Zrób swój własny naturalny środek do usuwania grzyba paznokci
W przypadku grzybicy paznokci, w celu uzyskania odpowiedniego leczenia, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub – jeśli nie możesz – z farmaceutą. A jeśli profesjonalista na to zezwoli, jako uzupełnienie leczenia możesz zastosować domowy środek do usuwania grzyba, o którym porozmawiamy w tym artykule.
Ten domowy środek do usuwania grzyba to preparat, który ma na celu pomoc w eliminacji grzybicy paznokci. Składa się z trzech składników o właściwościach antybakteryjnych i przeciwdrobnoustrojowych: białego octu, alkoholu etylowego i wody utlenionej.
Grzybica paznokci: częsty problem
Grzybica paznokci to problem, który należy leczyć nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Dlatego najpierw trzeba udać się do lekarza, aby otrzymać odpowiednie leczenie dla Twojego przypadku.
Grzybica paznokci (łacińska nazwa onychomycosis ) jest jedną z najczęstszych infekcji, które mogą wpływać na paznokcie, a w szczególności na płytkę paznokciową. Powstaje na skutek działania dermatofitów, drożdży lub pleśni innych niż dermatofity. Są to patogenne mikroorganizmy, które łatwo się rozmnażają i rosną w wilgotnym i ciepłym środowisku.
Zwykle częściej dotyka paznokcie u nóg. Może jednak również pojawić się na palcach dłoni. Charakteryzuje się ponadto wywoływaniem bardziej widocznych niż wrażliwych objawów, zwłaszcza gdy dopiero zaczyna się rozwijać.
Ten stan powoduje, że paznokcie przybierają zły wygląd i wykazują różne zmiany pod względem kształtu, wielkości, koloru, a nawet zapachu. Mogą wydawać się żółtawe, grube i kruche (lub łuszczące się), podczas gdy otaczająca je skóra jest zaczerwieniona i błyszcząca.
Jeśli choroba nie jest odpowiednio leczona, istnieje ryzyko, że paznokieć osłabnie i odpadnie. Z tego powodu należy zwracać na to uwagę od samego początku i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Osoby z cukrzycą mają skłonność do grzybicy paznokci, dlatego powinny starać się zachować pewne środki ostrożności.
Domowy środek do usuwania grzyba paznokci – składniki
Zgodnie z popularną mądrością, ten miejscowy środek na grzyba może pomóc w walce z infekcją paznokci. Aby go zrobić, potrzebujesz tylko trzech składników, o których mówi się, że mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe i antybakteryjne:
- Woda utleniona
- 90% alkohol etylowy
- biały ocet
Korzyści ze stosowania wody utlenionej
Woda utleniona jest produktem szeroko stosowanym do dezynfekcji ran. Ma o jeden atom tlenu więcej niż zwykła woda, a najczęściej sprzedawana w aptekach postać to 3%.
Znajduje się w katalogu ekologicznych środków dezynfekujących, ponieważ chemiczne działanie utleniania odpowiada za eliminację patogenów (bakterii i grzybów) wywołujących infekcję paznokci.
Jej stosowanie na paznokcie sprzyja niszczeniu drożdżaków i dermatofitów powodujących infekcje.
Możesz również przeczytać ten artykuł: Jak naturalnie wzmocnić paznokcie: 5 wskazówek
Korzyści ze stosowania 90% alkoholu etylowego
Alkohol etylowy destyluje się do celów leczniczych, dlatego prawie każdy ma go w apteczce pierwszej pomocy.
- Stosowany jest jako środek dezynfekujący i przeciwbakteryjny, zwłaszcza w zmianach chorobowych skóry.
- Udowodniono, że jest skuteczny przeciwko większości bakterii i grzybów, ale nie przeciwko zarodnikom bakterii.
W kosmetyce używa się go do manicure i pedicure. Zmniejsza ryzyko obecności grzybicy paznokci i eliminuje drobnoustroje, które mogą pozostać na narzędziach.
Korzyści ze stosowania białego octu
Uważa się, że związki kwasowe zawarte w białym occie mogą przyczynić się do leczenia grzybicy skóry. Ponadto ten płyn jest uważany za dobry środek antyseptyczny, a także naturalny środek przeciwgrzybiczy. Dlatego może walczyć z grzybicą paznokci i dobrze znanym „grzybem atlety”.
Jego stosowanie zmniejsza uczucie swędzenia, żółty kolor i nieestetyczne modzele, które psują piękny wygląd stóp.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak pomalować paznokcie bez malowania palców
Przepis na środek do usuwania grzyba paznokci
Środek do usuwania grzyba paznokci można łatwo przygotować z trzech składników o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwbakteryjnych: octu białego, wody utlenionej i alkoholu etylowego.
Składniki
- Pięć łyżek 90% alkoholu etylowego (50 ml)
- 5 łyżek wody utlenionej (50 ml)
- Dwie łyżki octu (20 ml)
Przybory
- Jeden szklany pojemnik (z pokrywką)
- Jedna łyżka metalowa lub plastikowa
Jak to zrobić
- Najpierw wlej wodę utlenioną i alkohol etylowy do szklanego pojemnika.
- Następnie dodaj biały ocet i wstrząśnij, aby wszystko dobrze się połączyło.
- Przykryj butelkę i pozostaw w chłodnym, suchym miejscu.
- Aby go użyć, bardzo dobrze umyj dotknięty paznokieć.
- Następnie osusz miękkim ręcznikiem i nałóż niewielką ilość środka za pomocą wacika.
- Jeśli paznokieć jest zbyt gruby, ostrożnie spiłuj jego powierzchnię i wetrzyj preparat.
- Używaj go regularnie wraz z kuracją zaleconą przez lekarza, aby uzyskać dobre wyniki.
Co jeszcze powinieneś zrobić oprócz zastosowania środka do usuwania grzyba?
Jeśli masz grzybicę paznokci, najlepiej skonsultuj się z lekarzem w sprawie najbardziej odpowiedniego leczenia. Ponadto, jeśli specjalista na to zezwoli, możesz również użyć pewnych naturalnych preparatów w domu, takich jak środek do usuwania grzyba, o których wspomnieliśmy powyżej.
Nie zaleca się jednak stosowania wyłącznie naturalnych środków. Jeśli to zrobisz, infekcja może się pogorszyć i nie zagoić się prawidłowo. Dlatego zawsze należy traktować je jako możliwe środki uzupełniające, ale nigdy jako leczenie same w sobie.
Jeśli masz grzybicę paznokci, spróbuj zdezynfekować buty, skarpetki i wszelkiego rodzaju przedmioty (na przykład ręczniki) odrobiną sody oczyszczonej, aby upewnić się, że nie zarazisz się ponownie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Larruskain Garmendia, J., Idígoras Viedma, P., & Mendiola Arza, J. (2008). Onicomicosis: diagnóstico y tratamiento. Información Terapéutica Del Sistema Nacional de Salud. https://doi.org/10.1016/j.riam.2010.01.007
- Carrillo, L. (2003). Hongos. In Microbiología Agricola. https://doi.org/10.1007/sl0551-008-9963-l
- Pérez Suárez, B. (2011). El lenguaje de las uñas. Más Dermatología. https://doi.org/10.5538/1887-5181.2011.15.4