Zawroty głowy w samochodzie, dlaczego występują?
Wakacje, wycieczki lub weekendowe wypady to moment wyczekiwany przez każdego z nas. Jednak ci, którzy cierpią na zawroty głowy w samochodzie, czasami chcieliby się teleportować lub po prostu zostać w domu, aby uniknąć przykrych dolegliwości.
Jak dobrze wiemy, zawroty głowy w samochodzie występują bardzo często, szczególnie u dzieci. Te dolegliwości zawrotów głowy i nudności w środkach transportu otrzymały naukową nazwę choroby lokomocyjnej.
Chociaż może się to zdarzyć każdemu, niektórzy ludzie mają zdecydowanie większe skłonności do nudności i zawrotów głowy podczas jazdy samochodem. Najbardziej podatne są jednak dzieci w wieku od 3 do 12 lat, osoby z lękami a także kobiety w ciąży. Ale czy wiesz, dlaczego tak się dzieje?
W tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o zawrotach głowy w samochodzie. Dowiesz się również, jak można z nimi walczyć. Dzięki tym wskazówkom możesz się w pełni cieszyć się wakacjami, na jakie zasługujesz.
Dlaczego w samochodzie występują zawroty głowy i nudności?
Aby zrozumieć, dlaczego w samochodzie występują zawroty głowy, musimy najpierw krótko wyjaśnić, jak działa nasz system równowagi.
Mózg, aby utrzymać stabilność, musi najpierw ustalić pozycję, w jakiej znajduje się nasze ciało. Aby to zrobić, wykorzystuje receptory równowagi, które znajdują się w naszym uchu. Potrzebuje również informacji dostarczanych przez nasze zmysły i układ mięśniowo-szkieletowy.
Informacje dostarczane przez nasz zmysł wzroku oraz nasze receptory mięśni i ścięgien muszą się ze sobą zgadzać, gdy dotrą do mózgu. Zwykle wszystko to przebiega normalnie, gdy sami się poruszamy idąc na spacer lub wykonując dowolne ćwiczenie.
Jednak inaczej jest, gdy patrzymy na ustalony punkt, na przykład telefon komórkowy, jadąc w samochodzie, który się przechyla lub prowokuje niestabilne ruchy. W takiej sytuacji informacje docierające do mózgu z tych dwóch punktów odniesienia nie pasują do siebie.
Oznacza to, że nasz mózg otrzymuje różne informacje z każdego zmysłu. Wzrok mówi nam, że jesteśmy w bezruchu, podczas gdy nasze ciało przeżywa bujanie samochodu.
Jakie objawy wywołuje ta sytuacja?
W tej sytuacji następuje większa niż normalnie stymulacja naszego zmysłu równowagi. Ten organ znajduje się w naszym uchu środkowym. W przypadku nadpobudliwości występują następujące objawy zawrotów głowy:
- Osoba, która cierpi na zawroty głowy w samochodzie, zwykle blednie i doświadcza zimnych potów.
- Ponadto zwykle odczuwa nadmierne pobudzenie a także mdłości.
- Często zdarza się, że w końcu taka osoba wymiotuje.
Jak możemy uniknąć zawrotów głowy w samochodzie?
Jak wyjaśniliśmy, sytuacja polega na tym, że patrząc na stały punkt, taki jak telefon, nasze oczy interpretują, że wciąż jesteśmy w bezruchu, podczas gdy w rzeczywistości się poruszamy. Ten ruch jest pasywny, nie zależy od nas, ale zachodzi w zależności od przemieszczania się samochodu.
Zawroty głowy w samochodzie występują jeszcze częściej, jeśli droga jest nierówna. W rzeczywistości zwiększają się znacznie, jeśli jest wiele zakrętów lub gdy samochód jedzie z dużą prędkością. Dlatego najlepszym środkiem zapobiegawczym jest spokojne i uważne prowadzenie pojazdu.
Kierowca powinien starać się jechać płynnie, bez gwałtownego hamowania i oczywiście kontrolując prędkość. Należy także unikać nagłych przyspieszeń. Jeśli droga prowadzi przez góry, musisz zwrócić na to szczególną uwagę.
Jeśli masz zawroty głowy, powinieneś podróżować na tylnym siedzeniu pośrodku samochodu. To najlepsza pozycja, ponieważ z tego miejsca można patrzeć na krajobraz i być świadomym ruchu. Kiedy mimo to pojawią się zawroty głowy, najlepiej otworzyć okno i zamknąć oczy, próbując się zrelaksować.
Z drugiej strony zaleca się, aby samochód był dobrze przewietrzony i utrzymywał wewnątrz optymalną temperaturę od 21 do 23 stopni. Staraj się nie przejadać przed rozpoczęciem podróży, chociaż ważne jest, aby zjeść coś lekkiego i odpowiednio się nawodnić. Konieczne jest również częste zatrzymywanie się, aby pooddychać świeżym powietrzem i zrelaksować się.
Jeśli mimo wszystko zawroty głowy uniemożliwiają Ci wygodne podróżowanie, spróbuj udać się do lekarza. Istnieją pewne leki, które pomagają zmniejszyć objawy zawrotów głowy. Są to leki przeciwhistaminowe, takie jak Biodramina lub Cinfamar.
Niektórzy używają również naturalnych środków, takich jak korzeń imbiru lub guma do żucia podczas podróży. Istnieją nawet specjalne elastyczne bransoletki zaprojektowane w celu zmniejszenia zawrotów głowy w samochodzie.
Przeczytaj również: Zapobieganie wymiotom – 10 pomocnych wskazówek
Podsumowując
Jeśli często odczuwasz zawroty głowy w samochodzie, postąp zgodnie z powyższymi wskazówkami. Nie zapomnij również zabierać ze sobą plastikowych torebek na wypadek, gdyby przyszło ci zwymiotować. Możesz także spróbować podróżować w nocy, aby po prostu przespać całą podróż.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Consejos para evitar los mareos en el coche | RACE. (n.d.). Retrieved August 15, 2019, from https://www.race.es/consejos-para-evitar-mareos-coche
- Cómo prevenir y aliviar el mareo en coche. (n.d.). Retrieved August 15, 2019, from https://www.sabervivirtv.com/medicina-general/como-prevenir-aliviar-mareos-coche_1227
- ¿Por qué se producen y cómo evitar los mareos en el coche? (n.d.). Retrieved August 15, 2019, from https://www.abc.es/motor/reportajes/abci-producen-y-como-evitar-mareos-coche-201609061314_noticia.html
- ¿Por qué nos mareamos en el coche? (n.d.). Retrieved August 15, 2019, from https://cuidateplus.marca.com/bienestar/2018/08/22/-mareamos-coche-166882.html
- Stat Pearls Publishing. Motion Sickness. (2017). Recuperado el 2 de agosto de 2020. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539706/
- NHS. Motion Sickness. (2017). Recuperado el 2 de agosto de 2020. https://www.nhs.uk/conditions/motion-sickness/