Zbiegi okoliczności, które zmieniają życie
Wielu z nas uważa, że zbiegi okoliczności nie istnieją. A jaka jest twoja opinia na ten temat?
Zdaniem naukowców i socjologów nasze życie nie jest splotem przypadkowych zdarzeń, nad którymi sprawuje kontrolę los, który może przynieść zarówno szczęście, jak i pecha – w rzeczywistości każdy zbiera takie plony, jakie wcześniej zasiał.
Tak naprawdę nie wiemy, czy zbiegi okoliczności są efektem przypadkowych zdarzeń, przeznaczenia czy naszych wcześniejszych działań. Jednak niemal każdy z nas doświadczył nieraz sytuacji, w których czujemy, że los nam sprzyja i znienacka stawia przed nami niesamowitych ludzi i niepowtarzalne szanse na szczęście.
Zapraszamy cię dziś do refleksji na temat zrządzeń losu, zbiegów okoliczności i przypadków, które często bywają przyczyną wielkich zmian w naszym codziennym życiu i przynoszą nam szczęście albo wręcz przeciwnie – problemy i rozczarowanie.
Zbiegi okoliczności, zrządzenia losu, przypadkowe zdarzenia
Nasze życie to otwarta księga, której autorami jesteśmy my sami, zapisując jej stronice każdego dnia, w każdym momencie naszego życia. Jest ono bowiem pełne emocji, planów na przyszłość, ale również niesamowitych zbiegów okoliczności, które mogą je zmienić w jednej sekundzie.
Naukowcy i socjolodzy bardzo sceptycznie podchodzą do „przypadków”, wolą raczej mówić o zbiegach okoliczności.
- W codziennym życiu często przytrafiają nam się zbiegi okoliczności, które jednak wydają nam się mało znaczące. W rzeczywistości każde zdarzenie czy sytuacja, jaka nas spotyka, jest wynikiem naszych wcześniejszych decyzji.
Jeśli któregoś popołudnia postanowisz zostać w domu, świadomie unikniesz pewnych zdarzeń: samej czynności wyjścia z domu, spotkania jakiegoś znajomego, nabycia kuponu loterii, który właśnie w ten dzień zaoferowałby nam sprzedawca i który mógłby okazać się trafny…
Przeczytaj koniecznie: Decyzje, czyli zbłądzić, by znów się odnaleźć
Czy zbiegi okoliczności naprawdę istnieją?
Nie da się ukryć – zbiegi okoliczności istnieją, chociaż w większości przypadków są one następstwem kontroli otaczającej nas rzeczywistości przez nas samych.
Carl Gustaw Jung wprowadził do naukowego świata interesujący termin „synchroniczności” do określenia pewnych typów przypadkowości w życiu – to czasowy zbieg okoliczności dwóch lub więcej zdarzeń, które mimo wzajemnych powiązań, nie wynikają jedne z drugich.
Aby łatwiej zrozumieć ten termin, posłużymy się poniższym przykładem.
- Aktor Anthony Hopkins otrzymał propozycję nakręcenia filmu o tytule The Girl from Petrovka. To historia oparta na kanwie książki, której niestety nie można było nigdzie dostać, ponieważ nakład już dawno się skończył.
- Niezwykle skrupulatny w swojej pracy aktor ubolewał nad tym, że bez książki będzie mu trudniej przygotować się do roli. Minęło kilka dni i pewnego ranka, kiedy aktor kierował się do jednej ze stacji metra w Nowym Jorku, przysiadł na ławce.
- Na ławce leżała książka, którą zapomniał inny przechodzień. Ku wielkiemu zdziwieniu, jej tytuł brzmiał: The Girl from Petrovka.
- Bez wątpienia jest to klasyczny przykład synchroniczności.
Dla Junga tego typu przypadki prawdopodobnie są związane z fizyką kwantową, ludzkim umysłem i otaczającą nas rzeczywistością. Bez wątpienia jest to temat, nad którym warto się zastanowić i spróbować wysnuć interesujące wnioski.
