Alkoholizm: przyczyny i konsekwencje

Alkoholizm: przyczyny i konsekwencje

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W okresie dojrzewania alkohol powoduje większe szkody i uzależnienie niż w wieku dorosłym. Ponadto nadmierne spożywanie napojów alkoholowych może prowadzić do długotrwałych problemów fizycznych i psychicznych, może także pojawić się alkoholizm.

Alkoholizm definiuje się jako nadmierne spożywanie alkoholu, w trakcie którego traci się kontrolę nad jego spożyciem. Charakteryzuje się częstymi epizodami zatrucia alkoholem. Co więcej, alkoholik ma obsesję na punkcie alkoholu, bez względu na konsekwencje.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sugeruje, że każdego roku na świecie dochodzi do 3 milionów zgonów z powodu szkodliwego spożycia alkoholu, co stanowi 5,3% wszystkich zgonów.

Ponadto jest przyczyną wielu patologii, wśród których wyróżnia się marskość wątroby. Istnieje również ważny związek między wieloma zaburzeniami psychicznymi a alkoholem.

Z tych wszystkich powodów poniżej dokładniej wyjaśnimy przyczyny alkoholizmu i jego konsekwencje.

Alkoholizm i jego znaczenie

Alkoholizm to choroba przewlekła, czyli trwałe uzależnienie. Nie oznacza to, że nie można go skutecznie leczyć, ale raczej, że należy go na bieżąco monitorować. Ponadto jest uważana za patologię postępującą i zwyrodnieniową. Ma liczne konsekwencje, zarówno zdrowotne, jak i społeczne.

Należy zauważyć, że w okresie dojrzewania alkohol generuje jeszcze większe szkody i uzależnienie, niż w wieku dorosłym. Również leczenie alkoholizmu jest skomplikowane. Pierwszym krokiem jest rozpoznanie problemu przez pacjenta. Aby to przezwyciężyć, ważne jest również wsparcie bliskich osób i ich współudział w terapii.

Jakie są przyczyny alkoholizmu?

Kobieta z butelką

Wydaje się, że pewne czynniki genetyczne odgrywają ważną rolę w alkoholizmie. Niektóre badania wykazały, że istnieje znaczący wkład genetyczny w uzależnienie od alkoholu. Zidentyfikowano kilka genów odpowiadających za podatność, ale potrzebne są dalsze badania.

Nie oznacza to również, że dana osoba staje się alkoholikiem tylko dlatego, że w jego rodzinie pojawiły się przypadki choroby. Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ, takie jak:

  • Niska samoocena.
  • Cierpienie na inne zaburzenia psychiczne, takie jak depresja. Czynnikami determinującymi są również osoby z dużym stresem lub niepokojem.
  • Czynniki społeczne. Alkoholizm jest w dużym stopniu zdeterminowany przez kulturę i społeczeństwo, w którym żyjesz.
  • Dostępność napojów alkoholowych lub akceptacja kulturowa mają znaczący wpływ.
  • Rodzaj pracy. Faktem jest, że osoby pracujące w nocnych pubach i barach są bardziej narażone na alkoholizm.
  • Fakt, że konsumpcja jest podtrzymywana, jest również czynnikiem predysponującym.

Oznaki problemu z alkoholem

W naszym społeczeństwie picie alkoholu jest szeroko akceptowanym zachowaniem. Dlatego trudno określić, kiedy jest to sytuacja patologiczna.

Jednak istnieją pewne wzorce, które mogą wskazywać, że jest to problem uzależnienia. Na przykład ukrywanie się po spożyciu alkoholu lub kłamstwo na temat ilości spożytego alkoholu. Podobnie jest z niewypełnianiem obowiązków lub obniżaniem wydajności pracy.

Powinniśmy być również zaniepokojeni, gdy dana osoba pije w samotności lub w ryzykownych warunkach.

Z drugiej strony możemy podkreślić fizyczne objawy, takie jak zmiany masy ciała, bóle głowy i zaburzenia mowy. Ma to również wpływ na pamięć i koncentrację. Osoba cierpiąca na alkoholizm może być jeszcze bardziej drażliwa i agresywna.

Jakie są konsekwencje nadużywania alkoholu?

Butelki z alkoholem

Jak już wspomnieliśmy, alkohol powoduje szkody na poziomie fizycznym, intelektualnym i społecznym. Spożywanie napojów alkoholowych wiąże się z chorobami układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, pokarmowego i tak dalej.

Delirium tremens to ostry epizod majaczenia spowodowany zespołem odstawienia alkoholu. Występują również skutki fizyczne, takie jak kołatanie serca, dreszcze i drgawki. Nieleczony może spowodować śmierć.

Alkoholizm często wpływa na mowę i koordynację. Jak powszechnie wiadomo, większość wypadków drogowych jest spowodowana stanem nietrzeźwości. Dzieje się tak po części dlatego, że osoba pod wpływem alkoholu traci zahamowania i angażuje się w niebezpieczne sytuacje.

Z drugiej strony musimy podkreślić, że duży odsetek chorób wątroby jest spowodowany alkoholizmem. Dzieje się tak, ponieważ alkohol zwiększa zawartość tłuszczu w wątrobie. W ten sposób dochodzi do stanu zapalnego, a z czasem do marskości wątroby.

Nieżyt żołądka i wrzody, a także niektóre niedobory witamin to kolejne poważne konsekwencje. Ponadto może wpływać na aktywność seksualną, wzrok, krążenie i tak dalej.

Co robić, gdy pojawia się alkoholizm?

Alkoholizm jest obecnie patologią o dużej częstości występowania. Jak widzieliśmy, jego konsekwencje obejmują aspekty społeczne i liczne problemy zdrowotne.

Picie alkoholu podczas ciąży może spowodować poważne szkody dla płodu. Dlatego konieczne jest jak najszybsze zidentyfikowanie problemu. Konsultacje z lekarzem i chodzenie do grup wsparcia mogą być bardzo pomocne w walce z alkoholizmem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.