Zwalczanie łuszczycy - żywność, która w tym pomoże
Łuszczyca jest chorobą skóry, która dotyka ponad 2 % ludności świata. Jej głównym objawem jest podrażniona, zaczerwieniona skóra z białawymi plackami. Jednak co możemy zrobić, aby zminimalizować te objawy? Czy zmiany w sposobie odżywiania przyczynią się do kontrolowania łuszczycy? Możliwe jest na przykład zwalczanie łuszczycy dietą. Dowiedz się w jaki sposób.
Czy wiesz, że spożywanie niektórych pokarmów może pomóc Ci zmniejszyć występowanie pewnych objawów łuszczycy? Dowiedzmy się więc, jakiej żywności szczególnie należy unikać, a którą wybierać do codziennego jadłospisu, by miała ona wpływ na zwalczanie łuszczycy.
Podczas gdy oczywiście sama zmiana nawyków żywieniowych nie wyleczy łuszczycy całkowicie, to możemy zaradzić jej uporczywym objawom. Istnieją bowiem wskazane i zakazane produkty w przypadku walki z chorobą skóry. Mogą pomóc bądź zaostrzyć występowanie symptomów.
Zwalczanie łuszczycy – jak wykorzystać dietę do walki z chorobą?
Łuszczyca zwykła jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, charakteryzuje się okresami remisji i nawrotów.
W badaniach opublikowanych w maju 2017 roku, według Terapii Dermatologicznej: przeanalizowano podstawy dietetyczne i zwyczaje żywieniowe ponad 1200 członków Krajowej Fundacji na Rzecz Łuszczycy. Wyniki wskazały jednoznacznie, iż niektóre produkt wydają się nasilać objawy łuszczycy, podczas gdy inne je minimalizują lub znacznie tłumią.
Ujmując w wielkim uproszczeniu, większość ankietowanych była na diecie:
- bezglutenowej,
- unikała alkoholu, bądź rzadko sięgała po wysokoprocentowe napoje;
- uwzględniała wysokie spożycie warzyw i witaminy D.
Z drugiej strony, duży odsetek badanych pacjentów twierdził, że stosują dietę mającą na celu kontrolę łuszczycy, z dużym powodzeniem. Wśród wymienionych diet wyróżnia się: dietę alkaliczną Pagano, dietę wegańską, czy choćby dietę Paleo.
W mniejszym stopniu powoływano się na dietę śródziemnomorską, wegetariańską, bezglutenową i niskowęglowodanową czy wysokobiałkową.
Zwalczanie łuszczycy i zalecana żywność
Wczesne zmiany łuszczycowe mają charakter drobnych grudek. Dojrzałe zmiany są większe, średnicy kilku centymetrów, pokrywają je srebrzyste łuski, czyli blaszki łuszczycowe.
Oto lista produktów spożywczych, które mogą pomóc w walce z łuszczycą, w oparciu o zalecenia żywieniowe opublikowane w znanym czasopiśmie naukowym JAMA Dermatology.
To właśnie według dr Johna Pagano (od słynnej diety Pagano), zaczątek łuszczycy tkwi w jelitach (czyli w miejscu, w którym buduje się nasza odporność). Tam też gromadzą się toksyny, pasożyty oraz niesprzyjające bakterie.
1. Warzywa i owoce
Bez wątpienia te dwie grupy pokarmowe dostarczają niezbędnych składników odżywczych. Szczególnie przydatne okażą się w celu kontrolowania łuszczycy i jej objawów.
W tym przypadku warto zwrócić uwagę na składniki takie jak: witamina A lub beta-karoten, przeciwutleniacze i minerały. Gdzie wymienić można: cynk, selen i magnez. Oto tylko niektóre warzywa i owoce, które szczególnie należy uwzględnić w codziennej diecie:
- Marchew
- Papryka
- Dynia
- Szpinak
- Brokuły
- Awokado
- Morele
- Mango
- Maliny
- Jagody
- Jeżyny.
