Zioła w Twoim domu - stwórz mały aromatyczny ogród

Wystarczy skromny kącik w mieszkaniu lub na balkonie, by stworzyć mały domowy ogród, pełen aromatycznych ziół.
Zioła w Twoim domu - stwórz mały aromatyczny ogród

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Zioła warto mieć zawsze pod ręką, zwłaszcza jeżeli są one świeżo zerwane. Nawet jeśli nie dysponujesz ogromnym ogrodem, wciąż możesz cieszyć świeżymi i aromatycznymi ziołami. Koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakie zioła mają najmniejsze wymagania co do klimatu i rodzaju gleby, a więc na pewno uda Ci się wyhodować je we własnym domu czy na balkonie.

 

Zioła nie tylko przydadzą Ci się do codziennych eksperymentów kulinarnych, ale i stworzą niesamowitą atmosferę i zapewnią przyjemny zapach w całym pomieszczeniu. Poniżej zdradzimy Ci kilka porad, które pozwolą Ci niewielkim kosztem i wysiłkiem stworzyć mały domowy ogródek.

Warto wybrać nie tylko odpowiednie zioła, ale i dostosowane do ich potrzeb donice. Od tego w dużej mierze zależy, jak rozwijać będzie się dana roślina. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na większość z nurtujących Cię pytań.

Gdzie najlepiej sadzić zioła?

Przede wszystkim odpowiedni dobór donicy warunkuje to jak będzie rozwijać się dana roślina.

Zioła w doniczkach

Z kolei miejsce ustawienia donicy powinno być oddalone od zanieczyszczonych miejsc, takich jak ruchliwe ulice.

Nasłonecznione miejsce

Dostęp do światła słonecznego jest dla wielu roślin niezbędnym warunkiem wzrostu i rozwoju. Niektóre potrzebują kontaktu ze słońcem przez co najmniej kilka godzin dziennie; inne preferują zacienione miejsca. Jeśli planujesz zasadzić zioła w małym domowym ogródku, najlepiej będzie, jeśli wybierzesz miejsce optymalne dla wszystkich.

 

Dzięki temu każda roślina otrzyma optymalną dawkę słońca. Możesz rozpocząć tworzenie domowego ogródka w dowolnej porze roku, lepiej jednak nie robić tego w wyjątkowo upalne dni.

Wiatr

Zioła są ogólnie odporne na skrajne warunki klimatyczne, niezależnie czy chodzi o zimno czy ciepło. Zawsze jednak należy chronić rośliny przed wiatrem. Wybierz takie miejsce, gdzie powietrze będzie odpowiednio cyrkulować, jednak jednocześnie osłoń zioła przed powiewami wiatru. Dzięki temu rośliny nie przemarzną, ani nie zostaną uszkodzone.

Jaką ziemię wybrać?

Aromatyczne zioła zazwyczaj są w stanie rosnąć i rozwijać się nawet w glebie o niskich wartościach odżywczych. Należy jednak zapewnić odpowiedni drenaż podłoża. Optymalna wysokość ziemi to koło 25 centymetrów. Jeśli dysponujesz ziemią gorszej jakości możesz wzbogacać ją naturalnym organicznym kompostem.

1. Piaszczysta gleba

Piaszczysta gleba jest z reguły bardzo sucha, należy więc zapewnić jej odpowiednie nawilżenie i odżywienie.

Sucha gleba na zioła

Możesz skorzystać na przykład z takich składników jak:

  • warstwa urodzajna
  • torf
  • kompost
  • nawóz

2. Ziemia gliniasta

W przeciwieństwie do ziemi piaszczystej, glinki zawierają zbyt dużo wody, co czasami może zaszkodzić roślinom. Organiczny kompost w tym wypadku wspomoże odpowiedni drenaż. Możesz także do gliniastej gleby dodać oczyszczoną piaszczystą, by zrównoważyć jej strukturę i lepiej dotlenić korzenie roślin.

3. Wyściółka

Przygotowanie takiego rodzaju podłoża przyniesie wiele korzyści Twoim roślinom. Przełóż warstwami glebę, kompost, igliwie i żwir. Tak przygotowana ziemia ograniczy konieczność podlewania roślin, ponieważ świetnie utrzymuje wilgoć i nie pozwala na rozrost chwastów.

Kiedy zioła będą gotowe?

Aby wszystko przebiegło zgodnie z planem, wybierz odpowiedni moment na sadzenie poszczególnych gatunków roślin. Najlepiej jest wybrać okres żniw, kiedy to gleba jest najbogatsza w naturalne oleje i właściwości odżywcze. Późniejsze zbiory to już kwestia indywidualna – sama najlepiej zobaczysz, kiedy możesz zacząć korzystać ze swojego małego ogródka.

Przesadzanie roślin

Poszczególne rośliny mogą preferować różne momenty zasadzania. Oto mała ściągawka:

  • Marzec: kapary
  • Kwiecień: mniszek lekarski
  • Maj: szczaw, pietruszka, rumianek
  • Czerwiec: rozmaryn, szałwia, tymianek, malwa, estragon
  • Lipiec: liście laurowe, bazylia, lawenda, kminek, mięta, oregano, gorczyca
  • Sierpień: cebula, czosnek, bazylia, kolendra, pietruszka, seler, majeranek
  • Wrzesień: kapary, nagietek, kooperek
  • Październik: jałowiec, malwa
  • Listopad: liście laurowe

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aznar Márquez, Juana y Navarro Ríos, M. J. (2014). EL HUERTO URBANO ECOLÓGICO: ESTUDIO DE LA INICIATIVA DE LA UNIVERSIDAD MIGUEL HERNÁNDEZ (ELCHE, ESPAÑA). Actas Iberoamericanas ….

  • Hernandez, H. (2010). Pequeño manual de Plantas Medicinales. Huerto Medicinal, 1–80.

  • García-Nieto, L. P. (2000). Las plantas medicinales y aromáticas Una alternativa de futuro para el desarrollo rural. Boletín Económico de ICE, 29–40.
    https://doi.org/10.1073/pnas.1414143111

  • Molins, F. P. (2012). Plantas aromaticas, medicinales y condimentarias ecológicas, un mercado con futuro. Ae, 9, 20–21.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.