Zespół złamanego serca – co to takiego?

Objawy zespołu złamanego serca przypominają objawy ostrego zawału mięśnia sercowego, z tym, że są mniej groźne dla organizmu. Chociaż choroba ta nie jest zbyt poważna, powinniśmy wziąć ją pod uwagę.
Zespół złamanego serca – co to takiego?

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2019

Zespół złamanego serca – chociaż nazwa ta brzmi bardzo poetycko, nie ma nic wspólnego z miłosnym cierpieniem. Mowa tu o rzadkiej kardiomiopatii (chorobie serca mięśniowego), która w opinii lekarzy dotyczy wyłącznie kobiet.

Zespół złamanego serca jest w głównej mierze wywoływany przez silne napięcie emocjonalne i nadmierny stres. Towarzyszą mu dodatkowo inne objawy. Dowiedz się jakie!

Zespół złamanego serca – co to za choroba?

Jeśli jesteś osobą, na której barkach spoczywa wiele obowiązków, Twoje życie jest stresujące i często miewasz napady lęku, artykuł ten powinien Cię zainteresować.

Pamiętaj, że nie tylko codzienny stres (gromadzony dniami, miesiącami czy nawet latami), lecz także silne napięcie emocjonalne oraz przeżycia, takie jak wielkie rozczarowanie lub utrata bliskiej osoby, mogą prowadzić do zawału mięśnia sercowego.

Zespół złamanego serca jest synonimem niewydolności serca. Jego konsekwencje są jednak znacznie mniej poważne niż w przypadku klasycznego zawału serca.

Zespół złamanego serca znany jest w medycynie również pod innymi nazwami: zespół takosubo, kardiomiopatia stresowa lub „zespół batolującego koniuszka”. Choroba ta nadal niesie ze sobą wiele tajemnic.

Dotychczas nie udało się jej do końca zbadać. Zespół złamanego serca po raz pierwszy opisano stosunkowo niedawno, a mianowicie w latach 90-tych w Japonii. Właśnie stąd pochodzi nazwa takosubo.

Być może nieco egzotyczna, ale to dlatego, że przy tego typu kardiomiopatii następuje deformacja serca. W efekcie przypomina ono naczynia o nazwie tako-tsubo, których używają japońscy rybacy do połowu ośmiornic. Bez wątpienia nazwa ta jest bardzo ciekawa i obrazowo przedstawia tę rzadką kobiecą chorobę.

serce człowieka

Negatywne emocje, takie jak smutek, cierpienie lub życie w ciągłym stresie powodują, że lewa komora serca kobiety zaczyna ulegać powolnej deformacji, prowadząc jednocześnie do zwężenia naczyń wieńcowych. Wówczas w klatce piersiowej pojawia się ból i charakterystyczny brak tchu.

Na szczęście umieralność w przypadku tej choroby jest stosunkowo niska, zaledwie 5%. Bez względu na to, nie zapominajmy jednak, że jest to problem, którego nie należy lekceważyć.

Zespół złamanego serca – przyczyna

Według ekspertów 90% ofiar zespołu takosubo stanowią kobiety, które przez długi okres czasu znajdowały się pod wpływem silnego napięcia emocjonalnego i stresu.

Powinnyśmy pamiętać, że nerwy wpływają na pracę naszego metabolizmu, powodując wydzielanie dużych dawek katecholamin, których wysokie stężenie jest toksyczne dla serca.

serce i stetoskop

Stres, napady lęku i sytuacje, w których doznajemy emocjonalnego szoku, prowadzą do chwilowych wzrostów poziomu adrenaliny.

Odczuwamy duszności, brakuje nam powietrza. Oznacza to zastoinową niewydolność serca, która jest doskonale widoczna na elektrokardiogramie. W rzeczywistości jej objawy są bardzo podobne do ostrego zawału serca. Jej konsekwencje są jednak mniej poważne.

Jakie towarzyszą mu objawy?

  • Objawy mogą pojawić się nagle, szczególnie po doznaniu szoku emocjonalnego. Pierwszym symptomem jest silny, palący ból w klatce piersiowej, który uniemożliwia swobodne oddychanie.
  • Charakterystycznymi objawami zespołu takosubo jest zimny pot i ból lewej ręki. Łatwo pomylić je z klasycznym zawałem mięśnia sercowego.
zespół złamanego serca i jego objawy

Powyższe objawy pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy nasz organizm doznaje szoku – jest to reakcja obronna serca na wysokie stężenie katecholamin i adrenaliny, które mogą okazać się zabójcze dla organizmu.

Powinnyśmy również wziąć pod uwagę zwykły, codzienny stres, który kumuluje się tygodniami, miesiącami, latami… niszcząc powolutku nasze serce.

Jakie objawy są w tym przypadku sygnałem, że coś złego dzieje się w naszym organizmie?

Alarmujący jest fakt, że szybko się męczysz, wchodząc po schodach i brak Ci tchu. Na zespół złamanego serca może wskazywać również ból żuchwy i pleców – mogą znaczyć, że serce bije z większą siłą niż normalnie. Nie bagatelizuj też nadmiernej senności popołudniami i opuchlizny nóg.

Jak można zapobiegać zespołowi złamanego serca?

Dlaczego zespół złamanego serca dotyczy głównie kobiet?

Według ekspertów to właśnie płeć piękna dotkliwiej niż mężczyźni odczuwa skutki stresu i napięcia emocjonalnego. Z kolei mężczyźni, mimo że nie są na nie bardzo podatni, jeśli już padną ich ofiarą, radzą sobie z nimi znacznie trudniej niż kobiety. Stąd też tak wysoki wskaźnik śmiertelności mężczyzn w przypadku zawału serca.

kontrolowanie emocji

W przypadku kobiet stres często przekłada się na bóle głowy, zaburzenia mięśniowo-szkieletowe lub niewielkie urazy serca, takie jak na przykład zespół złamanego serca. Kobiety dużo łatwiej radzą sobie z silnym napięciem emocjonalnym.

Dlaczego?

  • Kobiety mają dużo lepszą zdolność komunikowania się z innymi. Potrafią werbalnie wyrażać swoje myśli, uczucia, odczucia i problemy. Rozmowa z kimś bliskim przynosi im ulgę. Z kolei mężczyźni mają trudności z wyrażaniem uczuć, co sprawia, że wszelkie stresy i napięcia tłumią w sobie.
  • Kobiety są bardziej wrażliwe od mężczyzn i częściej kierują się intuicją. Oznacza to, że przed rozwiązaniem problemu, starają się spojrzeć na niego z różnych punktów widzenia. Taka postawa wymaga jednak wiele chęci, optymizmu, otwartości i zaangażowania.
  • Pamiętaj, by rozwiązywać problemy na bieżąco – nie dopuszczaj do tego, aby się kumulowały. Czasem nie jest to łatwe, ponieważ mamy wiele na głowie i nierzadko przytłacza nas nadmiar obowiązków: praca, dzieci, opieka nad członkami rodziny… Przecież prawie nie mamy czasu dla nas samych! Taka sytuacja może prowadzić do nadmiernego stresu, napięcia, lęków itp.
  • Postaraj się wprowadzić małe zmiany do swojego życia i przekonaj siebie, że zasługujesz na to, by być szczęśliwa. Zadbaj o siebie, tak jak dbasz o innych!

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.