Zęby mleczne: wszystko, co musisz wiedzieć

Od momentu, gdy dziecku wyrosną zęby mleczne, musisz rozpocząć codzienną higienę jamy ustnej i udać się na pierwszą wizytę do dentysty. Jeśli zadbacie o zęby mleczne od pierwszej chwili, trudniej będzie o problemy z zębami stałymi.
Zęby mleczne: wszystko, co musisz wiedzieć

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Zęby mleczne to te, które wychodzą jako pierwsze w dzieciństwie. Nazywa się je również zębami tymczasowymi, ponieważ z czasem zastępuje je zęby stałe. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że ich pojawienie się pokrywa się z okresem laktacji.

Ludzie mają łącznie 20 mlecznych zębów. Na górze jest 10 i na dole 10. W każdym łuku są cztery zęby siekacze, dwa kły lub i cztery zęby trzonowe. Wiek, w którym wyrzynają się a potem wypadają, nie jest jednak taki sam u wszystkich dzieci.

Wyrzynanie się zębów mlecznych to bardzo ważny moment przełomowy w rozwoju dziecka. Pozwalają na przeżuwanie pokarmów, a tym samym na zwiększenie różnorodności diety. Stanowią również wsparcie dla rozwoju mowy u dziecka. Zęby mleczne przygotowują ponadto miejsce na pojawiające się później zęby stałe.

Kiedy pojawiają się zęby mleczne?

Niemowlę

Najczęściej pierwsze zęby mleczne pojawiają się między piątym a ósmym miesiącem życia. Jako pierwsze pojawiają się dolne siekacze. Proces ten jest niewygodny i bolesny dla dziecka, dlatego w tym okresie zazwyczaj jest bardzo rozdrażnione i przez większość czasu nie ma apetytu.

Podczas tego procesu niemowlęta bardzo często szukają przedmiotów do gryzienia, aby złagodzić ból i dyskomfort. Najbardziej wskazane będzie więc zaoferowanie im specjalnych gryzaków, aby zaspokoić to pragnienie nie narażając ich na ryzyko uszkodzenia dziąseł.

W tym okresie dzieci zwykle miewają również gorączkę i wykazują zaczerwienienie w okolicy dziąseł.

Najbardziej krytycznym momentem jest moment wyrzynania się pierwszych zębów. W tym czasie ból nasila się, dziąsła stają się bardziej zaognione i wyraźniej zaczerwienione. Kiedy zęby mają wyjść, pojawia się białawe zabarwienie.

W większości przypadków wszystkie zęby mleczne pojawiają się po około 3 latach. Może się to różnić w zależności od dziecka i bynajmniej nie oznacza niczego nienormalnego. Niektóre dzieci kończą ząbkowanie w wieku 2 lat, a inne w wieku 4 lat.

Znaczenie pierwszych zębów

Jak wskazaliśmy we wstępie, zęby mleczne są niezbędne do żucia i mówienia. Jednocześnie “trzymają” miejsce na narodziny zębów stałych. Te ostatnie już rosną pod dziąsłami i potrzebują odpowiedniego miejsca do pojawienia się w odpowiednim czasie.

W przypadku zbyt szybkiego wypadnięcia zęba mlecznego powstające zęby stałe mogą przesunąć się w przestrzeń pozostawioną przez ząb. Prowadzi to do tego, że inne zęby nie mają wystarczającej przestrzeni do wyjścia i skutkuje powstaniem uzębienia z kilkoma krzywymi elementami.

Środki higieny i pielęgnacji zębów mlecznych

Krzywe zęby

Dziecko powinno odwiedzić dentystę, gdy tylko pojawią się jego pierwsze mleczne zęby. Zapewni to odpowiedni stan zdrowia jamy ustnej i zapobiegnie późniejszym problemom. Wizyta kontrolna u specjalisty powinna odbywać się przynajmniej raz w roku, jeśli nie ma żadnych specjalnych problemów.

Możesz Cię zainteresować również ten temat: Zdrowe zęby – 5 nawyków, które pomogą Ci o nie zadbać

Maluszkowi należy myć jamę ustną już od pierwszych dni życia. Odbywa się to za pomocą czystej, wilgotnej szmatki lub gazy. Natychmiast po pojawieniu się pierwszych zębów należy przystąpić do szczotkowania. Próchnica może pojawić się nawet wkrótce po tym, jak pojawią się pierwsze zęby mleczne

Należy myć zęby rano i wieczorem niewielką ilością fluoryzowanej pasty do zębów. Jej ilość powinna wzrosnąć u dzieci w wieku od 3 do 6 lat, ale nigdy nie należy przekraczać wielkości porównywalnej do ziarna grochu. W ten sposób nawyk się utrwala.

Przeczytaj także ten przydatny materiał: Replantacja zęba mlecznego: jak uratować wybity ząb?

Kiedy wypadają zęby mleczne?

Najczęściej zęby mleczne zaczynają wypadać około 6 roku życia. Jako pierwsze rozluźniają się przednie siekacze. Dzieje się tak, ponieważ zęby stałe powodują, że korzeń zębów mlecznych jest wchłaniany i utrzymuje się na miejscu tylko przez niewielką część tkanki.

Powoli wypadają kolejne zęby dziecka. Jako ostatnie wypadają tylne zęby trzonowe, w wieku około 10-12 lat. Zanim Twoje dziecko osiągnie wiek 13 lat, prawdopodobnie będzie miało większość zębów stałych.

Jeśli zęby mleczne dziecka nie poluzują się naturalnie, dentysta może zalecić ich usunięcie. Natomiast przedwczesna utrata zębów mlecznych jest przyczyną 30% problemów ortodontycznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cupé-Araujo, A. C., & García-Rupaya, C. R. (2015). Conocimientos de los padres sobre la salud bucal de niños preescolares: desarrollo y validación de un instrumento. Revista Estomatológica Herediana, 25(2), 112-121.
  • Lorenzo Moriano, B., Elena Sánchez, M. V., & Valero Juan, L. F. (2008). Evaluación de la salud bucodental y estilos de vida saludables en la población infantil que acude a la consulta odontológica de atención primaria. Odontología Preventiva.
  • Pérdida prematura de dientes primarios y su relación con la edad y el sexo en preescolares. (2007). Revista Odontológica de Los Andes.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.