Zielony sok z jabłka, ogórka i imbiru na utratę wagi
Zielony sok to napój niezwykle popularny w ostatnich latach. Okazuje się bowiem, że stanowi źródło cennych składników odżywczych. Jest również doskonałym uzupełnieniem diet odchudzających u wszystkich tych osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów.
Zielony sok łączy w sobie właściwości pewnych owoców i warzyw, które są bogate w przeciwutleniacze i zawierają całe mnóstwo składników odżywczych. Te z kolei pozytywnie wpływają nie tylko na pracę całego naszego organizmu, ale także na wygląd naszej sylwetki.
Przy tej okazji chcielibyśmy zaproponować Ci zielony sok z jabłka, ogórka i imbiru. Są to trzy składniki niezwykle korzystne dla naszego organizmu, które ułatwią nam zrzucenie zbędnych kilogramów.
Choć nie jest to oczywiście cudowny napój, który umożliwi odchudzanie bez żadnego wysiłku, zaskoczy Cię, jak bardzo jest skuteczny i jak szybko zobaczysz pierwsze rezultaty.
Dlaczego zielony sok pomaga schudnąć?
Właściwości jabłka w odchudzaniu
Jabłka stanowią bardzo zdrowy rodzaj owocu, który należy włączać do diety regularnie. Pomagają one wyregulować metabolizm – dzieje się tak dzięki wysokiej zawartości witamin, minerałów i błonnika.
Z drugiej strony, owoce te zawierają niewielkie ilości sodu, kalorii i tłuszczu, dlatego stanowią cenny element diety.
Ważną rolę odgrywa zwłaszcza błonnik zawarty w jabłkach. Pomaga nam on schudnąć, ponieważ zapewnia uczucie sytości na dłużej. Co więcej, zawarte w tych owocach minerały i witaminy zapewniają energię, co jest czynnikiem kluczowym, aby spalać kalorie w ciągu dnia.
Poza tym, jabłko pomaga zwalczyć zatrzymywanie płynów w organizmie, reguluje poziom “złego cholesterolu” i dostarcza dużych ilości cennych enzymów, co przyczynia się do jeszcze efektywniejszego wchłaniania składników odżywczych.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Retencja płynów? Zwalcz ją pietruszką i cytryną
Właściwości ogórka w odchudzaniu
Ogórek to produkt często stosowany w dietach odchudzających. Jest tak, ponieważ wykazuje silnie oczyszczające właściwości. Produkt ten jest niskokaloryczny, nie zawiera tłuszczu i w 95% składa się z wody.
Zawiera też witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które doskonale się sprawdzają w dietach odchudzających, przyczyniając się przy tym do zachowania ogólnego zdrowia.
Na 100 g ogórka przypada zaledwie 20 kcal. Produkt ten zawiera z kolei witaminę A, E, B6, C i niacynę oraz cenne minerały, takie jak potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo i inne.
Ze względu na oczyszczające właściwości skutecznie pomaga pozbyć się toksyn i odpadków z naszego organizmu, doskonale zwalczając retencję płynów. Jest to produkt sycący i wspomagający procesy trawienne.
Właściwości imbiru w odchudzaniu
Imbir to roślina korzenna o licznych właściwościach leczniczych, dzięki którym już od lat jest popularny na całym świecie. Choć imbiru używa się zazwyczaj, aby zapobiegać i leczyć choroby oraz dolegliwości, jakiś czas temu odkryto, że pomaga również w zdrowej utracie wagi.
Pomaga on przyśpieszyć nasz metabolizm, poprawia trawienie, zwalcza opuchliznę brzucha, a co więcej, pomaga nam kontrolować poziom cholesterolu w organizmie.
Koniecznie zobacz też artykuł: Otyłość a emocje – czy istnieje między nimi związek?
Zielony sok na odchudzanie – jak go przygotować?
Teraz, gdy już znamy cenne właściwości wszystkich składników, jakie zawiera w sobie ten zielony sok na odchudzanie, nadszedł czas by go przygotować. To bardzo proste i szybkie. Im częściej będziesz go pić, tym szybciej zauważysz pozytywne rezultaty. Jednakże pamiętaj, aby pić go regularnie.
Składniki
- 1 zielone jabłko
- 1 ogórek
- łyżeczka startego imbiru (5 g)
- szklanka wody (200 ml)
Instrukcje
- Krok 1. Obierz ogórek.
- Krok 2. Następnie, pokrój go na kawałki bądź plastry.
- Krok 3. Obierz jabłko i usuń gniazdo nasienne.
- Krok 4. Pokrój jabłka na kawałki, aby łatwiej było je zmiksować.
- Krok 5. Umieść wszystko w kielichu blendera.
- Krok 6. Dodaj łyżeczkę startego imbiru i szklankę wody.
- Krok 7. Zmiksuj całość.
- Krok 8. Pij świeżo przyrządzony sok od razu po zmiksowaniu – dzięki temu wykorzystasz wszystkie jego właściwości.
Uwaga: Dla osiągnięcia jeszcze lepszych efektów zaleca się picie tego soku na świeżo na czczo z rana. Nie należy go uważać za produkt zastępujący śniadanie, chodzi raczej o to, żeby wypić go pół godziny do 45 minut przed pierwszym posiłkiem.
Smaczego!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Rutkowski, M., Matuszewski, T., Kȩdziora, J., Paradowski, M., Kłos, K., & Zakrzewski, A. (2010). Witaminy E, A i C jako antyoksydanty. Polski Merkuriusz Lekarski.
Crowe, T. (2010). Diets, Weight Loss And Detox Diets. Nutridate.
Tucker, G. (2014). Fruits and vegetables. In Ohmic Heating in Food Processing. https://doi.org/10.1201/b16605
Yan-Hwa, C., Chang, C. L., & Hsu, H. F. (2000). Flavonoid content of several vegetables and their antioxidant activity. Journal of the Science of Food and Agriculture. https://doi.org/10.1002/(SICI)1097-0010(200004)80
Subhasree, B., Baskar, R., Laxmi Keerthana, R., Lijina Susan, R., & Rajasekaran, P. (2009). Evaluation of antioxidant potential in selected green leafy vegetables. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2009.01.029
Grzanna, R., Lindmark, L., & Frondoza, C. G. (2005). Ginger—An Herbal Medicinal Product with Broad Anti-Inflammatory Actions. Journal of Medicinal Food. https://doi.org/10.1089/jmf.2005.8.125