Zdrowe przekąski do podjadania między posiłkami - 5 propozycji

Przedstawiamy serię zdrowych przekąsek, które możesz przygotować w domu i które są korzystne dla osób cierpiących na stany lękowe. Są one również pełne składników odżywczych.
Zdrowe przekąski do podjadania między posiłkami - 5 propozycji

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2023

Zdrowe przekąski do podjadania to doskonały pomysł, aby uniknąć niezdrowego podjadania między posiłkami, a także może poprawić podaż niezbędnych składników odżywczych. Pokażemy Ci kilka opcji, dzięki którym Twoja dieta nie straci na jakości i zachęcisz się do jej przestrzegania. To proste przepisy z niewielką ilością składników.

Przede wszystkim pamiętaj, że dieta musi być zbilansowana i urozmaicona, aby można ją było uznać za zdrową. Niezbędne jest utrzymanie dobrego stanu składu ciała.

1. Zdrowe przekąski do podjadania: Czerwona papryka z guacamole

Kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 są niezbędne w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju złożonych patologii, takich jak choroby układu krążenia. Potwierdzają to badania opublikowane w The Cochrane Database of Systematic Review . Awokado jest jednym z pokarmów o najwyższym stężeniu tych lipidów.

Aby w prosty sposób przygotować paprykę z guacamole, najlepiej pokroić warzywo na małe kawałki i dodać do niego kilka łyżek awokado. Do przepisu można nawet dodać kawałek dobrej jakości pieczywa tostowego, zwłaszcza jeśli po posiłku planujemy aktywność fizyczną.

Przeczytaj również: Wegetariańskie przekąski – kilka prostych przepisów

Guacamole na chlebie.
Guacamole to żywność bogata w zdrowe tłuszcze. Jeśli zamierzasz później ćwiczyć, połącz je z chlebem.

2. Jabłko z masłem orzechowym

Orzechy są uważane za zdrową żywność. Dostarczają sporej ilości składników mineralnych, takich jak wapń.

Ten pierwiastek jest niezbędny do utrzymania mocnych kości i zmniejsza częstość występowania osteoporozy na przestrzeni lat. Jednak aby uzyskać tę korzyść, konieczne jest upewnienie się, że poziomy witaminy D są utrzymywane odpowiednich zakresach, zgodnie z badaniem opublikowanym w Frontiers of Hormone Research.

Do przygotowania tego dania wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości masło orzechowe, które na liście składników ma tylko orzechy. Pokrój jabłko w plasterki ze skórką i połóż trochę kremu na wierzchu.

Nie przesadzaj z ilością, ponieważ jest to danie wysokokaloryczne.

3. Mąka orzechowa – źródło białka

Rośliny strączkowe to pokarmy bogate w błonnik i węglowodany, które należy jeść co najmniej raz w tygodniu. Błonnik jest decydującym elementem na poziomie trawiennym, ponieważ jego spożycie może pomóc w zapobieganiu złożonym problemom, takim jak rak okrężnicy. Potwierdzają to badania opublikowane w International Journal of Food Sciences and Nutrition.

Aby cieszyć się hummusem, zacznij od wyboru ekologicznego, ponieważ gwarantuje on najlepszy smak. Uzyskuje się go z ciecierzycy, ale także z innych roślin strączkowych.

Możesz nawet wybrać opcje z przyprawami, zwiększając w ten sposób stężenie fitochemikaliów o zdolności antyoksydacyjnej. W momencie podania wystarczy pokroić marchewkę lub inne warzywo w niezbyt cienkie słupki, co pozwala cieszyć się chrupiącą konsystencją.

4. Pełnoziarnisty tost z twarożkiem i wędzonym łososiem

Łosoś jest jedną z ryb o największych korzyściach zdrowotnych, ponieważ wyróżnia się dostarczaniem dużej ilości kwasów tłuszczowych omega-3. Ponadto zawiera wysokiej jakości białka i wszystkie niezbędne aminokwasy.

Łososiem można delektować się na wiele sposobów, ale umieszczenie go na pieczywie pełnoziarnistym z twarożkiem jest jedną z najlepszych alternatyw. Nie jest jednak dobrym pomysłem wybieranie nabiału o niskiej zawartości tłuszczu.

5. Edamame

Edamame to danie z niedojrzałej soi gotowane na parze. Jest dostępne w wielu sklepach i wyróżnia się dużą zawartością białka i niezbędnych minerałów.

Ponadto pomaga zwiększyć obecność błonnika w diecie, pomagając osiągnąć 25 gramów dziennie zalecanych przez międzynarodowe wytyczne.

Przekąski do podjadania między posiłkami można przygotować w prosty sposób w domu

Istnieje kilka możliwości przygotowania zdrowych przekąsek, aby cieszyć się nimi pomiędzy posiłkami, bez spożywania jedzenia niskiej jakości. Ważne jest zachowanie równowagi w diecie i osiągnięcie dobrego składu ciała.

Aby organizm funkcjonował sprawnie przez lata, kluczem jest połączenie szeregu dobrych nawyków. Dieta jest jednym z nich, ale częste ćwiczenia fizyczne również stanowią bardzo ważny czynnik.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gianfredi, V., Salvatori, T., Villarini, M., Moretti, M., Nucci, D., & Realdon, S. (2018). Is dietary fibre truly protective against colon cancer? A systematic review and meta-analysis. International journal of food sciences and nutrition69(8), 904–915. https://doi.org/10.1080/09637486.2018.1446917
  • Goltzman, D., Mannstadt, M., & Marcocci, C. (2018). Physiology of the Calcium-Parathyroid Hormone-Vitamin D Axis. Frontiers of hormone research50, 1–13. https://doi.org/10.1159/000486060
  • Abdelhamid, A. S., Brown, T. J., Brainard, J. S., Biswas, P., Thorpe, G. C., Moore, H. J., Deane, K. H., AlAbdulghafoor, F. K., Summerbell, C. D., Worthington, H. V., Song, F., & Hooper, L. (2018). Omega-3 fatty acids for the primary and secondary prevention of cardiovascular disease. The Cochrane database of systematic reviews7(7), CD003177. https://doi.org/10.1002/14651858.CD003177.pub3

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.