Zimna woda - czy jest zdrowa czy nie?

Zimna woda pomaga w regulacji temperatury ciała tuż po treningu. Nawadnia również dużo szybciej organizm, ponieważ jest łatwiej wchłaniania przez krwioobieg.
Zimna woda - czy jest zdrowa czy nie?

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Istnieje błędne przekonanie na temat tego, że zimna woda – szczególnie regularne jej picie po posiłkach – przyczynia się do rozwoju poważnych chorób, między innymi nowotworów. Takie przekonanie jest wynikiem spekulacji, że wypita po posiłku zimna woda powoduje zmianę konsystencji spożytych tłuszczów na gęstszą, co znacznie spowalnia trawienie.

Wielu ludzi uważa, że taki proces prowadzi do powstawania w żołądku i w jelitach szeregu reakcji, które z kolei przyczyniają się do powstawania komórek nowotworowych.

Zimna woda – stanowisko lekarzy

Bez względu na powszechną opinię, wielu lekarzy specjalistów, wręcz przeciwnie, zaleca picie zimnej wody, przede wszystkim po treningu, ponieważ reguluje ona temperaturę ciała. Inni z kolei potwierdzają, że zimna woda zmusza organizm do spalania dodatkowej energii niezbędnej do utrzymania prawidłowej temperatury ciała.

Istnieją jednak sytuacje, w których picie zimnej wody jest błędem i może negatywnie odbić się na zdrowiu. Na przykład, przy gorączce mamy w zwyczaju ochładzanie ciała metodą zanurzania się w wannie zimnej wody. Prawidłowym postępowaniem w tym przypadku jest natomiast zbijanie gorączki przy użyciu letniej wody.

W przeciwnym razie pojawiają się reakcje obronne organizmu w postaci dreszczy i jeszcze większego wzrostu temperatury ciała. Również picie zimnej wody – w tym przypadku wywołuje te same negatywne efekty.

W czym tkwi problem?

Wielokrotnie słyszymy, że należy pić zalecane dwa litry wody dziennie . Jeśli piejmy jej znacznie mniej lub więcej niż zalecana dawka, wówczas mogą pojawić się pewne problemy zdrowotne. Jednak organizm każdego z nas jest inny. Dlatego najlepszym wyznacznikiem odpowiedniej dla nas dziennej ilości wody jest oddawany mocz .

Zimna woda z butelki

Jeśli mocz przybiera ciemną barwę, oznacza to, że Twojemu organizmowi brakuje wody. Z kolei jeśli jego kolor jest jasny, nie ma problemu – nawadniasz swoje ciało wystarczająco!

Pamiętaj, że z samego rana, tuż po przebudzeniu, barwa moczu zawsze jest nieco ciemniejsza. Innym sposobem na określenie zapotrzebowania organizmu na wodę jest odczuwanie pragnienia. Kiedy je odczuwasz, Twój organizm daje Ci znak, że potrzebuje płynów. Wtedy nie jest istotne, czy wypijesz szklankę zimnej czy cieplejszej wody.

Aspektem, który rzeczywiście wpływa na stan naszego zdrowia jest ilość i jakość wypijanej wody. Powinna być ona naturalna, bez sztucznych aromatów (jako dodatki są dozwolone liście mięty, plasterek cytryny, itp.) i oczywiście niesłodzona.

Zimna woda – Korzyści dla zdrowia

Główną zaletą spożywania jakiegokolwiek płynu jest nawadnianie organizmu. Konkretnie zimna woda właśnie ze względu na swoją temperaturę dostarcza naszemu zdrowiu następujących korzyści:

Zimna woda ze szklanki
  • Zimna woda pomaga zrzucić zbędne kilogramy: Nasz organizm zawsze utrzymuje stałą temperaturę, natomiast po spożyciu zimnej wody jego temperatura maleje, a ciało spala więcej energii w celu jej ustabilizowania.
  • Obniża temperaturę organizmu: W czasie treningu temperatura ciała wzrasta, a zimna woda pozwala ją ustabilizować do odpowiedniego poziomu.
  • Szybko uzupełnia poziom nawodnienia: Po treningu organizm potrzebuje szybkiego uzupełnienia wydalonych wraz z potem płynów. Pamiętaj, że zimna woda jest znacznie szybciej wchłaniana do krwiobiegu niż woda o temperaturze pokojowej, a tym samym szybciej odzyskujesz odpowiedni poziom nawodnienia.

Odpowiednia ilość wody jest niezbędna do zachowania zdrowia i równowagi w naszym organizmie, jej temperatura nie ma jednak znaczenia. Ciepła, chłodna czy zimna woda… bez znaczenia – najważniejsze, by często ją pić!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lee, J. K. W., & Shirreffs, S. M. (2007). The influence of drink temperature on thermoregulatory responses during prolonged exercise in a moderate environment. Journal of Sports Sciences. https://doi.org/10.1080/02640410600959947
  • Girona, M., Grasser, E. K., Dulloo, A. G., & Montani, J. P. (2014). Cardiovascular and metabolic responses to tap water ingestion in young humans: Does the water temperature matter? Acta Physiologica. https://doi.org/10.1111/apha.12290
  • Burdon, C. A., O’Connor, H. T., Gifford, J. A., & Shirreffs, S. M. (2010). Influence of beverage temperature on exercise performance in the heat: A systematic review. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism. https://doi.org/10.1123/ijsnem.20.2.166

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.