Zmarszczki na twarzy palacza

Papierosy zawierają substancje toksyczne, które zagrażają zdrowiu skóry, dlatego na twarzy palacza pojawiają się przedwczesne oznaki starzenia, a także przebarwienia i inne niedoskonałości.
Zmarszczki na twarzy palacza

Ostatnia aktualizacja: 04 czerwca, 2022

Zmarszczki na twarzy palacza różnią się od zmarszczek osób niepalących. Palenie nieuchronnie szkodzi skórze, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Ale co to dokładnie oznacza?

Otóż bezpośrednie efekty wynikają z kontaktu dymu ze skórą. Tymczasem efekty pośrednie pojawiają się jako konsekwencja toksycznych substancji, które po wdychaniu rozprzestrzeniają się w organizmie przez krwiobieg.

A zatem ten szkodliwy dla zdrowia nawyk ma dużo poważniejsze konsekwencje. Palenie powoduje zmiany w paznokciach, zębach, włosach, a przede wszystkim w skórze. W szczególności przyspiesza proces starzenia, gdyż zwiększa ekspozycję na wolne rodniki.

Jak palenie wpływa na organizm?

Osoba paląca wprowadza do organizmu smołę (odpowiedzialną za rozwój nowotworu), tlenek węgla, nikotynę oraz substancje drażniące (odpowiedzialne za wiele chorób układu oddechowego).

Duża liczba wolnych rodników zaburza równowagę między elastazą a jej głównym regulatorem, inhibitorem alfa 1-proteinazy (regulatorem błony komórkowej). Prowadzi do zmniejszenia produkcji kolagenu poprzez rozbijanie włókien elastycznych, które podtrzymują skórę i nadają jej odporność na czynniki zewnętrzne.

Ten brak kolagenu prowadzi z kolei do odwodnienia skóry, a co za tym idzie utraty objętości i gładkości, więc po krótkim czasie na twarzy palacza zaczynają pojawiać się zmarszczki. Z tego powodu zmiany starzeniowe są u palaczy bardziej widoczne niż u osób, które nie mają tego nawyku. W dodatku pojawiają się dużo wcześniej niż powinny.

Tlenek węgla obecny w dymie powoduje, że komórki nie spełniają swoich funkcji w prawidłowy sposób. Dzieje się tak, ponieważ związek ten ogranicza zdolność transportu tlenu przez krew, utrudniając mu dotarcie do skóry. W konsekwencji substancja ta zwiększa również ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Nikotyna prowadzi również do zwężenia naczyń krwionośnych i zmniejszenia krążenia obwodowego. Z kolei to przewlekłe niedokrwienie prowadzi do niskiego poziomu witaminy A. A ponadto nikotyna jest substancją uzależniającą.

Osoba paląca.
Papierosy zawierają substancje toksyczne, które przyspieszają starzenie się komórek. W rezultacie stan skóry się pogarsza, a w organizmie rozwijają się choroby.

Czy wiesz, że palenie tytoniu znacznie skraca Twoje życie?

Zmarszczki na twarzy palacza

Toksyczne związki zawarte w tytoniu są nie tylko szkodliwe dla zdrowia, ale także negatywnie wpływają na wygląd skóry. Na twarzy palacza zaczynają się pojawiać nowe zmarszczki, procesy starzenia przyspieszają się a skóra traci blask (odwodnienie i matowość). Palenie prowadzi również do pojawienia się plam na twarzy i wokół palców.

Zmarszczki na twarzy palacza są głębsze, węższe i bardziej widoczne w niektórych miejscach. Ponadto widoczne są również zmarszczki wokół oczu (kurze łapki) i ust ( pionowe linie górne ). Wiele z tych zmarszczek koncentruje się w tych obszarach i są zauważalnie głębokie.

Ponadto kolor skóry palaczy różni się od koloru skóry osób niepalących. Po pierwsze, nie jest różowawy jak w przypadku zdrowej skóry, ale bledszy, trochę szaro-żółty.

Wszystkie te objawy stają się jeszcze bardziej widoczne po 35 roku życia. Częstość występowania zmarszczek na skórze jest wprost proporcjonalna do ilości wypalanych papierosów. Niestety musisz wiedzieć, że dotyczy to również tzw. biernych palaczy.

Kobieta patrząca w lustro.
Skóra palaczy nie tylko przedwcześnie się starzeje. Nałóg tytoniowy sprzyja także powstawaniu brązowych plam, a kolor skóry blednie.

Przeczytaj więcej o tym, jak porzucić nawyk i rzucić palenie

Zalecenia mające na celu powstrzymanie skutków palenia

  • Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to rzucić palenie, z oczywistych powodów.
  • Prowadź zdrową i zbilansowaną dietę, która zawiera przeciwutleniacze, witaminę C i pierwiastki śladowe, takie jak żelazo, jod, mangan itp. Ponadto jedz więcej pokarmów bogatych w flawonoidy – takich jak zielone warzywa liściaste.
  • Zastosuj codzienną rutynę oczyszczania skóry i trzymaj się jej.
  • Złuszczaj skórę raz na 15 dni, aby usunąć martwy naskórek i pobudzić jego odnowę.
  • Poddaj się antyoksydacyjnym i przeciwstarzeniowym zabiegom na usta – istnieją maseczki przeznaczone do tego celu.
  • Używaj kremów przeciwsłonecznych, ponieważ istnieją dowody na to, że starzenie się skóry przyspiesza, jeśli nałóg palenia łączy się z ekspozycją na słońce.

Zmarszczki na twarzy palacza są praktycznie nieuniknione

Zawarte w tytoniu toksyny nie tylko wpływają na powstawanie chorób, ale również na stan zdrowia skóry. W rezultacie zmarszczki na twarzy palacza pojawiają się wcześniej i są bardziej wyraźne.

Spróbuj porzucić ten nawyk, aby uniknąć tych konsekwencji. Ponadto postaraj się wprowadzić rutynę pielęgnacji skóry, która obejmuje codzienne stosowanie kremów przeciwsłonecznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Just-Sarobé M. Hábito de fumar y piel [Smoking and the skin]. Actas Dermosifiliogr. 2008;99(3):173‐184.
  • Morita A. Tobacco smoke causes premature skin aging. J Dermatol Sci. 2007;48(3):169‐175. doi:10.1016/j.jdermsci.2007.06.015
  • Ortiz A, Grando SA. Smoking and the skin. Int J Dermatol. 2012;51(3):250‐262. doi:10.1111/j.1365-4632.2011.05205.x
  • Metelitsa AI, Lauzon GJ. Tobacco and the skin. Clin Dermatol. 2010;28(4):384‐390. doi:10.1016/j.clindermatol.2010.03.021

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.