Czarne plamki na języku - co oznaczają?

Czarne plamki na języku mogą powstawać z wielu możliwych przyczyn. Najbardziej prawdopodobnym winowajcą jest tytoń oraz nieodpowiednia higiena jamy ustnej.
Czarne plamki na języku - co oznaczają?
Iván Losada

Napisane i zweryfikowane przez chiropraktyk Iván Losada.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Może Cię to zaskoczy, ale czarne plamki na języku pojawiają się u ludzi częściej niż Ci się wydaje. Kiedy już wystąpią, są dla osób, których język pokrywają, powodem do zmartwienia. Przyczyny ich występowania są liczne i różnorodne.

Również ich lokalizacja i wygląd nie są jednakowe. Te czarne plamki mogą pojawić się na wewnętrznym końcu języka, a nawet wyglądać na owłosione. Mogą również występować na innych obszarach, w grupach lub pojedynczo.

W większości przypadków plamki na języku są stanem przejściowym. Czas, w jakim są one obecne, zależy głównie od przyczyny ich pojawienia się.

W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jakie są główne przyczyny pojawiania się czarnych plamek na języku. Wspomnimy też o możliwych skutkach ich występowania.

Czarne plamki na języku – przyczyny

W normalnym stanie język jest czerwony i pokryty małymi guzkami zwanymi brodawkami. Istnieją jednak przypadki, w których brodawki tracą swój oryginalny kolor, przez co wyglądają jak czarne plamki.

Zbliżenie ludzkiego języka

Czarne plamki na języku są często wynikiem nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Mogą jednak być również objawem raka jamy ustnej, wynikiem palenia tytoniu i problemem występującym po zażyciu leków.

Czarny, owłosiony język

W omawianym przypadku barwa języka ciemnieje, a sam język wygląda, jakby był owłosiony. Dzieje się tak, ponieważ martwe komórki skóry nie złuszczają się tak, jak powinny. W wyniku tego następuje ich nagromadzenie, co prowadzi do obrzęku brodawek.

Wówczas wokół brodawek kumulują się bakterie, resztki jedzenia, ślady tytoniu i tak dalej. Substancje te zabrudzają język.

Jest to łagodne i przemijające zaburzenie w jamie ustnej. Może ono być wynikiem wielu procesów:

  • Stosowanie antybiotyków i drażniących płynów do płukania jamy ustnej.
  • Nieprawidłowa higiena jamy ustnej.
  • Nadmierne spożywanie kawy lub czarnej herbaty.
  • Spożywanie alkoholu i palenie.

Czarne plamki na języku mogą niepokoić osobę, u której się pojawiły. Nie ma jednak powodu do paniki, ponieważ niekoniecznie muszą prowadzić to do dalszych problemów zdrowotnych. Poza tym – są bezbolesne. Zwykle wystarczy po prostu wyeliminować powyższe czynniki i przestrzegać właściwej higieny jamy ustnej.

Przebarwienia języka

Jest to łagodne zaburzenie, które prowadzi również do wystąpienia czarnych plamek na języku. Jest to stan stosunkowo powszechny wśród afrykańskich i azjatyckich grup etnicznych. Dotyczy to najczęściej osób między 20 a 30 rokiem życia, chociaż przebarwienie języka pojawia się też u niektórych dzieci.

Zasadniczo zmiany dotyczą bocznych powierzchni i czubka języka. Przyczyna zmian jest wciąż nieznana, chociaż naukowcy badają możliwość udziału czynnika genetycznego. Niektóre badania próbują zatem wykazać sposób dziedziczenia tej patologii.

Zakażenie grzybicze

Zakażenie grzybicze jest powszechne u osób, które mają nieprawidłową higienę jamy ustnej. Czarne plamki mogą jednak pojawić się również po zażyciu niektórych antybiotyków.

Biały nalot i czarne plamki na języku

Wynika to z faktu, że antybiotyki zaburzają naturalną florę bakteryjną języka, eliminując bakterie chorobotwórcze, ale też i te “dobre”.

Urazy i ranki

Mimo że rzadko kiedy dajemy sobie z tego sprawę, to na języku, podobnie ja na innych częściach ciała, mogą pojawiać się siniaki. Każde uderzenie lub ugryzienie, które nie przerywa ciągłości tkanki, może skutkować powstaniem małego siniaka na języku. Często wyglądem przypomina to małe, czarne plamki na języku.

Czarne plamki na języku z powodu terapii lekowej

Jak wspomniano wcześniej, antybiotyki mogą osłabić mikroflorę języka. Łatwiej jest więc rozwinąć infekcję grzybiczą.

Niektóre leki mogą również powodować czarne plamki na języku. Mechanizm tego działania niepożądanego jest złożony. Jest to jednak sytuacja przejściowa. Gdy zakończysz kurację, stan Twojego języka wróci do normy.

Czarne plamki i zmiany na języku – zapamiętaj!

Czarne plamki na języku mogą pojawiać się z różnych powodów. Jednak większość przypadków jest spowodowana złymi nawykami, takimi jak niewłaściwa higiena jamy ustnej i palenie. Dlatego bardzo ważne jest utrzymanie właściwej higieny.

Ponadto większość dentystów zaleca mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie. Musisz także codziennie używać nici dentystycznej i płukać gardło.

Spróbuj także wyzbyć się szkodliwych nawyków, takich jak palenie. Tytoń nie tylko powoduje czarne plamy na języku, ale może również prowadzić do raka jamy ustnej.

Jeśli zauważysz zmiany koloru języka lub jakiejkolwiek części jamy ustnej, skonsultuj się z lekarzem. Przeprowadzi on wszelkie niezbędne badania w celu diagnozy i wykluczenia ewentualnych procesów rakotwórcze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Domínguez P, Minguella I. Tractament de la cetoacidosis diabètica. But Soc Cat Pediatr 1989; 49: 385-95.
  • Fernández Y, Palomeque A, Luaces C, Pons M, Gibert A, Martín JM. Tratamiento de la cetoacidosis diabética. Arch Pediatr 1995; 46: 443-6.
  • Rodríguez Hierro F. Diabetes mellitus (I). En: Argente J, Carrascosa A, Gracia R, Rodríguez Hierro F, editores.
    Tratado de Endocrinología Pediátrica y de la adolescencia. Madrid: Edimsa; 1995. p. 943-64.
  • Rodríguez F, Torres M. Diabetes: pauta de actuación en el Servicio de Urgencias ante un posible debut diabético. En: Pou-Fernández J, editor. Urgencias en Pediatría. Protocolos diagnóstico-terapéuticos. Madrid: Ergon; 1999. p. 349-58.
  • Corripio Collado R, Rivera Luján J, Gallach Figueras I. Urgencias endocrino-metabólicas: Diabetes Mellitus. En: Benito J.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.