Zobacz również:
2. Omega-3 i zwalczanie łuszczycy
Przede wszystkim kwasy tłuszczowe Omega-3 słyną z działania przeciwzapalnego. Stąd nie wahaj się włączyć do diety żywności bogatej w ten składnik. Wśród nich możemy wyróżnić:
- Ryby tłuste: łosoś, sardele, śledź i makrela.
- Owoce morza.
- Orzechy i nasiona.
- Rośliny strączkowe, takie jak soja i ciecierzyca.
3. Produkty pełnoziarniste
Przyjmowanie błonnika i probiotyków jest niezwykle ważne, szczególnie w przypadku zmagań z chorobą.
Jeśli chcesz, aby Twoje ciało prawidłowo wchłaniało składniki odżywcze, musisz zachować dobry stan zdrowia swoich jelit. Dlatego zalecamy, aby w swojej diecie wybierać produkty pełnoziarniste, nie te wyprodukowane z mąki. Dostarczają one więcej błonnika i są istotnym źródłem minerałów.
Regularnie powinniśmy spożywać: ryż, proso, owies i jego pochodne. Warto w swoim jadłospisie uwzględnić też kefir i jogurt, ze względu na zawartość probiotyków.
Pewnie wciąż zastanawiasz się też, skąd w naszym organizmie bierze się choroba nazywana łuszczycą? Geneza choroby nie jest do końca poznana, ale na jej wystąpienie ma wpływ przede wszystkim: podłoże genetyczne. Jeżeli obydwoje rodzice chorują na łuszczycę, to ryzyko ujawnienia się jej u dziecka wynosi aż 50%.
Poznajmy inne wartościowe wskazania dla naszej codziennej diety.
4. Witamina D a zwalczanie łuszczycy
Niektóre badania wykazały, że spożycie witaminy D może okazać się wartościowe i korzystne w zwalczaniu chorób zapalnych, takich jak łuszczyca właśnie.
Czy powinniśmy więc rozważyć dodanie do naszej diety żywności, takiej jak ryby oleiste, jajka czy nasiona słonecznika? Owszem! Warto pamiętać o tych składnikach w naszym jadłospisie, również kiedy walczymy z chorobami skóry.
Przeczytaj również:
Zwalczanie łuszczycy – zakazane produkty w diecie
Oczywiście nie wszystkie z tych produktów są bezwzględnie zakazane. W niektórych przypadkach zaleca się po prostu umiarkowaną i świadomą konsumpcję. Teraz dokładnie przyjrzyjmy się każdemu z nich.
1. Alkohol
Nie ma jednoznacznych danych, które wskazywałby na bezwzględny zakaz spożywania alkoholu w przypadku łuszczycy. Jednakże często zaleca się umiarkowaną konsumpcję napojów alkoholowych, ponieważ niektóre badania sugerują, że hamują one skuteczny rozwój leczenie łuszczycy.
Jeśli Twój lek zawiera metotreksat i akcytynę, prawdopodobnie zostaniesz poproszony o powstrzymanie się od picia alkoholu.
2. Przetworzona żywność i cukier rafinowany
Nie zapominajmy, że łuszczyca jest chorobą zapalną. Z tego powodu, w diecie zwalczającej objawy łuszczycy, wskazane jest wyeliminowanie żywności przetworzonej przemysłowo o niskiej wartości odżywczej.
Tutaj wymienić możemy produkty takie jak: margaryny, zupy instant, gazowane napoje bezalkoholowe i gotowe sosy.
To przypomina nam, że jedzenie powinno być przede wszystkim alkaliczne, dzięki czemu organizm się odkwasza i normuje metabolizm.
