Żelatyna to najlepszy sojusznik dla Twoich stawów
Żelatyna i jej suplementy są wspaniałymi sprzymierzeńcami zdrowia i urody, ponieważ pomagają zachować dobrą kondycję naszych zębów i kości. Ponadto nie zawiera tłuszczu i można ją spożywać jako dodatek do wielu posiłków.
Nie wspominając o tym, że jest naprawdę smaczna i lubiana zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Ale ty już to wszystko wiesz. Ale być może nie wiesz o tym, że żelatyna jest również wspaniałym sprzymierzeńcem w utrzymaniu stawów w dobrej kondycji.
Tak, to prawda, że regularnie spożywana żelatyna i jej suplementy pomagają wzmocnić kości, ścięgna, chrząstki i więzadła dzięki zawartości cennego kolagenu. Dziś zaprezentujemy Ci garść przydatnych informacji na ten temat. Zapraszamy do lektury!
Żelatyna i jej korzystny wpływ na zdrowie stawów
Żelatyna to zasadniczo białko otrzymywane przez ekstrakcję i przetwarzanie kolagenu ze skóry i tkanki kostnej zwierząt. Jej faktyczny skład to 90% białka, 2% soli mineralnych i 8% wody.
Możesz z powodzeniem stosować ją jako suplement o właściwościach terapeutycznych. Pomaga ona odbudować poziom kolagenu w stawach, dzięki zdolności do jego syntezy w organizmie. W ten sposób pozwala również wzmocnić paznokcie i włosy.
Ponadto, dzięki zawartości fluoru, chroni ona szkliwo zębów i zapobiega próchnicy. Możesz nie być tego świadom, ale żelatyna to wspaniała i niezwykle cenna dla naszego organizmu substancja.
W rzeczywistości będziesz także czerpać korzyści z zawartych w niej aminokwasów. Szczególnie jeśli będziesz ją spożywać codziennie. Ta zaleta wynika z tego, że pomagają one w regeneracji tkanki mięśniowej.
Żelatyna jest także trudnym do przecenienia źródłem wapnia, magnezu, fosforu i krzemu. Te minerały pomagają przywrócić dobrą kondycję układu kostno-szkieletowego i stymulują regenerację tkanki chrzęstnej. Dlatego uważamy też, że jest to najlepszy sprzymierzeniec dla Twoich stawów.
Ponadto żelatyna sprzyja prawidłowej regeneracji kości i skóry. Po 25 roku życia organizm przestaje samodzielnie wytwarzać tę substancję. W ten sposób jej konsumpcja staje się wręcz konieczna.
Pamiętaj, że odpowiednie wyniki osiągniesz tylko wtedy, gdy będziesz ją spożywać codziennie. Jeśli cierpisz na silny ból stawów, musisz skonsultować się z lekarzem, ponieważ będziesz potrzebować dokładnej diagnozy. Musisz bowiem pamiętać o tym, że żelatyna jest jedynie dodatkiem, a nie rozwiązaniem dla tego problemu zdrowotnego.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Miewasz bóle stawów – Unikaj tych 8 produktów
Jaką ilość żelatyny powinniśmy dziennie spożywać?
Spożywanie żelatyny jest naprawdę proste. Aby wspomóc odbudowę chrząstek i kości oraz przyspieszyć regenerację stawów, potrzebujesz tylko 10 gramów tego produktu dziennie. Jedzenie jej w formie deseru jest idealnym rozwiązaniem.
Ponadto możesz jeść jej tyle, ile tylko zechcesz i nie musisz się martwić o nadmiar tłuszczu. Jak wspomnieliśmy powyżej, ta substancja to czyste białko.
Dzięki niesamowitej wręcz zawartości kolagenu żelatyna może pomóc wzmocnić Twoje kości, ścięgna, chrząstki i więzadła. Ale tak, musisz spożywać ją regularnie. W rzeczywistości jest dość przystępna cenowo, więc Ty i Twoja rodzina możecie ją mieć codziennie.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Galaretka domowej roboty bez cukru – trzy przepisy
Żelatyna – w jakiej postaci najlepiej ją przyswajać?
To prawda, że możesz spożywać jej tyle, ile tylko zechcesz, ale w rzeczywistości wystarczy Ci nawet jedna porcja dziennie. Dietetycy zalecają również spożywanie jej z owocami. Jak widać, przygotowanie musu lub innego lekkiego deseru, który nie zawiera rafinowanego cukru, byłoby całkiem prostym i skutecznym rozwiązaniem.
I na koniec musimy jeszcze wspomnieć o jednej kwestii. Nie jest dobrym pomysłem mieszanie żelatyny z owocami takimi jak ananas, papaja, kiwi czy figi. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie z nich zawierają enzymy, które niwelują jej działanie, zapobiegając zestalaniu się żelatyny w naszych organizmach.
Tym samym blokują jej cenne właściwości, w efekcie czego nie przyczynia się już ona do poprawy kondycji i regeneracji naszych stawów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Meléndez-Hevia, E., De Paz-Lugo, P., Cornish-Bowden, A., & Cárdenas, M. L. (2009). A weak link in metabolism: the metabolic capacity for glycine biosynthesis does not satisfy the need for collagen synthesis. Journal of Biosciences. https://doi.org/10.1007/s12038-009-0100-9
- Lodish H, Berk A, Zipursky SL, et al. (2000). Collagen: The fibrous Proteins of the Matrix. In Molecular Cell Biology.
- Hegazy, E. M., & El-Sayed Khamis, N. H. (2014). Effect of fresh garlic and ginger on the shelf-life of Gelatin waste used for improvement of plant growth. World Applied Sciences Journal. https://doi.org/10.5829/idosi.wasj.2014.30.01.821
- Schauss, A. G., Stenehjem, J., Park, J., Endres, J. R., & Clewell, A. (2012). Effect of the novel low molecular weight hydrolyzed chicken sternal cartilage extract, biocell collagen, on improving osteoarthritis-related symptoms: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf205295u