Przeczytaj koniecznie: Poznaj słowa, które podniosą cię na duchu
Szczęśliwe zbiegi okoliczności
Normalni ludzie, którzy po prostu żyjemy i nie zaprzątamy sobie zbytnio głowy fizyką kwantową ani nie zagłębiamy się w filozoficzne wywody na temat synchroniczności i przypadkowości, zwykle oczekujemy, że przytrafiające się nam zbiegi okoliczności przyniosą nam szczęście.
Jeśli więc oczekujemy pozytywnych splotów okoliczności, warto zastanowić się nad czynnikami, które mogą wpływać na łut szczęścia i trafne zbiegi okoliczności:
Pozytywne nastawienie przyciąga uśmiech losu
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, że ze wszystkiego co posiadasz, najcenniejsze jest twoje nastawienie do życia?
Bogactwo, uroda ani piękne stroje nie dadzą ci sił, by zmierzyć się z każdym nadchodzącym dniem, do uśmiechu, zachwytu nad otaczającym cię światem ani odwagi do optymistycznego spojrzenia na przeciwności losu.
- Jeśli nie jesteśmy otwarci na świat i innych ludzi, możemy zaprzepaścić wiele okazji, dzięki którym w jakiś sposób moglibyśmy poprawić nasze życie.
- Osoby zamknięte w sobie, zawsze przyjmujące obronną postawę i negatywnie nastawione do życia, zawsze będą otrzymywały od świata tyle, ile same mu dają.
- Sytuację tę można porównać do tunelu, w którym jedyne co widzimy, to światło u jego kresu, czyli samych siebie, a to co dzieje się wokół zupełnie nas nie interesuje.
Przeczytaj koniecznie: Energia życiowa – 10 czynników ją obniżających
Filary miłości do samego siebie
Co ma wspólnego miłość własna ze zbiegami okoliczności? Więcej niż ci się wydaje! Osoby o niskim poczuciu własnej wartości idą ślepo przez życie, czekając, by jakiś przypadek czy zbieg okoliczności pojawił się w wyniku ingerencji innych albo jako prezent od leniwie płynącego życia.
- Koniecznie powinniśmy nauczyć się być twórcami naszej własnej rzeczywistości.
- Niestety bez wysokiej samooceny, determinacji w działaniu, asertywności nie będziemy w stanie rozróżnić drogi, która może nam przynieść szczęście i wiele nowych możliwości, od tej błędnej, która może stać się przyczyną głębokiego rozczarowania.
Nie bój się niepewności!
Jako osoby rozumne mamy potrzebę posiadania wszystkiego pod kontrolą – nasz mózg nie lubi bowiem niepewności i nieprzewidzianych zdarzeń. Warto jednak uświadomić sobie, że nie jesteśmy w stanie panować nad wszystkim i wszystkiego przewidzieć.
Zbiegi okoliczności są nieodłączną częścią niepewnej strony ludzkiego życia. Wystarczy, że popłyniesz z prądem życia, kontroluj te sytuacje, nad którymi jesteś w stanie zapanować, a cała reszta niech dzieje się w swoim czasie i rytmie.
Z pozytywnym nastawieniem, żywymi nadziejami na przyszłość, odpornością na niepewność i wysoką samooceną, prędzej czy później zdołasz sprowokować zbieg wydarzeń, które otworzą ci drzwi do świata swoich marzeń.
Przeczytaj koniecznie: Zasługujesz na więcej – nie jest za późno
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Jung, Carl Gustav, Haraldo Kahnemann, and Enrique Butelman. La interpretación de la naturaleza y la psique: la sincronicidad como un principio de conexión acausal. Paidós, 1964.
- Peat, F. David. Sincronicidad: puente entre mente y materia. Editorial Kairós, 1995.
- Vecina Jiménez, María Luisa. “Emociones positivas.” Papeles del psicólogo 27.1 (2006).