Zatrzymanie wody w organizmie – 10 propozycji
Jeżeli chcesz pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, pamiętaj, aby spożywać owoce zawierające dużo wody. Dzięki temu będziesz częściej oddawać mocz, co z kolei pozwoli Ci oczyścić organizm z toksyn. Podejrzewasz u siebie zatrzymanie wody w organizmie? W takim razie zadbaj o swoją dietę.
Dieta odgrywa bowiem bardzo ważną rolę przy zwalczaniu tego problemu. Niektóre owoce i warzywa charakteryzują się wysoką zawartością wody, a ich spożywanie pomaga w pozbyciu się nadmiaru płynów poprzez wydalanie moczu. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się o które owoce i warzywa chodzi.
Jak działają moczopędne pokarmy?
Leki moczopędne (diuretyki) to substancje zwiększające ilość produkowanego moczu, a zatem pomagające w usuwaniu wody z organizmu. Są zalecane przede wszystkim osobom cierpiącym na zatrzymanie wody w organizmie lub cierpiącym z powodu obrzęków.
Na szczęście na rynku dostępne są naturalne produkty działające moczopędnie, umożliwiające pozbycie się zgromadzonej wody i pobudzające pracę nerek, czyli narządów odpowiedzialnych za filtrowanie krwi i usuwanie toksyn.
Nadmiar płynów ma zły wpływ na organizm, ponieważ może wpłynąć na podwyższenie ciśnienia krwi lub zdrowie serca.
Owoce i warzywa pomagające zwalczyć zatrzymanie wody w organizmie
Najlepszym obecnie środkiem moczopędnym jest woda. Na pewno wiele razy słyszałeś o tym, jak ważne jest picie co najmniej 2 litrów wody dziennie. Do diety powinieneś dodać również naturalne płyny pełne wartości odżywczych, na przykład poprzez spożywanie owoców i warzyw.
Jeżeli doskwiera Ci zatrzymanie wody w organizmie, nie wahaj się przed włączeniem do swojej diety następujących produktów:
1. Ananas
Ten pyszny żółty owoc zawiera wiele składników odżywczych, które nie tylko pomagają usunąć nadmiar wody, lecz także wzmacniają wątrobę, serce i płuca.
- Ananas zawiera witaminy (A, B6, B9, C, K) i minerały (sód, potas, żelazo, wapń i magnez).
- Ponadto, owoc ten działa przeczyszczająco i pomaga na zaparcia, jest to niewątpliwie silny oczyszczacz i środek odtruwający dla organizmu.
Pamiętaj, żeby od czasu do czasu zjeść plaster ananasa na śniadanie lub do innych posiłków.
Przeczytaj również: Moczopędne napary – 5 opcji na retencję wody
2. Pomidor
- Pomidor to warzywo, które chętnie dodajemy do ulubionych potraw. Pomaga zredukować nadmiar płynów oraz dostarcza ogromnej ilości potasu. Ten z kolei neutralizuje nadmiar sodu, który jest jedną z przyczyn zaparć.
- Ponadto, pomidor jest bogatym źródłem witaminy C, która pomaga w pracy nerek oraz zwiększa diurezę, czyli wydalanie moczu.
Pomidory najlepiej spożywać na surowo, aby czerpać z nich jak najwięcej.
3. Arbuz
- Procent wody, z którego składa się ten owoc jest niesamowicie wysoki.
- Arbuz jest niskokaloryczny, dlatego zaleca się go również osobom pragnącym zrzucić zbędne kilogramy. Działa oczyszczająco i pomaga na zatrzymanie wody w organizmie.
- Poza tym, zawiera dużo witaminy A i potasu.
Nic bardziej nie orzeźwia, jak kawałek soczyście czerwonego arbuza w letnie popołudnie.
4. Szpinak
To liściaste warzywo dodaje dużo energii, zawiera dużo magnezu, witaminy D i ma silne właściwości moczopędne. Ponadto, szpinak dostarcza niezbędnego błonnika, który usprawnia pracę jelit i przeciwdziała zaparciom.
Dodawaj go do sałatek w surowej postaci, aby skorzystać ze wszystkich jego właściwości.
5. Melon
To kolejny owoc składający się w dużej mierze z wody, i który zdecydowanie polecamy zmagającym się z problemem zatrzymania wody w organizmie.
- Melon wspomaga produkcję i wydalanie moczu, przez co oczyszcza ciało z toksyn.
- Ma niewiele kalorii i szybko zaspokaja uczucie głodu.
- Dostarcza potasu, który pomaga zachować równowagę płynów w organizmie.
6. Karczoch
Karczoch ma właściwości oczyszczające i moczopędne, których nie należy ignorować. Można przyrządzić go na wiele sposobów, a dodatkowo otrzymać dawkę potasu potrzebnego do zwalczania nadmiaru wody.
7. Jabłko
Już po pierwszym gryzie czerwonego lub zielonego jabłka można zauważyć jego wysoką zawartość wody.
Jabłko ma właściwości moczopędne. Co więcej, zawiera dużo niezbędnych składników odżywczych redukujących nadmiar wody oraz dużo błonnika, który wspomaga pracę układu pokarmowego.
8. Awokado
Awokado to owoc zawierający dobrej jakości kwasy tłuszczowe. Doskonale nadaje się na zamiennik majonezu, masła bądź innych produktów o kremowej teksturze. Jest źródłem witaminy C, magnezu i potasu. Jeśli zmagasz się z zatrzymaniem wody w organizmie, koniecznie dodaj go do swojej diety!
Może Cię także zainteresować: Awokado – co najmniej dziewięć powodów, dla których powinnaś je jeść
9. Grejpfrut
Wszystkie cytrusy to owoce o wysokiej zawartości wody, dlatego mogą pomóc osobom cierpiącym z powodu obrzmienia. Dostarczają witaminy C, której brak jest częstą przyczyną retencji wody.
Jako przekąskę między posiłkami polecamy także pomarańcze i mandarynki. Najlepiej spożywać je jednak na śniadanie, aby już z samego rana dostarczyć sobie istotnych składników odżywczych.
10. Gruszka
To owoc o wielu właściwościach, przede wszystkim przeciwzapalnych, ściągających, ułatwiających trawienie i moczopędnych.
- Gruszki pomagają oczyścić krew i dostarczają rozpuszczalny błonnik, który z kolei reguluje pracę jelit i obniża poziom cholesterolu.
- Co więcej, są źródłem witaminy C.
Inne owoce i warzywa idealne, aby zwalczyć zatrzymanie wody w organizmie to np. papaja, szparagi, banany, pietruszka, różowe winogrono oraz seler naciowy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kalantar-Zadeh, K., Regidor, D. L., Kovesdy, C. P., Van Wyck, D., Bunnapradist, S., Horwich, T. B., & Fonarow, G. C. (2009). Fluid retention is associated with cardiovascular mortality in patients undergoing long-term hemodialysis. Circulation. https://doi.org/10.1161/CIRCULATIONAHA.108.807362
- Farid Hossain, M. (2015). Nutritional Value and Medicinal Benefits of Pineapple. International Journal of Nutrition and Food Sciences. https://doi.org/10.11648/j.ijnfs.20150401.22
- Kane, G. C., & Lipsky, J. J. (2000). Drug-grapefruit juice interactions. Mayo Clinic Proceedings. https://doi.org/10.4065/75.9.933