Życiowe rozczarowania – czego mogą Cię nauczyć?
Wszystko co się nam przydarza jest w pewnym sensie lekcją. Możemy się uczyć i na podstawie pozytywnych doświadczeń, i tych negatywnych. I choć to trudne, to właśnie ciężkie przeżycia uczą nas najwięcej. Jak wykorzystać życiowe rozczarowania i wyciągnąć z nich naukę na przyszłość?
Są osoby, które traktują życiowe rozczarowania jako okazje to rozwoju i wychodzą z nich znacznie silniejsi niż były przedtem. Taki schemat ma swoją nazwę: odporność. Osoby odporne potrafią po przejściu trudności wrócić do pełni swoich sił, a często mają ich nawet więcej.
Możesz zadawać sobie pytanie po co spotykają nas życiowe rozczarowania. Szukając odpowiedzi pamiętaj, że życie jest pełne konfliktów i problemów. Świat nie zawsze jest kolorowy. Idziemy przez życie starając się przejść przez trudne chwile najlepiej, jak umiemy.
W ciężkich momentach powinniśmy pamiętać, aby bronić się przed negatywnym nastawieniem. To niełatwe, ale życiowe rozczarowania można potraktować, jako lekcje i okazje do stania się lepszym. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, jak zachować pozytywne nastawienie, i jak zmienić zawód w lekcję.
Życiowe rozczarowania
Każdego z nas może spotkać w życiu wiele różnych, poważnych rozczarowań i zawodów. Rozpad związku, odrzucenie, zdrada, kłamstwa, niewdzięczność… Jedne z najpoważniejszych rodzajów problemów wiążą się zazwyczaj z sytuacjami, takimi jak:
- Utrata bliskiej osoby
- Problemy finansowe
- Utrata pracy
- Przymus wyjazdu w poszukiwaniu lepszych warunków życia
- Przemoc
Czego mogą nas nauczyć życiowe rozczarowania?
Nie możemy mieć wpływu na wszystko
Niestety tę prawdę odkrywamy zazwyczaj dopiero w wyniku poważnych rozczarowań. A to ważne by wiedzieć, że jedyne na co mamy wpływ to nasze własne podejście, decyzje, uczucia i działania. Martwienie się tym, nad czym nie mamy kontroli to strata czasu, która do niczego nie prowadzi.
Przeczytaj koniecznie: Spacerowanie – poznaj 6 korzyści dla zdrowia
Cierpliwość jest ważna
Oczywiście każdy z nas wolałby uniknąć rozczarowań. Ale ważne jest to, by mieć cierpliwość. Wiesz już, że nie nad wszystkim masz kontrolę – zwłaszcza nad tym, na co wpływ mają inni ludzie.
Wiele zależy od podejścia
Masz wpływ na własne nastawienie. Przede wszystkim możesz oddalić się od sytuacji, które Cię ranią. Unikaj osób sprawiających Ci przykrość, nauczy się mówić “nie” wtedy, kiedy czegoś nie chcesz i wymagaj szacunku, otwartości i szczerości w związku.
Spójrz na swoje problemy z innej perspektywy
Przeanalizuj wszystkie aspekty Twojego problemu. W ten sposób na pewno odkryjesz inne spojrzenie. Nowa perspektywa pomoże Ci podjąć lepsze decyzje w przyszłości i dostrzec szczęście.
Polecamy: Joga – walcz z depresją przy jej pomocy
Akceptacja
Naucz się akceptować to, co już się stało. Przeszłości nie da się zmienić, więc nie ma sensu gdybać. Najlepszym sposobem na wyjście z rozczarowujących sytuacji z twarzą jest zachowanie godności.
Sytuacja nie zmieni się tylko dlatego, że tego chcesz. Próby wpłynięcia na to, nad czym nie ma się kontroli sprawią tylko, że pojawi się frustracja i zmęczenie.
Czas na wdzięczność!
- Doceń to, co jest dobre. Są osoby, które poddają się kiedy tylko pojawia się ból i negatywne uczucia. Boją się złamanego serca i trudności. Ale w trudnościach są dobre strony – trzeba nauczyć się je dostrzegać!
- Zamiast niezdrowego podejścia opartego na strachu, lepiej jest szukać pozytywnych stron każdego doświadczenia. Odnajdź to, co jest dobre, doceń wartość tego aspektu i czerp lekcje z każdego doświadczenia. Znajdź równowagę pomiędzy dobrymi i złymi stronami.
- Czas leczy rany. To prawda. Z czasem nawet najsilniejszy ból mija. Wszystkie trudne sytuacje kiedyś się kończą. Wyolbrzymianie problemów sprawi jedynie, że poczujesz się jeszcze gorzej. Zanim zrobisz lub powiesz coś, czego będziesz żałować, poczekaj. Niech upłynie trochę czasu. To pozwoli Ci spojrzeć na sytuację w inny sposób.
- Szukanie pomocy jest konieczne i ważne. Możesz znosić życiowe rozczarowania w samotności i cierpieć w ciszy, ale sprawisz tylko w ten sposób że będzie jeszcze gorzej. Nie bój się szukać pomocy. Zwróć się do bliskich, albo do psychoterapeuty. Pamiętaj o tym, że na szali leży przecież Twoje zdrowie psychiczne.
- Myśl o sobie. Oczywiście w życiu będą przeszkody i trudniejsze okresy, ale nie trać z oczu swoich celów. Bardzo często rozczarowania nie mają nic wspólnego z naszym głównym celem w życiu. A głównym celem jest dobre samopoczucie. Musisz najpierw zadbać w pełni o siebie. Dopiero wtedy będziesz miała siłę, by dbać o innych.
Wyzwania życiowe mogą nas tak wiele nauczyć! Uwierz w to, że odzyskanie nadziei jest możliwe i czekają na Ciebie dobre chwile w przyszłości. Nie zapominaj o tym, że podstawą dobrego nastawienia jest cierpliwość, nadzieja i wytrwałość.