Zbyt ciasna miłość - miejsce, w którym nie ma miejsca na rozwój

Zbyt ciasna miłość, ściska i dusi. Gdy nie pozwala Ci oddychać, oznacza to, że hamuje Twój rozwój osobisty. Dowiedz się więcej na ten temat!
Zbyt ciasna miłość - miejsce, w którym nie ma miejsca na rozwój

Ostatnia aktualizacja: 09 stycznia, 2022

Zbyt ciasna miłość to miejsce, w którym nie ma miejsca na rozwój. Czasami miłość jest zbyt ciasna. Innym razem jest to dla nas dobre i wydaje się, że jest po prostu odpowiednie. Ale co zrobić, jeśli miłość cię dusi? Czasami możesz wziąć na siebie zbyt wiele obowiązków w swoim codziennym życiu. Chcesz osiągnąć wiele rzeczy i zdajesz sobie sprawę, że twój mózg szuka rzeczy, które są dla ciebie za duże lub nierealne.

Jednak w miarę dojrzewania zdajemy sobie sprawę, co my – i inni – możemy, a czego nie możemy zrobić. Dowiadujemy się, co zasługuje na naszą uwagę, a co lepiej zostawić na boku. Stopniowo dopasowujemy coraz bardziej realistyczne cele do naszych realiów. Zbyt ciasna miłość to element, który prędzej czy później trzeba będzie ocenić trzeźwym okiem.

Zbyt ciasna miłość

Kobieta płacze na łóżku

Nie możemy temu zaprzeczyć: wszyscy kochamy te relacje, które zapierają dech w piersiach i sprawiają, że czujemy się żywi, przepełnieni tysiącem wrażeń i marzeń. Musimy pamiętać o tej emocjonalnej akumulacji, gdzie fascynacja, pożądanie i absolutna potrzeba bycia zawsze u boku partnera są bardzo powszechne we wczesnych fazach zakochiwania się.

Jednak po tych pierwszych miesiącach lub pierwszych dwóch latach, które zwykle trwa ta romantyczna faza miłości, często zaczynamy doświadczać dojrzałej i codziennej miłości, w której musimy ciężko pracować i odnawiać naszą więź z partnerem.

Na tym etapie często dzieją się następujące rzeczy:

  • Pasja straciła nieco na intensywności. Chociaż pragnienie jest wciąż żywe, współpraca jako para staje się wyższym priorytetem.
  • Istnieje już pewien rodzaj koleżeństwa, w którym para uczy się zgadzać we wszystkim. Jest zdrowy dialog i harmonia.
  • Podczas tej fazy ustalane są jasne cele.
  • Wtedy zaangażowanie może przełożyć się na założenie rodziny lub szukanie miejsca do wspólnego życia.
  • Tymczasem znalezienie stabilności ekonomicznej pozwala parze snuć plany na przyszłość.
  • Podobnie ich codzienne życie toczy się w harmonii, w poczuciu życzliwości i wzajemnego szacunku.
  • Ogólnie rzecz biorąc, dialog i zaangażowanie muszą być dwoma podstawowymi filarami dojrzewania miłości.

Zbyt ciasna miłość – jak rozpoznać?

  • Jeśli miłość nas ściska i dusi, to w rzeczywistości wyrządza nam krzywdę.
  • Pomimo tego, że jest niewidzialny i nie pozostawia ran, które inni mogą zobaczyć, ból emocjonalny jest najbardziej destrukcyjnym rodzajem bólu na poziomie osobistym.
  • Ból emocjonalny jest również rodzajem bólu, który najbardziej ogranicza nasz rozwój osobisty.
  • Miłość, która nas gnębi, jest egoistyczna i stawia na pierwszym miejscu potrzeby innych. Ci z kolei mogą nami wtedy manipulować.
  • Model ten jest często utrwalany przez ludzi, którzy sami siebie ofiarują i sprawiają, że czujemy się winni, gdy prosimy o „powietrze”. W układzie takim nie ma miejsca na przestrzeń osobistą lub cieszenie się własnym hobby lub relacjami społecznymi
  • Czasami wina nie może być skupiona tylko na drugiej osobie. W rzeczywistości również my ponosimy odpowiedzialność za wejście w taką dynamikę.
  • Niektórzy ludzie budują całe swoje życie wokół partnera. Odkładają na bok rodzinę i przyjaciół. Zaczynają rezygnować z podstawowych rzeczy, które ich definiują, aby w pełni zainwestować w osobę, którą kochają.
  • Dlatego budują niezdrowe przywiązanie do swojego partnera w sposób, który powoduje, że ten przywiera do nich, dopóki nie zabierze ostatniego oddechu i całej esencji osoby jako jednostki.
  • Nigdy nie powinniśmy stawiać innych ponad własne potrzeby. W końcu nasza samoocena będzie tak delikatna i zmienna jak struna marionetki. Nigdy nie popadaj w taką skrajność!

Zbyt ciasna miłość – nie akceptuj tego,  co nie jest na Twój rozmiar

Kobieta rozmyśla

Nigdy nie zmieniaj swojego sposobu bycia, działania, uczuć i życia, aby dopasować się do osobowości partnera i dopasować się do jego wzorców.

  • Masz swój rozmiar i swój sposób patrzenia na świat i rozumienia go.
  • Tam zintegrowałaś swoje wartości jako kobieta i jako osoba, która uczyła się na swoich błędach i triumfach.
  • Jeśli osoba, która dzieli z tobą twoje życie, neguje dużą część twojego sposobu bycia, a także podcina skrzydła twojego osobistego rozwoju, powinieneś poważnie zastanowić się nad swoją sytuacją.
  • Niektórzy ludzie boją się opuścić partnera, nawet jeśli wiedzą, że ich związek przynosi im więcej łez niż szczęścia. Dlaczego? Z powodu strachu przed samotnością i przed brakiem kogoś, kto byłby przy Tobie. Jednak zawsze pamiętaj: samotność jest zdrowsza niż złe towarzystwo.

Samotność leczy, wyzwala i pomaga nam nawiązać kontakt z samym sobą. Nie bój się puścić niczego, co już nie pasuje i jest zbyt ciasne, nie pozwala Ci swobodnie oddychać. Pamiętaj też, że to normalne, że nie od razu znajdziesz idealne dopasowanie. Trudno znaleźć idealną osobę, która pasuje do wszystkich naszych potrzeb i celów, która rozumie nasze obawy i szczerze wspiera nasz wzrost i rozwój. Jednak warto poczekać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sánchez-Hernández, M. D., Herrera-Enríquez, M. C., & Expósito, F. (2020). Controlling behaviors in couple relationships in the digital age: Acceptability of gender violence, sexism, and myths about romantic love. Psychosocial Intervention, 29(2), 67-81.
  • Lun, C. W. (2005). Cupid in trouble: Romantic love, social control, and social networking.
  • Franco, B. E. R., & Aragón, R. S. (2008). El papel de los estilos de apego y los celos en la asociación con el amor adictivo. Psicología Iberoamericana, 16(1), 15-22.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.