Zwyrodnienie stawów – lepiej zapobiegać niż leczyć!

Biorąc pod uwagę fakt, że zwyrodnieniowe zapalenie stawów może mieć poważny wpływ na zdrowie organizmu oraz znacząco obniżyć jakość codziennego życia, warto zatroszczyć się o prawidłową kondycję stawów, by zapobiec chorobie lub opóźnić jej rozwój.
Zwyrodnienie stawów – lepiej zapobiegać niż leczyć!
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Lorena González

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Artroza, czyli zwyrodnienie stawów, to bardzo poważna choroba układu kostnego, która atakuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Zazwyczaj jej ofiarą padają osoby starsze w przedziale wiekowym 50-55 lat.

Choroba zwyrodnieniowa stawów polega na zniszczeniu chrząstek stawowych i zmian w budowie sąsiadujących z nimi kości. Efektem tego procesu są osteofity, czyli wyrośla kostne znacząco ograniczające ruchy stawów.

Zwyrodnienie stawów i degeneracja chrząstki generalnie objawiają się po ukończeniu 50. roku życia. Wraz z wiekiem nasz organizm obniża produkcję kolagenu – substancji, która zapobiega ocieraniu się kości o siebie. Kiedy w naszym ciele jej brakuje, wówczas pojawia się szereg problemów powiązanych z okresem starzenia się.

Występują się wówczas bóle stawów, wywołane tarciem, a także stan zapalny i trwała deformacja poszczególnych elementów stawów. W miarę postępu objawów choroby, następuje stopniowa redukcja swobody ruchów. Stąd tak ważna jest profilaktyka lub podjęcie leczenia na czas.

Zwyrodnienie stawów – jak postawić diagnozę?

Chociaż u ludzi w młodszym wieku jest bardzo trudno jest wykryć zmiany zwyrodnieniowe stawów, istnieje szereg sygnałów, które powinny cię zaniepokoić i skłonić do wprowadzenia nowych, zdrowszych nawyków do twojego codziennego życia.

Chrząstka stawowa

Nie bagatelizuj nawracającego bólu poszczególnych części ciała, zwłaszcza:

  • Dłoni i palców
  • Dolnej części pleców
  • Bioder
  • Kolan
  • Łokci

Zwyrodnienie stawów – jaka profilaktyka jest najlepsza?

Im szybciej zmienisz swoje codzienne nawyki na zdrowsze, tym większa szansa na uniknięcie zmian zwyrodnieniowych w późniejszym wieku. Chociaż nie zawsze możemy im zapobiec całkowicie, przynajmniej opóźnimy pojawienie się pierwszych objawów.

1. Zwiększ spożycie produktów bogatych w wapń

Dietą można przyspieszyć lub opóźnić rozwój artrozy. Na twój codzienny jadłospis powinny składać się produkty o wysokiej zawartości wapnia. To właśnie od tego pierwiastka zależy prawidłowa struktura kości.

Co więcej, wapń jest niezbędnym elementem profilaktyki innych chorób zwyrodnieniowych, między innymi osteoporozy. Problem ten dotyczy zwłaszcza kobiet w okresie menopauzy. Warto więc jeszcze w młodszym wieku zmodyfikować swoją codzienną dietę lub regularnie sięgać po suplementy diety.

Wapń w naturalnej postaci znajdziemy między innymi w:

  • Mleku i jego przetworach
  • Kapuście włoskiej, jarmużu, natce pietruszki
  • Nasionach roślin strączkowych
  • Suszonych figach, migdałach, orzechach laskowych
  • Płatkach owsianyc i otrębach pszennych
  • Sardynkach

Przeczytaj koniecznie artykuł: Wapń – 7 nawyków na lepszą absorpcję

2. Jedz więcej warzyw i owoców!

Dieta osób chroniących swoje stawy przed zmianami zwyrodnieniowymi powinna obfitować w świeże owoce i warzywa. Są one naturalnym źródłem wielu cennych witamin i składników mineralnych, które wspomagają nie tylko kości i stawy, ale także poprawiają ogólną kondycję całego organizmu.

Świeże warzywa

Zwyrodnienie stawów często bywa konsekwencją niedoborów substancji odżywczych w organizmie. Bardzo ważnym elementem w profilaktyce artrozy jest witamina C. W naturalnej postaci znajdziemy ją między innymi w:

  • Owocach cytrusowych (pomarańcza, cytryna, grejpfrut, mandarynka)
  • Truskawkach
  • Selerze naciowym
  • Marchwi
  • Kapuście
  • Brokułach

3. Zadbaj o prawidłową masę ciała

Otyłość jest poważnym problemem, który odbija się na zdrowiu całego organizmu, również na stanie kości i stawów. Pamiętaj, że zbędne kilogramy wywołują nadmierny nacisk zwłaszcza na stawy kolanowe, które często po prostu nie dają sobie rady z udźwignięciem całego naszego balastu.

