Żylaki - jak zmniejszyć dyskomfort, który powodują latem?

Wraz z nadejściem upału dyskomfort, który powodują żylaki, zdecydowanie się nasila. Co możemy zrobić, aby cieszyć się wakacjami bez bólu?
Żylaki - jak zmniejszyć dyskomfort, który powodują latem?
María Belén del Río

Przejrzane i zatwierdzone przez: biolog, lekarz María Belén del Río.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Jeśli cierpisz na żylaki lub przewlekłą niewydolność żylną, z pewnością wiesz, że przy wysokich temperaturach dyskomfort jest większy. Ucisk, ból i zmęczenie, które powodują żylaki, rosną wraz z nadejściem lata. Hiszpańskie Towarzystwo Angiologii i Chirurgii Naczyniowej (SEACV) oferuje nam kilka prostych i ważnych wskazówek, które mogą pomóc nam poprawić jakość życia i cieszyć się bardziej zrelaksowanym latem, jeśli cierpimy na żylaki.

Jesteśmy pewni, że te informacje będą dla Ciebie przydatne.

Żylaki latem – silny dyskomfort

Szpital Ramón y Cajal w Madrycie (Hiszpania) donosi, że chociaż pochodzenie żylaków ma bardzo wyraźny składnik genetyczny, czasami czynniki takie jak otyłość lub siedzący tryb życia mogą również sprzyjać ich pojawieniu się.

Jednak wraz z nadejściem lata i wzrostem temperatur każdy, kto cierpi na niewydolność żylną, może doświadczyć szeregu zmian, które warto wziąć pod uwagę, aby podjąć środki ostrożności:

  • Żyły się rozszerzają.
  • Zwiększenie retencji płynów.
  • Zwiększony nacisk i ból.
  • Zwiększone ryzyko rozwoju zakrzepu.
  • Zwiększony ból stóp i obrzęk kostek.

Przeczytaj również: Ćwicz i pozbądź się żylaków

Trzeba bardzo jasno powiedzieć, że w kwestii żylaków nie ma cudów. Dzięki ćwiczeniom i szczegółowym wskazówkom możemy poprawić swoje samopoczucie, ale problem zazwyczaj nie jest łatwy do rozwiązania, chyba że poddamy się operacji.

Pamiętaj też, że żylaki to nie tylko problem estetyczny: to wynik nieprawidłowego działania zastawek żył w nogach. Rozszerzają się, wydłużają, a przepływ krwi staje się wolniejszy. Dlatego zawsze sprawdzaj stan swoich żylaków u swojego lekarza, zażywaj przepisane leki, a latem zastosuj w praktyce te proste wskazówki, które z pewnością będą bardzo przydatne.

Jak zadbać o żylaki latem

Z czasopisma medycznego “Lekarze i pacjenci” proponujemy kilka ciekawych strategii napisanych przez Hiszpański Oddział Flebologii (CEF) i Hiszpańskie Towarzystwo Angiologii i Chirurgii Naczyniowej, o których mowa powyżej. Zwróć więc uwagę na te proste wskazówki:

1. Unikaj bezpośrednich źródeł ciepła

Para opala się na molo

Wiemy, że kiedy nadchodzi lato, uwielbiasz wylegiwać się na plaży lub w basenie i pozwolić, aby słońce trochę ogrzało Twoje nogi. Musimy być bardzo ostrożni, ponieważ wysokie temperatury sprzyjają rozszerzaniu się żylaków i problem się pogłębia. Pamiętaj o tych wymiarach:

  • Opalaj się w mniej upalnych godzinach (przed 10 rano i w ostatnich godzinach dnia).
  • Jeśli wystawiasz się na słońce w godzinach centralnych (co nie byłoby wskazane w takich przypadkach), nałóż krem przeciwsłoneczny na nogi i kąp się w chłodnej wodzie co 15-20 minut.
  • Lekarze ostrzegają nas, że jeśli mamy żylaki, najlepiej unikać wszelkich źródeł ciepła. Warto pamiętać, że np. depilacja woskiem nie byłaby odpowiednia.

2. Poruszaj nogami na żylaki latem

  • Spaceruj po piasku w mniej słonecznych godzinach. Piasek reaktywuje nasze krążenie i jest bardzo zdrowy.
  • Jeśli wybierasz się w długą podróż samochodem, pociągiem lub samolotem, powinieneś wiedzieć, że te sytuacje unieruchomienia pogarszają niewydolność żylną.
  • Poruszaj się w miarę możliwości, noś pończochy uciskowe, wykonuj masaż w górę od łydek do kolan i poruszaj kostkami w kółko.
  • Chodź boso wzdłuż brzegu morza: woda wywołuje odpowiednie skurcze żylne.
  • Ćwicz pływanie, odczujesz ogromną ulgę przy każdym ćwiczeniu w wodzie, a także wspomożesz powrót żylny.

3. Wygodne buty i ubrania

Łydki
  • Brak obcisłych spodni. Najlepsze są sarongi, długie bawełniane sukienki, które są fajne i mogą również chronić przed słońcem.
  • Zadbaj również o buty, które nosisz: jeśli mają obcas wyższy niż 4 centymetry, powierzchnia podparcia stopy jest zmniejszona, a tym samym uniemożliwia odpowiedni powrót żylny.
  • Unikaj ciasnych skarpetek lub kolanówek, a jeśli zajdzie taka potrzeba, używaj pończoch terapeutycznych: w każdej chwili mogą przynieść dużą ulgę.

4. Zapobiegaj zaparciom

  • W lecie bardzo często cierpią na zaparcia. W związku z wyjściami, wycieczkami i generalnie zmianą nawyków nasz organizm traci rutynę. Pojawiają się wtedy problemy z pójściem do łazienki.
  • Według lekarzy wszystko to powoduje, że gromadzimy płyny i toksyny, a to z kolei wpływa na nasze żylaki.
  • Pamiętaj, aby pić dużo wody i soków oraz spożywać błonnik i świeże owoce. Lato to taki „niebezpieczny” sezon, w którym nabieramy dodatkowych kilogramów. Unikaj tego.

Stosuj zbilansowaną dietę i nie przejadaj się. Twój organizm na pewno ci za to podziękuje. Podsumowując, aby zapomnieć trochę o naszych żylakach latem, należy unikać źródeł ciepła i korzystać, zwłaszcza z wody morskiej lub basenu, aby w nim ćwiczyć. Znajdziesz wielką ulgę!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gloviczki, P., Comerota, A. J., Dalsing, M. C., Eklof, B. G., Gillespie, D. L., Gloviczki, M. L., … Wakefield, T. W. (2011). The care of patients with varicose veins and associated chronic venous diseases: Clinical practice guidelines of the Society for Vascular Surgery and the American Venous Forum. Journal of Vascular Surgery. https://doi.org/10.1016/j.jvs.2011.01.079
  • del Rio Solá, L., Aceves, M., Dueñas, A. I., González-Fajardo, J. A., Vaquero, C., Sanchez Crespo, M., & García-Rodríguez, C. (2009). Varicose Veins Show Enhanced Chemokine Expression. European Journal of Vascular and Endovascular Surgery. https://doi.org/10.1016/j.ejvs.2009.07.021
  • Sprague, A. H., & Khalil, R. A. (2009). Inflammatory cytokines in vascular dysfunction and vascular disease. Biochemical Pharmacology. https://doi.org/10.1016/j.bcp.2009.04.029

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.