Zmniejsz spożycie mięsa dzięki tym pięciu strategiom!
Wiele osób próbuje ograniczyć spożycie mięsa, zwłaszcza w ostatnich latach. Robią to albo ze względów zdrowotnych, ze względu na chęć dbania o środowisko, osobisty gust, modę lub też w celu wyeliminowania nadmiernego wykorzystywania zwierząt.
Jednak wiele osób nie ma za bardzo pojęcia o tym, jak zredukować spożycie mięsa w zdrowy sposób tak, by sobie nie zaszkodzić.
Zmniejszenie spożycia mięsa może ograniczyć ryzyko nadmiernie wysokiego ciśnienia krwi, hipercholesterolemii i problemów z kwasem moczowym. Jednak dla ludzi, którzy nie są do tego przyzwyczajeni, zbyt nagły tego typu krok może okazać się naprawdę radykalną zmianą.
Z tego właśnie powodu zamierzamy zaprezentować Ci dziś szereg strategii. Pozwolą Ci one stopniowo zacząć jeść mniejsze ilości mięsa. W ten sposób łatwiej będzie Ci też przyjąć nowe nawyki żywieniowe bez całkowitego wywracania do góry swojej codziennej rutyny.
Strategie pozwalające zredukować spożycie mięsa
Podstawowym szczegółem, o którym powinieneś wyraźnie wiedzieć, jest to, że kiedy zmniejszasz spożycie mięsa, musisz zwiększyć ilość zjadanych innych produktów spożywczych. Chodzi tutaj po prostu o uzupełnienie potencjalnego niedoboru różnych istotnych składników.
A jak to poprawnie zrobić? Tego dowiesz się już za chwilę z naszego dzisiejszego artykułu!
1. Zawsze pamiętaj o tym, że mięso nie jest niezbędne dla Twojego zdrowia.
W przeciwieństwie do tego, w co wierzy wielu ludzi, możliwe jest zaspokojenie potrzeb żywieniowych Twojego ciała, nawet jeśli nie jesz mięsa.
Istnieje bowiem powszechnie spotykany mit, że spożycie mięsa jest niezbędne do utrzymania ogólnego stanu zdrowia. Jest to jednak pogląd błędny, ponieważ istnieje szeroka gama produktów spożywczych, które mogą dostarczyć nam niezbędnych składników odżywczych w celu zaspokojenia naszych potrzeb żywieniowych.
W związku z tym dobrym pomysłem jest zacząć od zmniejszenia tygodniowej częstotliwości spożywania mięsa. A także zmniejszenia spożywanych dziennie porcji. I pamiętaj, że mięso to nie tylko wołowina, wieprzowina i drób, ale także (albo raczej przede wszystkim):
- Kiełbasy i parówki
- Przetworzone wędliny
- Pasztety
2. Warzywa i rośliny strączkowe są Twoimi najlepszymi sprzymierzeńcami.
Zasadniczym faktem, o którym powinieneś wyraźnie wiedzieć, jest to, że ograniczając spożycie mięsa, musisz zwiększyć ilość zjadanych każdego dnia innych produktów spożywczych. Dzięki temu będziesz mógł uzupełnić swoją dietę o składniki odżywcze, które do tej pory zapewniało Ci właśnie mięso.
Ten wzrost musi polegać na zwiększeniu ilości zjadanych warzyw. To właśnie one będą od teraz dostarczać Ci całego żelaza i białka, których potrzebuje Twój organizm. Musisz więc zwiększyć spożycie na przykład soczewicy. Wynika to z tego, że jest ona doskonałym źródłem białka, błonnika, witaminy B, minerałów i żelaza.
Istnieją jednak również inne cenne rośliny strączkowe, takie jak fasola, soja i produkty pełnoziarniste, takie jak ryż, owies i pszenica.
3. Zmniejsz spożycie mięsa lepiej planując cotygodniowe zakupy.
Dość prostą strategią, którą można zastosować w celu zmniejszenia spożycia mięsa, jest po prostu zaprzestanie kupowania go. Przecież ostatecznie nie będziesz jeść mięsa, jeśli go nie masz w domu!