Czym prędzej zacznij więc dbać o swoją sylwetkę. Jeśli twoja nadwaga jest niewielka, stosując zdrową dietę i regularnie trenując, szybko pozbędziesz się zbędnego tłuszczyku.

Jeśli jednak nadprogramowych kilogramów jest więcej, powinieneś skonsultować się z dietetykiem, aby zalecił ci odpowiedni plan żywieniowy oraz odpowiednią dla ciebie formę aktywności fizycznej.

4. Ruszaj się – koniec z fotelowym trybem życia!

O tym, że ruch to zdrowie, wiemy wszyscy. Niestety nie zawsze wiedza ta przekłada się na nasze codzienne życie. A to właśnie regularna aktywność fizyczna jest najlepszą metodą zapobiegania najróżniejszym chorobom, zwłaszcza schorzeniom kości i stawów.

Sam ruch nie sprawi jednak, że zwyrodnienie stawów się nie rozwinie. Należy umiejętnie wykonywać ćwiczenia – tak, aby nie obciążać nadmiernie stawów i skutecznie unikać kontuzji i urazów. Kluczem do sukcesu jest prawidłowa postawa ciała zarówno w trakcie treningu, jak i podczas zwyczajnego, codziennego chodzenia.

Nieprawidłowy nacisk na stawy i kości prowadzi do ich szybszego zużycia i powstawania zmian zwyrodnieniowych.

Kobiety jadące na rowerze

Jeśli zdecydujesz się na codzienne bieganie, zwracaj szczególną swoje kroki: ich długość, nacisk stopy na podłoże itp. Istotną rolę odgrywa tu masa ciała, która warunkuje między innymi szybkość zużywania się chrząstki stawowej.

Formą ruchu, którą specjaliści zalecają jako prewencję choroby zwyrodnieniowej stawów jest:

  • Pilates
  • Joga
  • Ćwiczenia rozciągające (streching)
  • Pływanie

5. Prawidłowa postawa ciała

Zalecenie to dotyczy głównie osób, których praca polega na kilkugodzinnym siedzeniu w biurze. Prawidłowa postawa to jeden z kluczowych czynników profilaktyki artrozy. Twoje stanowisko pracy powinno być przyjazne zdrowiu i ergonomiczne.

Zaopatrz się w dobry fotel i podpórkę pod stopy, ustaw monitor na wysokości wzroku i zawsze staraj się trzymać wyprostowane plecy. Nie należy zapominać również o częstych przerwach w celu rozprostowania kości. Wykorzystuj każde wyjście do toalety na wykonanie kilku ćwiczeń rozciągających. Wiele z nich możesz praktykować także nie wstając nawet od biurka.

Pamiętaj, że im więcej czasu spędzasz w jednej i tej samej pozycji, tym miej krwi dociera do kończyn, co stymuluje zmiany zwyrodnieniowe w stawach.

Ponieważ jest to choroba rozwijająca się latami, przez długi okres czasu możesz nie odczuwać żadnych skutków siedzącego trybu życia. Niestety, kiedy te się pojawią, nie można ich już cofnąć.

6. Pójdź do lekarza

Kiedy bolą cię stawy lub odczuwasz niecodzienny dyskomfort podczas chodzenia, uprawiania sportu czy w jakiejkolwiek innej sytuacji, nie zwlekaj i umów się na wizytę u lekarza. Jeśli rozwija się w twoim organizmie zwyrodnienie stawów, będziesz mógł wykryć je na czas i zapobiec dalszemu postępowi choroby.

Artroza to bardzo bolesne schorzenie. Lekarz pomoże ci dobrać odpowiednią kurację leczniczą oraz wskaże naturalne sposoby na uśmierzenie bólu oraz poprawę stanu zdrowia kości i stawów.

Kobieta u ortopedy

Choroba zwyrodnieniowa stawów może być również konsekwencją dawnych złamań lub kontuzji, które nie zostały prawidłowo wyleczone. Warto więc zasięgnąć opinii specjalisty, gdyż problem ten może prowadzić do przedwczesnego zużycia się chrząstki stawowej.

7. Zadbaj o chrząstki stawowe

Obecnie mamy do wyboru ogromny wachlarz naturalnych produktów zdrowotnych oraz suplementów diety, które pozwalają na systematyczne uzupełnianie możliwych niedoborów substancji odżywczych w organizmie.

Zadbaj o chrząstki stawowe wprowadzając do swojej codziennej diety glukozaminę, kolagen i kwas hialuronowy – substancje, które odżywiają chrząstki oraz wzmacniają kości, zapobiegając tym samym rozwojowi osteoporozy.

Już wiesz, co robić, aby nie dopadło cię zwyrodnienie stawów! Kluczową rolę w profilaktyce odgrywają: zdrowa i bogata w wapń dieta, regularna aktywność fizyczna oraz dobre nawyki na co dzień. W obliczu bólu stawów bądź jakichkolwiek innych niepokojących objawów należy wybrać się do lekarza, by wykonać odpowiednie badania i ustalić przyczynę dyskomfortu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.