Zdrowie stawów - jak prawidłowo o nie dbać?

Zdrowie stawów - jak prawidłowo o nie dbać?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Choroby zapalne wpływające na zdrowie stawów są bardzo częste. Częstość występowania tych chorób wzrasta wraz z wiekiem. Ale istnieją pewne czynniki ryzyka, które możemy kontrolować.

Aby zadbać o zdrowie stawów, musisz wiedzieć, że system umożliwiający Ci poruszanie się, czyli układ ruchowy, jest bardzo złożony. Składa się z kości, stawów, mięśni, a także ścięgien i więzadeł. Zadaniem układu ruchowego jest wprawianie ciała w ruch dzięki stawom.

Kiedy mózg daje mięśniom rozkaz skurczenia się, pociągają one za sobą kości. W ten sposób uruchamiana jest funkcja stawu, co prowadzi do wykonywania ruchów.

Choroby zapalne wpływające na zdrowie stawów są bardzo powszechne. Częstotliwość ich występowania rośnie wraz z wiekiem, przy czym najczęściej pojawia się choroba zwyrodnieniowa stawów i osteoporoza.

Objawy i diagnoza chorób stawów

Głównym objawem chorób wpływających na zdrowie stawów jest ból, któremu czasami towarzyszy stan zapalny i deformacja. W niektórych przypadkach ruch dotkniętych stawów jest ograniczony i może mu towarzyszyć sztywność.

Diagnoza tych chorób jest ustalana na podstawie historii klinicznej, chociaż czasami wykonywane są testy, takie jak badania krwi, moczu, zdjęcia rentgenowskie i ultradźwięki. Niektóre choroby stawów z wcześnie postawioną diagnozą i odpowiednim leczeniem można całkowicie kontrolować.

Istnieją jednak inne, takie jak zapalenie kości i stawów, które są przewlekłe i trudne do opanowania.

Zdrowie stawów – czynniki ryzyka

Z genetycznego punktu widzenia kobiety w średnim wieku są bardziej podatne na te choroby niż mężczyźni. Jednak nie jest jasne, czy jest to po prostu genetyka, czy też istnieje związek hormonalny związany z płcią.

Otyłość jest jednym z czynników, na które możemy wpływać w celu poprawy procesu chorobowego. Nadwaga jest w niektórych przypadkach przyczyną chorób stawów, a w innych konsekwencją.

Bóle stawów

Z jednej strony otyłość powoduje przeciążenie stawów. Z drugiej strony jest też konsekwencją chorób stawów, ponieważ z powodu bólu osoba poszkodowana nie jest w stanie się poruszać. Rodzaj pracy, którą wykonujesz, może być również przyczyną nadużywania niektórych stawów.

Może Cię również zainteresować: Miewasz bóle stawów – Unikaj tych 8 produktów

Jak możesz zadbać o zdrowie stawów?

Zapobieganie tym chorobom jest bardzo ważne i wymaga zdrowych nawyków życiowych. Damy Ci kilka wskazówek:

1. Dieta

Odpowiednia dieta to podstawa. Dieta z odpowiednią ilością wapnia wraz z delikatnymi ćwiczeniami może pomóc Ci zapobiec osteoporozie i poprawić możliwości ruchowe.

2. Ćwiczenia

Oprócz diety ważne jest unikanie siedzącego trybu życia i wprowadzenie ćwiczeń do codziennej rutyny. Pomoże to złagodzić ból, poprawić ruchomość stawów, wzmocnić mięśnie, stymulować tworzenie się nowych kości i poprawić sen.

3. Prawidłowa postawa

Powinieneś unikać złych nawyków postawy, w tym:

  • Pozostawanie zbyt długo w pozycji stojącej.
  • Długie siedzenie lub leżenie.
  • Nie siedzenie z wyprostowanymi i opartymi plecami.
  • Używanie foteli i materacy, które się zapadają.
  • Nieodpowiednie rozkładanie wagi.
  • Zginanie kręgosłupa podczas podnoszenia przedmiotów z podłogi.
  • Czynności obciążające stawy, takie jak długie spacery po nierównym terenie.

4. Odpowiednie obuwie

Wskazane jest noszenie szerokiego i wygodnego obuwia, a w razie potrzeby odpowiednich wkładek. Używanie wysokich obcasów nie jest wskazane. Sprzyjają one zwyrodnieniowym zmianom stawów w stopie i kolanie, chociaż zupełnie płaskie obuwie również nie jest najlepsze.

Stawy
Dbanie o zdrowie stawów obejmuje między innymi dietę bogatą w wapń, ćwiczenia fizyczne i stosowanie odpowiedniego obuwia.

Jak złagodzić ból stawów?

Czasami, aby zmniejszyć ból i zapalenie stawów potrzebujesz leków, takich jak środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W ciężkich przypadkach i według kryteriów medycznych przydatne mogą być produkty kortykosteroidowe.

Możesz również złagodzić objawy w fazie ostrego stanu zapalnego stosując zimne lub ciepłe okłady, gdy odczuwasz sztywność mięśni.

               Przeczytaj także: Bóle stawów – zwalcz je tymi dwoma środkami przeciwzapalnymi

Zdrowie stawów – podsumowanie

Choroby związane ze zdrowiem stawów są częste. W dzisiejszych czasach, przy dłuższej średniej długości życia i nawykach sprzyjających nadwadze i otyłości choroby te stają się coraz bardziej widoczne.

Ważne jest, aby wprowadzić do swojego życia zdrowe nawyki, takie jak ćwiczenia fizyczne, zbilansowana dieta, stosowanie odpowiedniego obuwia i regulowanie naszych postaw. Możemy modyfikować te czynniki ryzyka, aby poprawić jakość naszego życia i przedłużyć żywotność naszych stawów. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Clark KL. Nutritional considerations in joint health. Clin Sports Med. 2007 Jan;26(1):101-18.
  • Havelin J, King T. Mechanisms Underlying Bone and Joint Pain. Curr Osteoporos Rep. 2018 Dec;16(6):763-771.
  • Shakoor N, Sengupta M, Foucher KC, Wimmer MA, Fogg LF, Block JA. Effects of common footwear on joint loading in osteoarthritis of the knee. Arthritis Care Res (Hoboken). 2010 Jul;62(7):917-23.
  • Hunter DJ, Eckstein F. Exercise and osteoarthritis. J Anat. 2009 Feb;214(2):197-207.
  • Schaible HG, Richter F, Ebersberger A, Boettger MK, Vanegas H, Natura G, Vazquez E, Segond von Banchet G. Joint pain. Exp Brain Res. 2009 Jun;196(1):153-62.
  • Thomas S, Browne H, Mobasheri A, Rayman MP. What is the evidence for a role for diet and nutrition in osteoarthritis? Rheumatology (Oxford). 2018 May 1;57(suppl_4):iv61-iv74.
  • Tschon M, Contartese D, Pagani S, Borsari V, Fini M. Gender and Sex Are Key Determinants in Osteoarthritis Not Only Confounding Variables. A Systematic Review of Clinical Data. J Clin Med. 2021 Jul 19;10(14):3178.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.