Dlatego właśnie staraj się zdobyć więcej warzyw, owoców i roślin strączkowych, kupując cotygodniowo właśnie te artykuły spożywcze zastępujące Ci mięso. Będziesz zaskoczony różnorodnością produktów pochodzenia roślinnego, które można znaleźć na lokalnym rynku. A także szeroką gamą posiłków, które możesz z nich sobie przyrządzić.
Przeczytaj również: Kompulsywne zakupy – ucieczka przed problemami?
4. Zmniejszaj spożycie mięsa stopniowo, krok po kroku.
Posiłki z warzyw i roślin strączkowych są doskonałym zamiennikiem mięsa w diecie. Jak wspomniano powyżej, ważne jest to, aby stopniowo zmniejszać ilość spożywanego mięsa. Tylko wtedy uda Ci się skutecznie osiągnąć cel. Aby to zrobić, możesz zacząć od następujących rozwiązań:
- Eliminowanie produktów mięsnych (głównie wędlin) ze śniadania.
- Spożywanie warzyw kilka razy w tygodniu tak, aby zastąpić kiełbaski i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Sałatki, omlety i zapiekanki warzywne są również dobrym rozwiązaniem.
- Odkrywanie nowych potraw i przepisów bez udziału mięsa. A gdy już odkryjesz wszystkie dostępne możliwości, będziesz o wiele bardziej skłonny do ograniczenia spożycia mięsa!
Jeśli chcesz zmniejszyć spożycie mięsa ze względów zdrowotnych, najlepszą strategią jest wybór wędlin i kiełbas o niskiej zawartości tłuszczu oraz “chudego” mięsa, takiego jak indyk i kurczak.
Analogicznie, jeśli chcesz zmniejszyć spożycie mięsa, ponieważ zamierzasz przerzucić się na wegetarianizm lub weganizm, będziesz chciał całkowicie zmniejszyć spożycie wszystkiego, co zawiera mięso lub produkty zwierzęce, w zależności od danego przypadku.
Tak czy inaczej, zawsze łatwiej jest dokonywać stopniowych zmian w swoim ciele, aby lepiej przyswoić sobie nowe zmiany i nawyki dietetyczne.
5. Jedz ryby zamiast mięsa.
Jeśli jesteś jedną z tych osób, które chcą przestać jeść mięso ze względów zdrowotnych i nie zamierzasz stosować diety wegetariańskiej, po prostu dodaj więcej ryb do swoich posiłków. Jest to świetny zamiennik dla innych gatunków mięs w większości przepisów.
Na przykład mięso łososia jest doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i zdrowych, cennych dla naszego organizmu olejów. Z tego powodu jest to świetne zwierzę do jedzenia zamiast innego rodzaju mięsa. Ponadto inne ryby, takie jak pstrąg, makrela i morszczuk mają niską zawartość tłuszczu i są bardzo zdrowe dla Twojego organizmu.
Podsumowanie naszych dzisiejszych rozważań
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe i zmniejszyć spożycie mięsa, pamiętaj, że musisz pozwolić swojemu ciału dostosować się do każdej zmiany, jaką robisz. Najlepiej więc będzie to robić stopniowo.
Kiedy jednak skończysz jeść mięso, na pewno zauważysz pozytywne wyniki tej zmiany. I oczywiście poczujesz się znacznie lepiej, czego Ci szczerze życzymy!
Dziękujemy także za przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Link, R., MS, & RD. Dieta vegetariana: Guía para principiantes y plan de comidas. Healthline. (2021, May 12). https://www.healthline.com/health/es/dieta-vegetariana
- Shahidi F., Ambigaipalan P. Omega 3 polyunsaturated fatty acids and their health benefits. Annu Rev Food Sci Technol, 2018. 9: 345-381.
- Sotos Prieto M., Guillen M., Sorlí J. V., Asensio E. Mª, Gillem Sáiz P., González J. I. et al . Consumo de carne y pescado en población mediterránea española de edad avanzada y alto riesgo cardiovascular. Nutr. Hosp. [Internet]. 2011 Oct [citado 2022 Nov 23] ; 26( 5 ): 1033-1040. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0212-16112011000500017&lng=es.
- Zhao Z., Yin Z., Zhao Q. Red and processed meat consumption and gastric cancer risk: a systematic review and meta analysis. Oncotarget, 2017. 8 (18): 30563-30575.