Zupa krem z marchewki - poznaj łatwy przepis
Każdemu z nas może znudzić się jedzenie tych samych potraw każdego dnia. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy podzielić się tymi dwoma łatwymi w wykonaniu przepisami. Zupa krem z marchewki z pewnością przerwie monotonię na Twoim stole i sprawi, że Twoje kubki smakowe oszaleją.
Gotowanie posiłków na bazie marchewki jest niezwykle proste, a efekt wyjątkowo smaczny; wystarczy tylko puścić wodze fantazji. To warzywo może nadać Twoim posiłkom odrobinę słodyczy, ale zaskoczy Cię, jak świetnie sprawdzi się również w roli głównego składnika.
Zupy kremy z warzyw zawsze były pierwszym wyborem dla osób, które starają się dbać o swoją sylwetkę, ponieważ mają niską zawartość kalorii, tłuszczów i węglowodanów. Zupa krem z marchewki jest nie tylko smaczna, ale to również bezpieczny wybór dla Twojego zdrowia.
Marchew możesz śmiało spożywać na surowo, gotowaną, smażoną lub gotowaną na parze. Jest to jeden z podstawowych składników zdrowej i zbilansowanej diety, ponieważ zawiera dużo witamin i minerałów.
Aby być nieco bardziej szczegółowym, marchewka zawiera niezbędne minerały, takie jak:
- Fosfor
- Magnez
- Jod
- Wapń
To pomarańczowe warzywo jest również bogate w witaminy A, B3 i E, które pozytywnie wpływają na zdrowie oczu i skóry. Jest także dobrym źródłem węglowodanów i dlatego uważa się je za żywność dostarczającą energii.
Marchew wpływa na poprawę trawienia poprzez oczyszczanie zębów i stymulację wydzielania śliny. To wszystko sprawia, że marchewka jest idealną podstawą do przygotowania wielu zdrowych przepisów.
W tym artykule znajdziesz dwa niezwykle łatwe i smaczne przepisy na zupę krem z marchewki. Odważ się je wypróbować, aby zaskoczyć rodzinę i gości swoimi niesamowitymi umiejętnościami kulinarnymi. Możesz ją podawać jako przystawkę lub danie główne.
Przeczytaj również: Zdrowe warzywa na zwiększenie masy mięśniowej
Jak przyrządzić zupę marchewkową
1. Zupa krem z marchewki
Ten rodzaj zupy cechuje się niską zawartością kalorii, ponieważ marchew w 80% składa się z wody. Jest bogata w beta-karoten, ważną substancję, która chroni przed wolnymi rodnikami, stymuluje melatoninę i zapobiega chorobom układu krążenia.
Zupa krem z marchewki to idealne danie dla dzieci w wieku 6 miesięcy i starszych, ponieważ jest bardzo pożywna i lekkostrawna. Kolejną zaletą tego przepisu jest to, że potrzebne składniki są niedrogie i łatwo dostępne.
Składniki
- 3 marchewki
- 1 szklanka bulionu wołowego (200 ml)
- ½ szklanki wody (100 ml)
- ¼ szklanki mleka (50 ml)
- 1 cebula (100 g)
- 1 łyżka masła (20 g)
- 2 łyżki soli (30 g)
- 1 łyżka pieprzu (15 g)
Sposób przygotowania
- Najpierw obierz i pokrój marchewki na średniej wielkości kawałki.
- Napełnij garnek wodą, doprowadź do wrzenia i ugotuj marchewki, aż staną się miękkie. Odłóż na bok.
- Cebulę pokrój w pióra i podsmaż na maśle, aż uzyska złoty kolor.
- W kolejnym kroku wrzuć wszystkie składniki do blendera, zalej bulionem oraz mlekiem i miksuj, aż uzyskasz gładką, kremową konsystencję, a następnie przelej do czystego garnka. Możesz również użyć blendera ręcznego.
- Podawaj w miseczkach i dodaj natkę pietruszki do dekoracji.
Zobacz także: Warzywne zupy kremy – najlepsze przepisy
2. Zupa krem z marchewki z dynią
Zupa krem z marchewki dodana do naszego jadłospisu pomoże utrzymać zdrowy układ odpornościowy, a także poprawi wzrok i funkcjonowanie układu trawiennego. Aby potrawa była jeszcze smaczniejsza, można ją urozmaicić dodając seler lub dynię.
Te składniki są z łatwością dostępne i dadzą Twojej zupie dodatkowy zastrzyk smaku.
Składniki
- 2 marchewki
- ½ szklanki dyni (100 g)
- 1 szklanka bulionu z kurczaka (200 ml)
- 3 rozgniecione ząbki czosnku
- 1 mały posiekany por
- 2 łyżki masła (40 g)
- 2 łyżki soli (30 g)
- 1 łyżka pieprzu (15 g)
- Skórka z ½ cytryny
Sposób przygotowania
- Najpierw obierz i pokrój marchewkę i dynię na małe kawałki.
- Następnie podsmaż czosnek na maśle na dużej patelni i dodaj pokrojone warzywa. Smaż na wolnym ogniu, aż staną się złotobrązowe i miękkie.
- Dodaj posiekanego pora i zalej bulionem.
- Gotuj przez kilka minut, następnie usuń z ognia i pozwól ostygnąć.
- Na koniec zblenduj wszystkie składniki, aż nie będzie grudek, przypraw solą i pieprzem do smaku i podawaj.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Howard, L. A., Wong, A. D., Perry, A. K., & Klein, B. P. (1999). β-Carotene and ascorbic acid retention in fresh and processed vegetables. Journal of Food Science. https://doi.org/10.1111/j.1365-2621.1999.tb15943.x
- Alasalvar, C., Grigor, J. M., Zhang, D., Quantick, P. C., & Shahidi, F. (2001). Comparison of volatiles, phenolics, sugars, antioxidant vitamins, and sensory quality of different colored carrot varieties. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf000595h
- Vedung, E. (1998). Carrots, Sticks, & Sermons: Policy Instruments & Their Evaluation. In Carrots, Sticks, & Sermons: Policy Instruments & Their Evaluation. https://doi.org/10.1016/j.ejpain.2008.09.008