Żylaki – skuteczne sposoby na ich leczenie

Żylaki – skuteczne sposoby na ich leczenie
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Zmęczone nogi, uczucie ucisku, skurcze, pieczenie, ból... Żylaki to nie tylko przykra dolegliwość, to także problem, który w znacznym stopniu może obniżyć jakość Twojego życia. Prawie 50% kobiet cierpi na żylaki, czy mowa o drobnych pajączkach, których siateczkę zaczynasz dostrzegać na nogach, czy raczej o poważniejsze ich stadium, które staje się bardziej irytujące niż bolesne. A zatem, czy istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się bólu wywołanego żylakami?

Najbardziej powszechny sposób na żylaki to operacja chirurgiczna. Ostatnio najczęściej wybieraną opcją jest usunięcie laserowe, ale niestety, nie daje ona gwarancji, że problem żylaków już nigdy nie powróci. Jeżeli problem związany jest z krążeniem, jest bardzo prawdopodobne, że powróci. Uwarunkowania genetyczne, siedzący tryb życia i dieta to kluczowe czynniki, które odpowiadają za powstawanie żylaków. Poniżej wyjaśniamy, jak można złagodzić ból żylaków i jak podnieść jakość życia w prosty i ekonomiczny sposób.

1. ZLikwiduj żylaki dzięki zdrowej diecie

2#:żylaki.jpg
  • W celu nadania lekkości kończynom i pozbycia się uczucia ciężkości nóg, najlepiej zacząć od zmiany nawyków żywieniowych. Wyeliminuj następujące produkty z diety: sól, konserwy, produkty marynowane, wędliny, czerwone mięso… Wszystkie te produkty powodują zatrzymanie płynów w organizmie, a w konsekwencji – wzmagają ból.
  • Białko ma zasadnicze znaczenie dla zmniejszenia efektu żylaków. Wyniki badań wskazują, że niedobór białka zwiększa ciśnienie na poziomie jamy brzusznej i powoduje niewydolność żylną, przyczyniając się do powstawania żylaków i hemoroidów.
  • Najbardziej rozsądną radą jest wzbogacenie diety o owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste… Wszystko to wzmocni Twój układ trawienny. Szczególnie polecane są owoce z zawartością flawonoidów: pomarańcze, cytryny, jabłka, wiśnie, borówki, jagody…
  • Pij co najmniej dwa litry wody dziennie.

2. Rośliny lecznicze

3#:żylaki.jpg
  • Bardzo skutecznym lekarstwem na łagodzeniu bólu i uczucia ciężkości w nogach spowodowanego przez żylaki jest stosowanie roślin leczniczych. Są one naturalnym środkiem, który zapobiega rozszerzaniu się naczyń włosowatych i poprawia Twoją odporność.
  • Są to również rośliny przeciwzapalne, które zmniejszają obrzęk i mają działanie antyoksydacyjne.
  • Rośliny, które możesz zastosować to: liście oczaru wirginijskiego, liście winorośli oraz liście miłorzębu japońskiego (gingko biloba). Znajdziesz je wszystkie w sklepach zielarskich i sklepach z produktami naturalnymi. Zaleca się, aby spożywać je codziennie i konsekwentnie. Ekstrakty tych roślin znajdziesz również w kremach lub żelach. Możesz je z powodzeniem wykorzystać do masażu w celu przywrócenia lekkości nogom. Są one bardzo skuteczne.

3. Korzyści z kasztanów

4#:żylaki.jpg
  • Kasztany są jednym z najbardziej skutecznych środków na żylaki. Zawarta w ich nasionach substancja zwana escyną, sprzyja prawidłowemu przepływowi krwi. Istnieje wiele badań, które opisują tę właściwość wskazując, że kasztany zmniejszają obrzęki i zapobiegają zatrzymaniu płynów w organizmie.
  • Łagodzą ból, uczucie ciężkości i skurcze. Są skuteczne w leczeniu pajączków na nogach, ale także owrzodzeń, a nawet hemoroidów.
  • Kasztany znajdziesz w sklepach zielarskich lub z naturalną żywnością w postaci kapsułek. Zaleca się przyjmowanie 400 mg dwa razy dziennie, po jednej kapsułce na śniadanie i przed kolacją. Zapobiegnie to skurczom i bólowi.

4. Inne porady dla łagodzenia bólu żylaków

5#:żylaki.jpg
  • Gdy wrócisz do domu, spróbuj się zrelaksować na dziesięć minut i połóż się na kanapie nogami do góry. Dla ułatwienia możesz umieścić pod nimi poduszkę. W ten sposób zmniejszysz ich obrzęk.
  • Aloes jest szczególnie polecany do łagodzenia ciśnienia żylnego. Możesz masować nogi miąższem aloesu. Bardzo szybko odczujesz ulgę.
  • Kiedy leżysz, zawsze pamiętaj, aby nogi znajdowały się nieco powyżej poziomu Twojego ciała. Wykorzystaj materac lub poduszkę, aby przyjąć najbardziej wygodną pozycję.
  • Pomiary ciśnienia są często bardzo przydatne, ponieważ pozwalają skutecznie złagodzić ból.
  • Unikaj siedzącego trybu życia. Ruszaj się i wykonuj ćwiczenia tak często jak to tylko możliwe. Jeśli twoja praca zmusza cię do pozycji siedzącej, wykorzystuj każdą możliwą szansę na ruch. Po powrocie do domu, wyjdź na półgodzinny spacer. Przeproś się z dawno nie widzianym rowerem.
  • Staraj się nie nosić zbyt ciasnej odzieży, ponieważ utrudnia krążenie w nogach i powoduje żylaki.
  • Stosuj na przemian zimne i ciepłe kompresy. Zacznij od przyłożenia do nóg gorącej szmatki i uciskania żylaków. Następnie zrób to samo, ale z wykorzystaniem szmatki zamoczonej uprzednio w chłodnej wodzie. Zmiana temperatury jest bardzo relaksująca i przywraca prawidłowe krążenie w nogach.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.