Zespół cieśni kanału nadgarstka - poznaj środki łagodzące ból

Ból spowodowany zespołem cieśni kanału nadgarstka może być trudny do zniesienia. Na szczęście istnieją pewne naturalne środki o właściwościach łagodzących, które mogą pomóc przynieść ulgę tym dolegliwościom. Odkryj je w tym artykule!
Zespół cieśni kanału nadgarstka - poznaj środki łagodzące ból

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Czy wiesz, jak naturalnie złagodzić zespół cieśni kanału nadgarstka?

Zespół cieśni kanału nadgarstka to stan, który rozwija się w wyniku ucisku na znajdujący się w dłoni nerw pośrodkowy. Może wystąpić w jednej lub obu rękach, powodując objawy, takie jak osłabienie siły dłoni, mrowienie i ból.

Chociaż objawy są początkowo łagodne, brak lub nieodpowiednie leczenie może pogorszyć ten stan. Z tego powodu postanowiliśmy opisać kilka środków o działaniu kojącym, które mogą pomóc złagodzić ból zespołu cieśni kanału nadgarstka.

Czytaj dalej i wypróbuj je już dziś!

Pięć relaksujących środków pozwalających złagodzić objawy dawane przez zespół cieśni kanału nadgarstka

Zabiegi w celu złagodzenia zespołu cieśni kanału nadgarstka mogą się różnić w zależności od nasilenia bólu. Często istnieje możliwość kontrolowania tego stanu za pomocą niechirurgicznych metod terapii. Jeśli jednak Twój przypadek jest cięższy, lekarz może brać pod uwagę również operację.

Naturalne środki o właściwościach kojących ból to dobre opcje, aby zminimalizować objawy spowodowane tym stanem. Chociaż nie zastępują leczenia, mogą być dobrym uzupełnieniem terapii i pomogą lepiej radzić sobie z osłabieniem siły dłoni i bólem.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

1. Hydroterapia metodą na zespół cieśni kanału nadgarstka

Zespół cieśni kanału nadgarstka powoduje zapalenie i ucisk nerwów, co prowadzi do silnego bólu i olbrzymiego dyskomfortu.

Hydroterapia ma zaskakujący wpływ właśnie na dyskomfort wywołany zespołem cieśni kanału nadgarstka. Ponieważ poprawia krążenie krwi, minimalizuje objawy, takie jak ból i mrowienie.

Co należy zrobić

 • Sugerujemy naprzemienne stosowanie ciepłej i zimnej wody.
 • Najpierw zanurz dłoń w pojemniku wypełnionym zimną wodą.
 • Po trzech lub czterech minutach zanurz dłoń w pojemniku wypełnionym gorącą wodą.
 • Powtórz zabieg do trzech razy dziennie, aby uzyskać jak największą ulgę.

2. Gorący okład z gliny

Glina jest wykorzystywana w terapii już od setek lat. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i remineralizujące przynosi ulgę w wielu różnych stanach chorobowych. Zalecamy stosowanie okładu z gliny w celu złagodzenia zespołu cieśni kanału nadgarstka.

Co należy zrobić

 • Najpierw wymieszaj kilka łyżek gliny z ciepłą wodą i łyżką oliwy z oliwek.
 • Upewnij się, że pasta jest gładka i ma kremową konsystencję. Następnie nałóż ją na dotknięty nadgarstek.
 • Pozostaw na 15-20 minut i spłucz.
 • Jeśli ból utrzymuje się, powtórz zabieg.

3. Zwalcz zespół cieśni kanału nadgarstka imbirem

Miejscowe stosowanie oleju imbirowego pomaga zmniejszyć stany zapalne zespołu cieśni kanału nadgarstka.

Imbir na zespół cieśni kanału nadgarstka

Zastosowania terapeutyczne imbiru są niesamowite. W rzeczywistości jest to jeden z najbardziej wszechstronnych naturalnych środków, które istnieją. Zawiera gingerol, który jest środkiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym i może pomóc złagodzić ból spowodowany zespołem cieśni kanału nadgarstka.

Co należy zrobić

 • Możesz czerpać korzyści z tej przyprawy w olejkach lub naparach. Jeśli zdecydujesz się na olej, wymieszaj olej imbirowy z olejem bazowym (oliwkowym lub kokosowym) i delikatnie wmasuj w dotknięty obszar.
 • Jeśli zdecydujesz się na napar, możesz go zastosować miejscowo lub wypić.
 • Powtarzaj zabieg, aż poczujesz ulgę.

4. Olej z awokado

Olej z awokado jest składnikiem nawilżającym, przeciwzapalnym i kojącym. Masowanie nim obszarów dotkniętych zespołem cieśni kanału nadgarstka może złagodzić ból.

Ponadto pobudza krążenie i zmniejsza uczucie sztywności.

Co należy zrobić

 • Najpierw rozgrzej trochę oleju z awokado do nadającej się do nałożenia na skórę temperatury.
 • Następnie wmasuj olej w dotknięty obszar, stosując pewien nacisk.
 • Pozwól skórze wchłonąć olej bez spłukiwania i, jeśli możesz, zakryj nadgarstek bandażem.
 • Wykonuj zabieg dwa do trzech dni z rzędu, aż poczujesz ulgę.

5. Aloes

Możesz również użyć żelu aloesowego jako oleju bazowego do olejków eterycznych o właściwościach łagodzących, aby zwiększyć ich kojące działanie.

Żel z aloesu

Miejscowe stosowanie żelu aloesowego pomaga złagodzić objawy zespołu cieśni kanału nadgarstka, takie jak drętwienie lub mrowienie. Jego właściwości pomagają poprawić przepływ krwi i zminimalizować stany zapalne.

Co należy zrobić

 • Najpierw pozyskaj świeży żel z liścia aloesu.
 • Następnie delikatnie wmasuj w dotknięty obszar.
 • Jeśli chcesz, możesz połączyć go z olejem kokosowym lub awokado, aby zwiększyć jego działanie.
 • Powtórz zabieg od dwóch do trzech razy dziennie, aby uzyskać większą ulgę.
 • Jeśli objawy utrzymują się, wykonaj zabieg jeszcze przez 2-3 dni.

Czy zespół cieśni kanału nadgarstka wpływa na jakość Twojego życia? Wypróbuj naturalne środki zaradcze udostępnione w tym artykule.

Jeśli zauważysz, że objawy nie ustępują, a wręcz nasilają się, skonsultuj się z lekarzem. Może on zasugerować inne opcje leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Mooventhan, A., & Nivethitha, L. (2014). Scientific evidence-based effects of hydrotherapy on various systems of the body. North American Journal of Medical Sciences. https://doi.org/10.4103/1947-2714.132935
 • Moosavi, M. (2017). Bentonite clay as a natural remedy: A brief review. Iranian Journal of Public Health.
 • Young, H. Y., Luo, Y. L., Cheng, H. Y., Hsieh, W. C., Liao, J. C., & Peng, W. H. (2005). Analgesic and anti-inflammatory activities of [6]-gingerol. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2004.09.009
 • Woolf, A., Wong, M., Eyres, L., McGhie, T., Lund, C., Olsson, S., … Requejo-Jackman, C. (2009). Avocado Oil. In Gourmet and Health-Promoting Specialty Oils. https://doi.org/10.1016/B978-1-893997-97-4.50008-5
 • Rajeswari, R., Umadevi, M., Rahale, C. S., Selvavenkadesh, S., Kumar, K. P. S., & Bhowmik, D. (2012). Aloe vera: The Miracle Plant Its Medicinal and Traditional Uses in India. Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.