawdopodobnie już ma ja w formie cyfrowej je i zleci ją online. Jednak pacjent powinien ją wcześniej przeczytać i nigdy nie zaszkodzi przynieść ją w formie fizycznej (jeśli taka opcja istnieje w kraju, w którym mieszkasz).

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Korzyści z podnoszenia stóp przez 20 minut dziennie

4. Informacje z historii medycznej

Podczas pierwszej wizyty lub wizyty kontrolnej lekarz powinien zostać poinformowany o odpowiedniej historii. Dlatego konieczne jest, aby było to bardzo jasne spisane.

Poza tym bardzo ważne jest również poinformowanie lekarza, jakie leczenie pacjent aktualnie przechodzi. Wskazane jest określenie, czy w ciągu ostatniego roku przechodził również zabiegi estetyczne.

5. Informacje o lekach

To kolejny podstawowy aspekt przygotowania się do wizyty u lekarza. Prowadzenie listy przyjmowanych leków ma kluczowe znaczenie.

Powinieneś zapisać dokładne nazwy, dawki, jak długo je przyjmujesz i na jaki stan zostały przepisane. Lista ta powinna również zawierać suplementy, leki alternatywne lub naturalne, domowe środki zaradcze i wszystko, co jest przyjmowane lub stosowane w celach terapeutycznych.

6. Miej pod ręką odpowiednie dokumenty

Oprócz dokumentów potwierdzających ubezpieczenie zdrowotne pacjent powinien przynieść ze sobą wszelkie niedawne badania lub testy, które nie zostały sprawdzone przez lekarza lub które są uważane za istotne.

7. Zgłaszaj zdarzenia zdrowotne tak dokładnie, jak to możliwe

Jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać wizytę lekarską, najlepiej jak najdokładniej zgłaszaj zdarzenia zdrowotne.

Ponieważ najczęstszą z nich jest konsultacja w przypadku bólu, istnieje metoda o nazwie OPQRST (od angielskiego akronimu), która pozwala na sporządzenie bardzo kompletnego raportu.

Oto jak z niego korzystasz:

  • O: Pochodzenie wydarzenia: Co robiłeś, kiedy zaczął się ból? Czy ból jest nagły, stopniowy czy przewlekły?
  • P: Prowokacja problemu: Czy ból jest lżejszy czy gorszy w jakiejś aktywności, pozycji lub podczas stosowania jakiegoś środka?
  • P: Jakość bólu: Czy przeszywający ból jest tępy czy ostry?
  • O: Region i promieniowanie bólu: Gdzie w ciele znajduje się ból? Czy pochodzi również z innych części ciała?
  • S: Nasilenie bólu: Oceń ból od 1 do 10.
  • T: Czas zdarzenia: Kiedy zaczął się ból? Polepszyło się czy pogorszyło od tego czasu?

8. Prowadź zapisy objawów

Niezależnie od tego, czy jest to ból, czy inny rodzaj nieprawidłowości, najlepiej szczegółowo opisać objawy. Przygotowanie przed wizytą u lekarza oznacza posiadanie jasnych następujących informacji:

  • Czy jest ból? Jeśli tak, zastosuj metodę OPQRST.
  • W którym obszarze ciała wykryłeś nieprawidłowość?
  • Jakie są cechy wykrytej nieprawidłowości?
  • Poznaj datę wykrycia.
  • Zwróć uwagę na wszelkie inne objawy związane z głównym objawem.
  • Zapisuj wszelkie inne działania, które zostały podjęte w celu rozwiązania problemu.

9. Bądź gotowy do podzielenia się informacjami o stylu życia podczas wizyty u lekarza

Musisz podać lekarzowi ogólne, istotne informacje dotyczące stylu życia. To obejmuje:

  • Rodzaj stosowanej diety.
  • Każda aktywność fizyczna, którą wykonujesz.
  • Czy palisz, czy nie i w jakich proporcjach. To samo dotyczy alkoholu i środków psychoaktywnych.
  • Wzory snu.
  • Bieżące wydarzenia lub sytuacje, które mogą powodować stres.

Na pewno spodoba ci się ten artykuł: 10 zdrowych produktów na lepsze trawienie

10. Przygotuj swoje pytania z wyprzedzeniem

Przygotowanie przed wizytą u lekarza obejmuje również sporządzenie listy istotnych pytań, które należy zadać lekarzowi. Wskazane jest, aby nadać im priorytety i starać się, aby były jak najbardziej konkretne.

11. Zorganizuj wszystko z wyprzedzeniem

Dokumenty i notatki najlepiej przygotować na dzień przed wizytą. Czas należy ustalić tak, aby przybyć do gabinetu lekarskiego z dużym wyprzedzeniem.

Jeśli masz wątpliwości, co zrobić lub potrzebujesz pomocy, zawsze dobrze jest zabrać ze sobą towarzysza.

12. Rób notatki podczas wizyty u lekarza

Wizyta u lekarza wiąże się czasem z dużym przepływem informacji. Dlatego dobrym pomysłem jest robienie notatek na temat tego, co jest ważne.

Consulta médica para anotar datas.
Zarówno lekarz, jak i pacjent mogą zapisać istotne informacje, aby nie zostały zapomniane po wizycie.

Przydatne pytania do zadawania lekarzowi podczas wizyty

Dobra komunikacja z lekarzem jest bardzo ważna, aby wszystko przebiegało sprawnie. Częścią tej komunikacji są pytania, które pacjent powinien zadać.

Najlepiej wziąć pod uwagę następujące zmienne i sprecyzować pytania, które chcesz mu zadać:

  • Choroby lub objawy: ma to związek ze znaczeniem oznak i naturą choroby, na którą cierpisz. Pomaga również wyjaśnić oczekiwania i prognozy.
  • Leki: Dowiedz się, do czego służy każdy z nich, jego korzyści i zagrożenia, środki ostrożności, które należy podjąć, alternatywne nazwy i czy dostępne są wersje generyczne.
  • Badania: Dowiedz się, do czego służy każdy test, czy wymaga specjalnego przygotowania, czy wiąże się z ryzykiem.
  • Leczenie: poznaj cel, czas trwania, zalety i wady, skuteczność i alternatywne opcje.

Uczciwość to najlepsza polityka podczas wizyty u lekarza

Poza przygotowaniem się przed wizytą lekarską, ważne jest, aby pamiętać, że lekarz nie powinien pozostać w niewiedzy. Uczciwość jest niezbędna, zarówno do budowania zaufania, jak i właściwego rozwiązania problemu.

Chociaż wizyty lekarskie są ograniczone w czasie, nie powinno to stanowić przeszkody w zadawaniu pytań w razie potrzeby. Pacjent ma pełne prawo do wyjaśnienia tego, co się z nim dzieje i zrozumienia, co robi dla niego jego lekarz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wahren, C. G., & De Cunto, C. (2004). Medicinas alternativas: un tema que no puede ser ignorado. Arch Argent Pediatr, 102(2), 85-7.
  • Eloge, J., Napier, T. C., & Dantz, B. (2018). OPQRST (U): Integrating substance use disorders or “Use” into the medical history. Substance abuse, 39(4), 505-508.
  • Bustos, R. E. (2019). Aproximaciones antropológicas de la biomedicina desde un enfoque intercultural de la cita médica. Antropología: Cuadernos de Investigación, (22), 74-84.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.