3. Mięso czerwone a zwalczanie łuszczycy
Specjaliści zazwyczaj przepisują dietę o niskiej zawartości czerwonego mięsa. Unikać powinniśmy też jego tłustych kawałków. Z diety należy wykluczyć właśnie ten czerwony rodzaj mięsa, bowiem mógłby zwiększyć liczbę cytokin, nasilając objawy łuszczycy.
4. Kawa i mleko
Podobnie jak czerwone mięso, te dwa napoje zwiększają liczbę cytokin, białek komórkowych odpowiedzialnych za regulację stanu zapalnego. Najlepiej jest powstrzymać się od regularnego, nadmiernego spożywania kawy i mleka.
To okropna wiadomość dla wszystkich kawoszy, jednak jesteśmy przekonani, że dużo bardziej uciążliwe są objawy łuszczycy, niż kilka filiżanek kawy mniej.
5. Czy gluten nam pomoże?
Niektóre badania sugerują, że duża część populacji z łuszczycą może być również uczulona na gluten. Istnieją jednak sprzeczne opinie dotyczące tych powiązań.
Podczas gdy niektórzy specjaliści wolą profilaktycznie usuwać gluten z diety, niektóre badania sugerują, że jeśli choroba celiakii nie zostanie potwierdzona, może to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.
Dlatego warto skonsultować to z lekarzem specjalistą i podjąć decyzję, czy należy wyeliminować gluten ze swojej diety. Być może nie będzie to konieczne.
6. Tłuszcze
Tłuszcze nasycone definiuje się jako związki kwasów tłuszczowych i gliceryny. Podstawę ich wewnętrznej struktury stanowi łańcuch węglowy.
Regularne spożywanie tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans, może znacznie nasilić objawy łuszczycy. Dlatego też zaleca się umiarkowane, wręcz znikome spożywanie tych składników. Mowa tu przede wszystkim o tłuszczach pochodzenia zwierzęcego.
Podsumowanie
Leczenie łuszczycy polega na stosowaniu preparatów zewnętrznych, a czasem niezbędne jest dołączenie leków doustnych. Niestety dotychczas wykorzystywane preparaty powodują tylko zaleczenie objawów. W tej walce bardzo przydatne okażą się odpowiednie nawyki żywieniowe, które wspomagają nasz organizm w bitwie z łuszczycą.
Jak w przypadku większości chorób, domowe sposoby powinny stanowić uzupełnienie właściwego leczenia, a nie całkowicie je zastępować. Dieta walcząca z łuszczycą nie jest lekarstwem na tę chorobę, ale skutecznym sposobem na załagodzenie przykrych objawów.
Przede wszystkim powinniśmy bezwzględnie udać się na wizytę do lekarza specjalisty i dietetyka. To pozwoli nam unormować swój jadłospis i dostosować go do trapiących nas przewlekłych schorzeń.
Jak widzisz, opisane zalecenia są zgodne z wytycznymi zrównoważonej i zróżnicowanej diety, która unika produktów o niskiej wartości odżywczej. Stanowi uzupełnienie ćwiczeń fizycznych i zdrowych nawyków w celu poprawy stanu zdrowia i jakości życia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ford, A. R., Siegel, M., Bagel, J., Cordoro, K. M., Garg, A., Gottlieb, A., … Armstrong, A. W. (2018). Dietary Recommendations for Adults With Psoriasis or Psoriatic Arthritis From the Medical Board of the National Psoriasis Foundation: A Systematic Review Dietary Recommendations for Adults With Psoriasis or Psoriatic Arthritis Dietary Recommendations for A. JAMA Dermatology, 154(8), 934–950.
- Stella AB., Cappellari GG., Barazzoni R., Zanetti M., Update on the impact of omega 3 fatty acids on inflammation, insulin resistance and sarcopenia: a review. Int J Mol Sci, 2018.
- Valenzuela CA., Baker EJ., Miles EA., Calder PC., Eighteen carbon trans fatty acids and inflammation in the context of atherosclerosis. Prog Lipid Res, 2019.