Znaczenie wiedzy o tym, jak być dobrym słuchaczem
Słuchanie nie jest łatwe. Czasami wierzymy, że już potrafimy to robić po prostu słysząc słowa wychodzące z ust innej osoby. Aby jednak być dobrym słuchaczem, potrzeba czegoś więcej.
Spójrzmy na pewien przykład. Wyobraź sobie dwóch przyjaciół, z których jeden opowiada drugiemu, że wczoraj pokłócił się z matką.
Ten, który opowiada historię, jest zaniepokojony, co zrozumiałe. Jednak gdy tylko kończy mówić, drugi przyjaciel korzysta z okazji, aby opowiedzieć o swoim własnym doświadczeniu.
Czy naprawdę okazał się dobrym słuchaczem? Nie, ponieważ wykorzystał przeżycie przyjaciela, aby przedstawić własne doświadczenie i tym samym przeszedł od słuchania do bycia wysłuchanym.
Prawda jest taka, że drugi przyjaciel tak naprawdę wcale nie słuchał swojego rozmówcy.
Błędy, które popełniamy, słuchając innych
Możesz wątpić we wszystkie te informacje. Możesz nawet pomyśleć, że jesteś dobrym słuchaczem i że ten artykuł Cię nie dotyczy.
Dlatego chcemy wspomnieć o najczęstszych błędach, jakie popełniamy, kiedy „słuchamy” innych.
Pierwszy z nich ilustruje przykład, o którym wspomnieliśmy powyżej. Ktoś opowiada nam o przeżyciu, które go niepokoi, a my używamy tego pretekstu, by mówić o sobie.
W drugim przypadku, być może bardziej drastycznym, rozmówca szybko zmieniłby temat. Weźmy na przykład tę samą sytuację naszego przyjaciela, który opowiadał nam o kłótni, jaką miał z matką.
Jednak tym razem, zamiast opowiadać o naszym doświadczeniu, zmieniamy temat, mówiąc: „No tak, przepraszam, a jak ci wczoraj poszło w pracy?”.
W trzecim przypadku osoba, która „słucha”, trywializuje wagę problemu. Przykładem takiej sytuacji są niektóre popularne zwroty, takie jak „nie martw się”, „to zwykłe bzdury” lub „niedługo się wszystko wyjaśni”.
Możesz również przeczytać:
Wreszcie czwartym błędem jest mówienie drugiej osobie, co ma robić. W ten sposób udzielamy rad i podajemy rozwiązania, których rozmówca może nie być w stanie wdrożyć.
Jak być może zauważyłeś, we wszystkich tych przypadkach druga osoba nie została tak naprawdę wysłuchana. Za każdym razem zły słuchacz używa tej sytuacji, aby ostatecznie mówić o sobie.
Unikanie obaw innych ludzi
Możemy więc myśleć, że jesteśmy dobrymi słuchaczami, ale w rzeczywistości chcemy tylko mówić o sobie. Prawda jest taka, że bycie dobrym słuchaczem to proces. Proces, który wymaga uwagi w odniesieniu do obaw drugiej osoby i nie przerywania jej, by wspomnieć o swoich osobistych problemach.
Nawet kiedy mówimy drugiej osobie, co ma zrobić, zwracamy uwagę na sposób, w jaki my sami postrzegamy sprawę.
To prawda, że możesz przedstawić swój punkt widzenia, ale nie powinieneś mówić ludziom, jak mają się zachowywać ani co mówić, ponieważ nie jesteś w ich sytuacji. Jeśli to robisz, po prostu próbujesz pokazać rozmówcy swój pogląd.
Kiedy nie potrafisz kogoś słuchać, chcesz się jakoś wyróżnić i pojawia się twoje własne ego. Chociaż wydaje się to trudne do zaakceptowania, kiedy źle słuchamy, dystansujemy się od obaw innych.
Jak być dobrym słuchaczem
Teraz, gdy już określiliśmy błędy, które popełniamy podczas „słuchania”, ważne jest, abyśmy na nowo nauczyli się, jak być dobrym słuchaczem. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie wskazówek, które przedstawimy poniżej:
- Nigdy nie podawaj rozwiązań: Jak już wspomnieliśmy, nie powinieneś dostarczać rozwiązań problemów drugiej osoby ani mówić jej, jak ma postępować. Możemy jednak zadać rozmówcy pytania, które skłonią go do refleksji nad swoimi problemami i podjęcia decyzji. To dobry sposób na słuchanie.
- Wniknij w temat: Jeśli naprawdę chcesz być dobrym słuchaczem, zadawaj pytania, które pokazują, że chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co opowiada druga osoba. Pytania typu „co o tym myślisz?” i „co zamierzasz zrobić?” to tylko mała próbka spraw, o które możesz zapytać.
- Unikaj mówienia o sobie: skup się tylko na drugiej osobie, na tym, co ona ci mówi, i unikaj mówienia o sobie, chyba że rozmówca bezpośrednio zapyta cię o podobną sytuację, której doświadczyłeś.
- Nie lekceważ sytuacji: chociaż sytuacja może Ci się wydawać trywialna, jest ważna dla osoby, która Ci o tym opowiada, więc nigdy nie próbuj jej bagatelizować.
Polecamy również przeczytać ten artykuł:
Niebezpieczeństwa stłumionych emocji
Podsumowując
Teraz wiesz, jak naprawdę słuchać w szczery sposób, nie myśląc o sobie, ale o tym, co mówi druga osoba.
Musimy pozbyć się myśli, że słuchanie jest czynnością bierną, ponieważ jest to bardzo aktywny proces. Dlatego konieczne są ciągle ćwiczenia, aby rzeczywiście być dobrym słuchaczem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Milićević-Nešić, I. (2016). Do we know how to listen?. ABC-časopis urgentne medicine, 16(2), 21-24.
-
Miguens, E. M. (2015). ¨ To know how to listen¨. Ability first-rate ability in the Teaching–Learning process. Revista Cubana de Tecnología de la Salud, 6(1), 31-41.
-
Torralba, F. (2009). El arte de saber escuchar. Editorial Milenio.