Wiszący kwietnik – naucz się jak go zrobić!

Grudzień 26, 2017
Wiszący kwietnik to piękny sposób na posiadanie roślin na mniejszej przestrzeni. Zobacz o czym należy pomyśleć, zanim zdecydujesz się na mały ogródek w swoim domu.

Rosnący szacunek dla środowiska sprawił, iż zwiększa się zainteresowanie ogrodami miejskimi. Ci, którzy mieszkają w mieście, pragną prowadzić zdrowszy tryb życia. Z tego powodu uważamy, że wiszący kwietnik w naszych domach pozwoli nam wdychać świeższe powietrze.

Ponadto rośliny pomagają w harmonizowaniu energii w Twoim domu. Są nawet w stanie absorbować promieniowanie, które wydzielają urządzenia elektryczne, takie jak komputer czy telewizor. Jednak jak to zrobić, kiedy masz tak mało przestrzeni? Odpowiedzią jest wiszący kwietnik. 

Rozmieszczając rośliny na różnej wysokości zyskujesz wiele miejsce w swoim domu. Ta strategia pozwala nam rozwiązać problem. Czytaj dalej, a znajdziesz świetne porady dla początkujących.

Jak zrobić wiszący kwietnik

Jakie masz warunki środowiskowe?

wiszące rośliny

Jak zapewne wiesz, rośliny wymagają bardzo stabilnego środowiska, by przetrwać. Zatem może istnieć gatunek, który bardzo Ci się podoba, jednak nie przeżyje on w środowisku, jakie posiadasz w swoim domu.

Idąc tym torem, zanim zdecydujesz się na wiszący kwietnik, pytania, jakie musisz sobie zadać dotyczą:

Światła

Istnieją rośliny, które potrzebują więcej słońca. Są też takie, które mogą się sparzyć, jeśli zostaną wystawione bezpośrednio na promienie słoneczne.

Należy wziąć ten czynnik pod uwagę zanim zdecydujesz się na to, co wybierzesz. Inaczej Twoje wysiłki mogą pójść na marne.

Temperatury

Wiele osób lubi jaskrawe kwiaty oraz opadające formy. Jednakże większość z nich potrzebuje bardzo ciepłego klimatu.

Zatem lepiej będą się one czuły w klimacie tropikalnym lub śródziemnomorskim.

Wilgotności

Ilość wody, którą dostarczasz swoim roślinom to następna rzecz, o której trzeba pamiętać.

Pamiętaj, że rośliny, które potrzebują więcej wody będą droższe na dłuższą metę, natomiast te które nie potrzebują dużo wody są bardziej ekonomiczne.

Ile masz czasu?

kalendarz na telefonie

Jest to ważna kwestia, kiedy planujesz zrobić wiszący kwietnik. Niektórzy pracują zdalnie, z domu, inni natomiast spędzają cały dzień w biurze. Wiszący kwietnik wymaga stałej opieki, jednak niektóre rośliny wymagają jej częściej, inne rzadziej. W rezultacie najlepiej wybrać takie, które pasują do Twojego stylu życia.

Jeżeli o to nie zadbasz, możesz skończyć sfrustrowany tym, że nie potrafisz utrzymać przy życiu Twojego domowego ogródka. Proponujemy, abyś nie rezygnował z niego, ale myślał realistycznie.

Czy jesteś jedną z tych osób, co lubią wychodzić na miasto po pracy? Zatem nie oszukuj się. Nie myśl, że zrezygnujesz z tego dla swoich roślinek.

Posiadamy nawyki z pewnego powodu: aby pozbyć się stresu, spowolnić rytm życia i w końcu, aby się w nich zatracić. Jeżeli nie chcesz, aby wiszący kwietnik stał się następnym źródłem stresu, ustal priorytety.

Zaprojektuj wiszący kwietnik

wiszący kwietnik

Kiedy mówimy o projektowaniu, mamy na myśli w jaki sposób powiesić rośliny. Oznacza to, jakich pojemników do tego użyjesz oraz jaką ziemię zastosujesz. Na Twoje decyzje wpływ powinny mieć następujące czynniki: meble w pokoju, dekoracja pomieszczeń, wysokość sufitu… To wszystko odgrywa ważną rolę w tym, jaką formę wybierzesz.

  • To bardzo istotne. Powinieneś pomyśleć o rozmiarze doniczek, ich kształcie, jak również roślinach, jakie masz zamiar w nich umieścić.
  • Na przykład, jeśli posiadasz niski sufit, doniczki nie są dobrym pomysłem.

Z drugiej strony warto wziąć pod uwagę pewne ryzyko. Pomyśl skąd pochodzi woda, którą zamierzasz stosować oraz jaki jest Twój budżet.

W ten sposób będziesz mógł wybrać między hydroponiką, nawadnianiem kropelkowym czy mgiełką. Aby wybrać odpowiednią formę podlewania roślin, musisz też wziąć pod uwagę rodzaj ziemi. To dlatego, że jej przepuszczalność wskazuje na to ile wody będziesz potrzebował.

Bez wątpienia ogrodnictwo to wspaniałe hobby. I przede wszystkim jest długofalowe. Może być jednakże źródłem rozczarowań, jeśli nie zaplanujesz tego zawczasu.

Pozwala nam to podejmować lepsze decyzje, a w rezultacie odnieść większe sukcesy na tej drodze. Jeżeli będziesz stosować się do naszych porad, bez wątpienia Twój wiszący kwietnik stanie się przebojem.

WIĘCEJ DLA CIEBIE