Replantacja zęba mlecznego: jak uratować wybity ząb?

Aby zwiększyć szanse na pomyślną replantację mlecznego zęba, koniecznie postaraj się znaleźć wybity ząbek i bezpiecznie przewieźć go do stomatologa. Oto rady, jak postępwoać, kiedy dziecko wybije ząb mleczny w wyniku uderzenia czy upadku.
Replantacja zęba mlecznego: jak uratować wybity ząb?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Replantacja zęba mlecznego to zabieg polegający na wszczepieniu zęba wyrwanego lub wybitego, na przykład w wyniku uderzenia, z powrotem do zębodołu. Celem jest odtworzenie przez ten ząb włókien więzadła z dziąsłem i ponowne jego osadzenie na właściwym miejscu.

Z reguły w przypadku zębów czasowych, zwanych także mlecznymi, replantacja zęba mlecznego jest wykonywana w celu leczenia urazowego uszkodzenia zęba, bądź awulsji. Awulsja to całkowite usunięcie zęba z zębodołu, zwykle przez uderzenie. Najczęściej zębami najbardziej dotkniętymi są górne środkowe siekacze.

U dziecka, które w wyniku urazu podczas zabawy czy innego nieszczęśliwego wypadku straciło ząb, najlepszym możliwym sposobem leczenia może okazać się ponowne założenie zęba w celu odtworzenia tkanki. Na czym polega ten zabieg? Jakie są konsekwencje? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Co dzieje się z zębem po urazie?

Kiedy ząb całkowicie wypadnie z dziąsła, włókna więzadłowe, które trzymały go na dziąśle, pękają. Uszkodzeniu ulega również układ naczyniowy, który umożliwia dopływ krwi i impulsów nerwowych do zęba.

Jak zabezpieczyć ząb

Mleczaki

Aby replantacja zęba mlecznego miała większe szanse na pomyślny przebieg, należy spróbować zachować ząbek. Z tego samego powodu nie powinno się próbować go zbyt dokładnie czyścić.

Im krócej ząb jest poza jamą ustną, tym skuteczniejsze może być leczenie. Dlatego uważa się, że replantacja zęba mlecznego powinna być wykonywana pilnie.

Najważniejszą częścią tego procesu jest unikanie dotykania zęba lub czyszczenia go chusteczką lub czymś podobnym. Powodem jest to, że usuwając warstwę, która pozostała na korzeniu zęba, eliminujesz wszelkie możliwe włókna, które mogły tam jeszcze pozostać.

Istnieje kilka płynnych roztworów, w których można trzymać ząb do momentu przybycia do kliniki dentystycznej. Idealnym płynem do zanurzenia jest roztwór Hanka.

  • Roztwór Hanka pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu pH, aby zapobiec ponownemu wchłanianiu korzenia zęba. Roztwór można go znaleźć w aptekach.
  • Drugim najlepszym płynem do przechowania zęba jest mleko, najlepiej odtłuszczone. Zachowuje ono witalność fibroblastów przez 3 godziny.
  • Jeśli nie posiadasz żadnej z tych substancji, możesz umieścić ząb w roztworze soli fizjologicznej.
  • W ostateczności możesz przechowywać ząb w wodzie, a jeśli nie masz żadnego płynu, możesz go przechować w ślinie. W przypadku śliny najlepiej bezpiecznie przechować ząb pod językiem, aby uniknąć przypadkowego połknięcia.

Jak przebiega replantacja?

Przede wszystkim dentysta sprawdzi cały dotknięty obszar, aby wykluczyć złamania kości, rany szarpane wymagające szycia lub inne obrażenia. Po upewnieniu się, że wszystko jest w porządku, lekarz delikatnie przemyje zębodół roztworem soli fizjologicznej.

Przygotowanie zęba

W przypadku zanurzenia zęba w którejkolwiek z wyżej wymienionych substancji nie jest konieczne żadne przygotowanie. Sugerujemy jednak umieszczenie zęba w roztworze Hanka na kilka minut przed zabiegiem.

Za każdym razem, gdy musisz dotknąć zęba, złap go za koronę i unikaj dotykania korzenia. Ponadto ząb powinien pozostać w wilgotnym środowisku. Im dłużej ząb znajduje się poza jamą ustną i w suchym środowisku, tym gorsze rokowanie przy replantacji.

Umieszczenie zęba

Stomatolog powoli wprowadza ząb do zębodołu dziąsłowego, aż ząb dotrze na swoje miejsce. Po umieszczeniu zęba na miejscu dentysta musi go usztywnić, to znaczy przymocować do sąsiednich zębów, aby zapewnić podparcie.

Szynowanie jest zwykle wykonywane za pomocą półsztywnego drutu po wewnętrznej stronie zęba. Drut ten jest bardzo podobny do drutu, który jest zakładany po zdjęciu aparatu ortodontycznego.

Stomatolog musi zawsze wykonać zdjęcie rentgenowskie, aby upewnić się, że ząb jest umieszczony prawidłowo i nie ma żadnych problemów w obrębie kości. Ostatnią rzeczą, którą profesjonalista musi sprawdzić, jest okluzja zęba. Ząb powinien znajdować się lekko powyżej linii styku z innymi zębami, aby podczas żucia nie był poddawany zbyt dużej sile.

Chłopiec u dentysty

Po replantacji ząbka mlecznego przez dentystę ważne jest wykonanie prześwietlenia, aby upewnić się, że ząb został umieszczony we właściwej pozycji.

Leczenie farmakologiczne

Stomatolog zwykle przepisuje niezbędne leki, aby kontrolować ewentualne infekcje i stany zapalne. Na ogół sugeruje się też środki przeciwbólowe, aby złagodzić ewentualny ból wynikający z urazu i zabiegu.

Wizyty kontrolne

Stomatolog powinien sprawdzić ząb tydzień, 3 tygodnie, 2 miesiące, 6 miesięcy i rok po zabiegu. Wszystkie te wizyty u dentysty mają na celu upewnienie się, że wszystko jest w porządku i że nie doszło do infekcji.

Konsekwencje replantacji zębów

Zawsze musimy brać pod uwagę wiek dziecka i stopień rozwoju zarodka zęba stałego, aby uniknąć ewentualnych obrażeń podczas zabiegu replantacji. W razie wątpliwości zawsze musimy traktować priorytetowo dobro zęba stałego. Zawsze też należy upewnić się, że nie występują żadne przeciwskazania do replantacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Halawany HS, AlJazairy YH, Alhussainan NS, AlMaflehi N, Jacob V, Abraham NB. Knowledge about tooth avulsion and its management among dental assistants in Riyadh, Saudi Arabia. BMC Oral Health. 2014;14:46. Published 2014 May 6. doi:10.1186/1472-6831-14-46
  • Bejeh-Mir KP, Bejeh-Mir AP. Children dental trauma facts for emergent field management. Asian J Sports Med. 2012;3(1):64.
  • Alotaibi S, Wagner ND. Tooth Avulsed. [Updated 2019 Mar 23]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539876/
  • McTigue, D. J. (2000). Diagnosis and management of dental injuries in children. Pediatric Clinics of North America47(5), 1067–1084. https://doi.org/10.1016/S0031-3955(05)70258-3

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.