Czarny nalot na języku - czy wiesz, skąd się bierze?

Czarny nalot na języku to ostrzeżenie dotyczące stanu zdrowia. Jak sama nazwa wskazuje, problem ten objawia się ciemnym nalotem przypominającym owłosienie.
Dolegliwość ta jest nieszkodliwa i przejściowa. Zwykle wystarczy pozbyć się czynnika ją powodującego, by zniknęła. Przyczynę stanowi zwykle niedostateczna higiena jamy ustnej. Ból czy inne objawy są niezwykle rzadkie przy tej dolegliwości.
Czarny nalot na języku i jego przyczyny.
Zasadniczo czarny nalot na języku jest wynikiem nadmiernego gromadzenia się bakterii w jamie ustnej. Język pokryty jest wieloma niewielkimi brodawkami. Czasami gromadzą się w nich martwe komórki. Te z kolei zbierają bakterie, grzyby, resztki pokarmu i tytoniu.
Takie nagromadzenie się resztek powoduje plamienie brodawek. Wówczas dochodzi do pojawienia się ciemnego nalotu i wrażenia, że na języku rosną włoski.
Proces ten ma różne przyczyny. Oto niektóre z nich:
- Nieodpowiednia higiena jamy ustnej.
- Przyjmowanie antybiotyków, które zmieniają florę bakteryjną w jamie ustnej.
- Kserostomia lub suchość w ustach.
- Korzystanie z płukanek do ust zawierających substancje drażniące.
- Nadmierna konsumpcja alkoholu, kawy lub czarnej herbaty.
- Palenie tytoniu.
- Dieta oparta na miękkich produktach, które nie usuwają martwych komórek z języka.

Objawy
Znakiem rozpoznawczym tej dolegliwości jest ciemne zabarwienie języka. Może być ono czarne, brązowe, zielonkawe, żółtawe, białawe lub podpalane.
Na pierwszy rzut oka może się zdawać, że język pokryty jest włosami. Osoby dotknięte tym problemem miewają metaliczny posmak w ustach i zmienione odczuwanie smaku. Do tego dochodzi nieprzyjemny oddech, a nawet wrażenie łaskotania.
Czarny nalot na języku nie jest poważnym problemem zdrowotnym, chociaż wygląda nieprzyjemnie. W razie wątpliwości warto jednak skonsultować się z lekarzem.
Warto także udać się do lekarza, jeśli dolegliwość utrzymuje się przez dłuższy czas pomimo prawidłowej higieny. Lepiej upewnić się, że problem nie jest poważniejszy.
Leczenie czarnego nalotu na języku
Czarnego nalotu na języku nie trzeba leczyć. Sposobem radzenia sobie z tym problemem jest odpowiednia higiena i wyeliminowanie czynników powodujących problem takich jak stosowanie drażniących płukanek czy palenie tytoniu.
Jednak jeśli nie ma jasności co do przyczyny problemu lub pojawiają się inne objawy, konieczna jest wizyta u lekarza w celu wykonania diagnostyki. Warto mieć na uwadze fakt, że istnieją inne czynniki powodujące podobne objawy. Należą do nich:
- Produkty żywnościowe i leki barwiące język.
- Infekcje wirusowe lub grzybicze.
- Uszkodzenia zmieniające wygląd języka, na przykład leukoplakia.
- Produkty zawierające bizmut mogą barwić język na czarno.
Czytaj teraz: Czarne plamki na języku – co oznaczają?
Domowe sposoby na czarny nalot na języku

Najpierw należy zidentyfikować czynnik powodujący czarne zabarwienie języka. Przyczyną może być przyjmowanie antybiotyków. Problem powinien zatem zniknąć po zaprzestaniu ich stosowania.
Ważne jest sprawdzenie składu stosowanej płukanki do ust. Warto wymienić ją na inną o odmiennej formule. Przede wszystkim należy jednak zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej:
- Szczotkowanie języka: smak pasty do zębów może dawać wrażenie, że język jest czysty, ale to niekoniecznie prawda. Należy szczotkować go w umiarkowanym tempie szczoteczką o delikatnym włosiu.
- Mycie zębów po jedzeniu: najlepiej stosować pastę z fluorem i myć język po każdym posiłku lub kilka razy dziennie.
- Używanie nici dentystycznej: powinno się ją stosować przynajmniej raz dziennie, gdyż usuwa kamień nazębny i resztki jedzenia z przestrzeni między zębami.
- Wizyty u dentysty: powinno się odwiedzać stomatologa dwa razy w roku i w przypadku pojawienia się nietypowych dolegliwości.’
Czytaj dalej: Krosty na języku, jak je usunąć?
Lepsza higiena
Gdy na języku pojawi się czarny nalot, warto zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Zęby i język należy zatem szczotkować dwa razy dziennie. Gdy problem zniknie, należy robić to przynajmniej raz dziennie.
Dobrym pomysłem może także być stosowanie płukanki z nadtlenku wodoru i wody. Roztwór powinien zawierać jedną część wody utlenionej na pięć części wody. Stosuje się go dwa razy dziennie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- EXPERTO, P. A. U. (2007). Tengo mal aliento: ¿a qué puede deberse?, ¿qué puedo hacer?, ¿qué me recomienda? Cient. dent, 4(1), 61-68.
- Villalobos, O. J., Salazar, C. R., & Ramírez de Sánchez, G. (2001). Efecto de un enjuague bucal compuesto de aloe vera en la placa bacteriana e inflamación gingival. Acta odontológica venezolana, 39(2), 16-24.
- Cardona-Hernández, M. Á., Padilla-Desgarennes, M. D. C., Fernández-Cuevas, L., Salazar-Villegas, K. N., & Landini-Enríquez, V. (2019). Lengua negra vellosa. Comunicación de un caso. Revista del Centro Dermatológico Pascua, 27(3), 92-95.
- Van der Waal, Isaäc. “Leucoplasia oral: una propuesta de simplificación y coherencia de la clasificación clínica y terminológica.” Medicina oral, patología oral y cirugía bucal. Ed. española 25.4 (2020): 228-232.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.