Zdrowy sos: 4 propozycje pasujące do każdego posiłku
Zdrowy sos może być kremowy i gęsty lub lekki. Doda smaku każdej potrawie i wzbogaci Twój posiłek. Z zasady – sosu używamy by podkreślić walory smakowe dania.
Zdrowy sos, to taki przygotowany w domu z naturalnych składników. W przeciwieństwie do większości kupnych sosów pełnych tłuszczu i sztucznych dodatków, domowa wersja przysłuży się Twojemu zdrowiu zamiast mu zaszkodzić. Natomiast sklepowe sosy zawierają sztuczne substancje, które minimalizują lub całkowicie redukują dobroczynne działanie naturalnych składników.
Ponadto gotowe sosy mają bardzo wysoką wartość kaloryczną i mogą Ci zaszkodzić. Unikaj zwłaszcza tych na bazie jajek – w tym majonezu i tego pochodnych.
Sosy to wspaniałe dodatki do posiłku. Wzbogacają smak dania. Ponadto sprawiają, że “suche” potrawy stają się soczyste i smaczniejsze. Kluczem do sukcesu jest dobranie jak najlepszych składników – czyli takich, które dostarczą Ci elementów odżywczych.
Wypróbuj nasze przepisy na zdrowy sos. Zobaczysz, że każde Twoje danie będzie smakowało z nimi lepiej! Zdrowy sos to również idealny sposób na włączenie do jadłospisu porcji warzyw.
Zdrowy sos do każdego dania i posiłku: cztery pomysły
Sos wegański
Nasz pierwszy zdrowy przepis to wegańska wersja sosu. Smakuje świetnie z ryżem, ziemniakami i innymi potrawami. Możesz śmiało podawać go również do mięsa i ryb! Ten zdrowy sos przygotujesz szybko i prosto. Przepis wymaga zaledwie kilku składników. Musisz go spróbować!
Składniki
- mała szklanka wody (150 ml)
- 1/2 szklanki musztardy (100 g)
- 1 szklanka płatków owsianych (100 g)
Sposób przygotowania
- Podgrzej wodę. Następnie zmieszaj ją z płatkami owsianymi.
- Odstaw mieszankę na 15 minut.
- Później dodaj musztardę i wymieszaj dokładnie sos.
Proporcje wody i płatków owsianych zależą od osobistych preferencji. Jeśli masz ochotę na gęsty sos, dodaj więcej płatków. Jeśli chcesz żeby był rzadszy, dodaj więcej wody.
Zdrowy sos z bazylią i rukolą
Rukola ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Jedzona regularnie potrafi zwalczać raka dzięki zawartości witaminy A oraz flawonoidów.
Bazylia natomiast znana jest od stuleci jako roślina lecznicza. Używa się jej do łagodzenia stanów lękowych, stanów zapalnych oraz walki z bezsennością. To idealny składnik sosów pasujących do cięższych dań (na przykład do makaronu) ponieważ reguluje trawienie.
Składniki
- 1 ząbek czosnku
- garść rukoli
- garść liści bazylii
- 1/2 szklanki oliwy z oliwek (80 g)
- 1 szklanka orzechów (100 g)
- woda do namoczenia orzechów
- sól do smaku
Sposób przygotowania
- Namocz orzechy w wodzie przez 2 godziny.
- Zetrzyj czosnek na tarce.
- Odsącz orzechy i zmieszaj wszystkie składniki w misce.
Ten sos najlepiej serwować i spożywać tuż po przygotowaniu. Jeśli natomiast chcesz go przechować, zamknij go w szczelnym szklanym pojemniku i spożyj w dwa dni.
Tradycyjny sos pomidorowy
Sos pomidorowy to jeden z najzdrowszych sosów. Niestety najczęściej używamy gotowej wersji. Aby cieszyć się korzyściami zdrowotnymi, przygotuj domowy sos!
Pomidory to bezcenne źródło naturalnych antyoksydantów. Zawierają też dużo likopenu oraz witaminy A, B i C. Znajdziesz w nich również dawkę potasu, wapnia i magnezu.
Składniki
- 1 szklanka oliwy z oliwek (150 g)
- 1 kilogram dojrzałych pomidorów
- cebula (opcjonalnie, do smaku)
Przeczytaj koniecznie: Sos pomidorowy domowej roboty o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwutleniającym
Sposób przygotowania
- Pomidory umyj i pokrój w małą kostkę. Cebulę obierz i poszatkuj.
- Wlej oliwę na patelnię, umieść na niej pomidory (i cebulę, jeśli chcesz jej użyć) i smaż sos na małym ogniu.
- Mieszaj sos drewnianą lub plastikową łyżką.
Gotowy sos możesz przechowywać w lodówce do 3 dni. Zalecamy jednak spożycie go od razu po przygotowaniu. Wtedy smakuje najlepiej. Świeży sos pozwoli Ci też cieszyć się pełnią dobroczynnych składników.
Zdrowy sos warzywny
Sos warzywny pasuje do wielu dań i posiłków, jest więc bardzo popularny na całym świecie. Jego składniki są dobrane tak, by podkreślać smak i samego sosu i dania, z którym go podajemy. Każde warzywo to też dawka zdrowia, co sprawia że taki sos jest bardzo odżywczy.
Składniki
- 1 por
- 2 cebule
- 1 bakłażan
- 1/2 małej dyni
- 500 gramów dojrzałego pomidora
- po 1 łyżce pieprzu, cukru, soli, oregano i bazylii
Sposób przygotowania
- Zacznij od umycia warzyw i obrania dyni, cebuli i pora.
- Pokrój warzywa w kostkę i wymieszaj je z przyprawami.
- Podgrzewaj sos przez kilka minut mieszając go widelcem.
- Podawaj na świeżo!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gilles Dubois. 2016. 100 recetas de salsas.