Zdrowie mentalne: co może okazać się pomocne?

Zdrowie mentalne: co może okazać się pomocne?

Ostatnia aktualizacja: 10 lutego, 2021

Zdrowie mentalne można poprawić dzięki ćwiczeniom fizycznym, zdrowemu stylowi życia oraz określonym nawykom i terapiom. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy kilka skutecznych wskazówek, które pomogą Ci zoptymalizować Twoje samopoczucie psychiczne!

Zdrowie mentalne polega na dobrym samopoczuciu psychologicznym. Zaliczamy do niego Twoje własne wrażenie dobrego samopoczucia. dobrą umiejętność przetwarzania uczuć oraz zarządzania związkami.

Osoby cieszące się dobrym zdrowiem mentalnym są w stanie kontrolować zarówno swoje zachowanie, jak i emocje oraz radzić sobie z problemami w bardziej skuteczny sposób.

Aby osiągnąć stabilne zdrowie mentalne, musimy pracować nad swoją pewnością siebie, poczuciem własnej wartości oraz zarządzaniem stresem. Kolejny kluczowy filar stanowi budowanie dobrych relacji z innymi osobami.

Należy mieć świadomość, że bycie zdrowym pod względem psychologicznym zakłada o wiele więcej niż tylko brak stanu depresyjnego czy nieodczuwanie niepokoju. Dowiedzmy się dlaczego tak jest!

Zdrowie fizyczne łączy się ze zdrowiem mentalnym

Jedna z łacińskich sentencji głosi: “Mens sana in corpore sano”, co przekłada się na: “W zdrowym ciele zdrowy duch”. Aby osiągnąć dobre zdrowie mentalne, nie możemy zapominać o trosce o nasze ciała.

Wraz z poprawą stanu fizycznego polepsza się samopoczucie psychiczne. Chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ćwiczenia fizyczne również wpływają w sposób korzystny na mózg. Pomagają uwalniać endorfiny, a zawarte w nich substancje chemiczne wpływają na stan mózgu.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kraju Basków wykazało, że dzięki ćwiczeniom fizycznym mózg odczuwa wdzięczność.

Poza tym aktywuje system nagród w mózgu, czyli obszar poznania moralnego, do którego zaliczamy brzuszno-przyśrodkową korę przedczołową i przednią część kory zakrętu obręczy. Wiążą się one z postrzeganiem emocji i motywacji.

Uważaj na swoje nawyki

Kobieta na plaży

Bardzo ważne, abyśmy postrzegali nasze ciało jako całość, a nie oddzielne części. Ludzki organizm działa synchronicznie. Dlatego też właściwy harmonogram snu i zdrowa dieta to kluczowe filary dobrego zdrowia mentalnego.

Jednocześnie musimy unikać toksycznych nawyków. Spożywanie alkoholu lub przyjmowanie jakichkolwiek innych substancji narkotycznych będzie zmieniało nasze zdrowie mentalne. Lekarze nalegają, abyśmy ich unikali, ponieważ poza problemem z uzależnieniem mogą wywoływać znaczące wahania nastrojów.

W 2010 r. przeprowadzono badanie naukowe, w którym stwierdzono, że joga to optymalne leczenie uzależnień i złych nawyków, ponieważ z takiej terapii czerpiemy zalety natury fizycznej i psychicznej.

Może Cię również zainteresować: Bezsenność – poznaj 7 nawyków na lepszy odpoczynek

Zmniejsz stres, aby poprawić swoje zdrowie mentalne

Obecny nowoczesny styl życia sprawia, że naszą codzienność wypełniają stresujące sytuacje i niepokój. Dlatego też kluczową rolę odgrywa nauka zarządzania stresem, a przynajmniej umiejętność zmniejszania go choćby odrobinę, aby poprawić nasze zdrowie mentalne i ogólne samopoczucie.

Chodzi o to, aby skompensować wszystkie te negatywne uczucia biorące się z naszej codziennej rutyny małymi rzeczami, które sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi lub nas relaksują. Możesz również wypróbować takie relaksujące ćwiczenia jak joga lub pilates.

Oprócz tego sytuację może znacząco poprawić również wybranie się na krótką wycieczkę poza miasto lub z dala od negatywnego środowiska.

Wyrażaj swoje opinie

To normalne, że czasami odczuwamy lęk lub zdenerwowanie na myśl o wyrażaniu naszych opinii lub uczuć. Nikt nie chce zostać odrzucony przez grupę lub urazić innych. Właśnie dlatego swobodne wypowiadanie się bywa często trochę skomplikowane.

Jednak ciągłe zachowywanie dla siebie swoich uczuć, preferencji lub pomysłów może wywołać problemy psychologicznej. Musisz nauczyć się wyrażać samą siebie w swobodny sposób i bez lęku. To pomoże Ci zyskać uczucie wolności i spokoju.

Terapia grupowa - zdrowie mentalne

Terapie psychologiczne

Oprócz powyższych wskazówek istnieją również inne opcje, które poprawiają zdrowie mentalne. Przede wszystkim warto rozważyć psychoterapię. Istnieją jej różne rodzaje, jednak większość przynosi podobne korzyści:

  • Zapewniają narzędzia niezbędne do lepszego radzenia sobie z konfliktami oraz wprowadzania zmian w ograniczających przekonaniach.
  • Zapewniają wsparcie i poufność, które pomagają wyrzucić z siebie to, co leży nam na sercu.
  • Są niezwykle użyteczne w lepszym poznawaniu samego siebie.

Kolejna alternatywa, która pozwala poprawić zdrowie psychiczne, to grupy wsparcia. Tworzy się ja na bazie wspólnego, konkretnego problemu i zapewniają przyjaźń, wsparcie oraz przykłady poprawy.

W przypadku niektórych problemów ze zdrowiem psychicznym kluczową rolę odgrywają również leki. Pozwalają stworzyć właściwą terapię bazującą na dowodach naukowych, co w znaczący sposób poprawia objawy, chociaż zależą one od rodzaju schorzenia i pacjenta. Czasami niezbędne może okazać się leczenie w szpitalu.

Podsumowanie

Podsumowując, każda osoba czerpie korzyści z różnych środków lub terapii w odmienny sposób. Dlatego też jeśli istnieje coś, co zagraża Twojemu zdrowiu psychicznemu, powinnaś jak najszybciej udać się do specjalisty. Psychodzogowie i psychiatrzy to osoby, które mogą pomóc Ci poprawić Twoje życie i samopoczucie psychologiczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.