Zjedz deser bez wyrzutów sumienia - przepisy
Jeśli wiesz, jak dbać o Twoje ciało i zdrowie powinieneś też wiedzieć wiedzieć, jak się rozpieszczać przy niektórych okazjach. Deser fitness to doskonały sposób na jedzenie słodkości bez zaniedbywania linii i bez wyrzutów sumienia.
Stworzyliśmy 3 desery fitness, które możesz jeść bez wyrzutów sumienia. Są przygotowane z użyciem bardzo zdrowych składników i są bardzo łatwe w wykonaniu.
Ludzie, którzy prowadzą rygorystycznie zdrowy tryb życia, to znaczy ćwiczą i odpowiednio się odżywiają czasami nie jedzą tego, na co mają ochotę, ponieważ boją się ilości kalorii i węglowodanów w niektórych daniach.
Bycie bardzo aktywnym fizycznie wiąże się z poświęceniem, odmawianiem sobie i restrykcyjnym planem dietetycznym. Z tego powodu wielu ludzi fitness decyduje się odstawić na bok to, co lubią i skupić się na utrzymaniu zdrowego trybu życia.
Ale co by się stało, gdybyśmy powiedzieli Ci, że teraz możesz zaspokoić kulinarne kaprysy bez obawy o przybranie na wadze lub zaniedbanie Twojego zdrowia?
Teraz możesz przygotować Twój ulubiony deser, ponieważ najważniejsze to wiedzieć, jak mądrze dobrać składniki do swoich opracowań. Nie czekaj więc dłużej. Skorzystaj z tej doskonałej okazji, aby stworzyć najlepsze desery fitness i jednocześnie cieszyć się ich niezrównanymi smakami.
Kto powiedział, że skoro jesteś fitness powinieneś jeść tylko sałatki? Mamy nadzieję, że Ci zasmakują.
3 desery fitness, które możesz zjeść bez wyrzutów sumienia
1. Sernik z malinami, pyszny deser
Sernik to idealny deser do jedzenia bez wyrzutów sumienia, ponieważ jeśli zrobisz go używając odpowiednich składników nie tylko zadbasz o Twoją figurę, ale także o zdrowie, ponieważ jest to danie pełne składników odżywczych.
Składniki
- ½ szklanki jogurtu greckiego (100 g).
- 1 szklanka kremowego sera (200 g).
- 2 jajka.
- ½ szklanki odtłuszczonego mleka (125 ml).
- 2 białka jaj.
- 2 łyżki miodu (50 g).
- 1 szklanka płatków owsianych (100 g).
- 1 dojrzały banan.
- ½ łyżki cynamonu (8 g).
- ½ filiżanki malin (75 g).
- 2 łyżki płynnej stewii (30 ml).
- ¼ szklanki wody (62 ml).
Przygotowanie
- Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest podstawa sernika. Aby to zrobić wymieszaj płatki owsiane, cynamon i banana w misce.
- Następnie przełóż tę mieszankę do posypanej mąką formy i wstaw do piekarnika na 10 minut w temperaturze około 160 ° C. Wstaw do lodówki.
- Następnie w misce wymieszaj ser z mlekiem, jogurtem i miodem. Dodawaj jajka jedno po drugim, dodaj również dwa białka.
- Następnie wlać tę masę do formy z podstawą sernika i wstaw do piekarnika na 10 minut w tej samej temperaturze. Odstaw.
- Następnie na małej patelni umieść maliny, stewię i szklankę wody. Ciągle mieszaj w niskiej temperaturze aż uzyskasz konsystencję dżemu.
- Na koniec weź formę z sernikiem i zalej grubą warstwą dżemu malinowego. Udekoruj liśćmi mięty i podawaj.
2. Flan
Flan to deser, który zwykle zawiera wiele kalorii i węglowodanów, ale ten przepis jest odmianą fitness tego wykwintnego dania.
Naucz się przygotowywać go w zdrowszy sposób i zaskoczyć wszystkich w domu. Nie ma to jak robienie deserów fitness dla całej rodziny.
Składniki
- 4 jajka
- 2 łyżki miodu (50 g).
- 4 białka jajek.
- 2 łyżki wanilii (30 ml).
- 2 ¼ szklanki mleka odtłuszczonego (450 ml).
- 1 łyżeczka stewii (5 ml).
- ¼ szklanki wody (50 ml).
Przygotowanie
- Najpierw ubij jajka i białka w misce. Gdy zrobi się piana, dodaj miód i wanilię.
- Następnie dodaj mleko i dobrze wymieszaj. Weź foremkę i posyp mąkę pszenną lub ryżową, aby Twój deser się nie przykleił. Wlej do niego masę.
- Następnie włóż do piekarnika nagrzanego do temperatury około 180 ° C na 30 minut. Użyj noża lub wykałaczki, aby sprawdzić, czy jest gotowy. Odstaw.
- Następnie umieść garnek na średnim ogniu ze stewią i wodą, aby przygotować karmel. Słodzik powinien zmienić kolor na złoty.
- Pamiętaj, że to nie cukier, więc jego odcień i tekstura będą nieco inne.
- Na koniec wyjmij flan z formy i polej karmelem na wierzchu. Twój flan już jest gotowy, ciesz się jego bogatym, lekkim smakiem.
3. Babeczki z czekolady i batatów
Kto powiedział, że nie możesz cieszyć się pysznymi czekoladowymi babeczkami prowadząc zdrowy tryb życia?
Wmówili Ci, że czekolada jest wrogiem numer jeden wśród kalorii i węglowodanów, ale nie wiesz, że wszystko zależy od rodzaju i ilości, którą spożywasz.
Składniki
- ½ szklanki słodkich ziemniaków (100 g)
- 1 łyżka stołowa proszku do pieczenia (15 g)
- 1 szklanka płatków owsianych (100 g)
- ¼ szklanki chudego mleka (62 ml)
- 1 średnia tabliczka startej gorzkiej czekolady (150 g)
- 2 jajka
- Dwie łyżki esencji waniliowej (30 ml)
- 2 łyżki miodu (50 g)
Przygotowanie
- Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to ugotować słodkie ziemniaki w garnku z wodą.
- Gdy będą miękkie, usuń je z ognia, osusz i zgnieć je w misce.
- Następnie dodaj jajka, proszek do pieczenia, mleko i płatki owsiane. Dobrze wymieszaj, aby nie powstały grudki.
- Następnie dodaj miód i esencję waniliową. Masa będzie bardzo gęsta.
- Następnie nałóż otrzymane ciasto do foremki na babeczki, uprzednio obsypanych mąką i zetrzyj na nich ciemną czekoladę.
- Na koniec, wstaw do piekarnika na 20 lub 30 minut w temperaturze około 170 ° C. Następnie wyjmij z piekarnika i odstaw do ostygnięcia. Gotowe, ciesz się jednym z najlepszych deserów fitness.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Krimbas, C. B. (2013). Fitness. In Brenner’s Encyclopedia of Genetics: Second Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-374984-0.00537-4
- Orr, H. A. (2009). Fitness and its role in evolutionary genetics. Nature Reviews Genetics. https://doi.org/10.1038/nrg2603
- Carcamo, G., & Mena, C. (2006). Alimentación saludable. Horizontes Educacionales. https://doi.org/10.1021/ma0205055
- Dapcich V, Salvador Castell G, Ribas Barba L, Pérez Rodrigo C, Aranceta Bartrina J, M. S. L. (2004). Guía de la alimentación saludable. Senc. https://doi.org/10.1016/S1138-0322(09)71742-0
- OMS. (2015). Alimentación sana. https://doi.org/Nota descriptiva No. 394