Magnez – trzy powody, dla których powinien zagościć w Twojej diecie

Grudzień 31, 2017
Dzięki powiązaniu magnezu z hormonami, składnik ten może przynieść nam ulgę w wielu problemach zdrowotnych powiązanych z zaburzeniami równowagi hormonalnej, zwłaszcza przed miesiączką.

Magnez to niezwykle ważny składnik, niezbędny do utrzymania zdrowia oraz równowagi w organizmie. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci, dlaczego tak jest i jakie znaczenie odgrywa magnez w naszym życiu oraz pracy naszego organizmu.

W momencie robienia zakupów prawdopodobnie nigdy nie zastanawiałeś się nad tym, ile magnezu zawiera każdy z wybieranych przez Ciebie produktów. Rzadko kiedy analizujemy ten aspekt, prawda?

Okazuje się jednak, że magnez jest znacznie ważniejszy, niż by się nam mogło wydawać. Nie dysonujemy zazwyczaj obszerną wiedzą na ten temat, tym bardziej nie jesteśmy świadomi, jakie znaczenie ma on w naszej diecie.

Warto poznać funkcje, jakie spełnia ten niezwykły minerał – jest ich bowiem całe mnóstwo, a niestety wiedza na ten temat w przypadku większości osób jest dość ograniczona. Wiemy dużo na temat żelaza lub wapnia, magnez jednak często znajduje się na marginesie.

Jak wskazują jednak niektóre badania, aż 48% amerykańskiego społeczeństwa cierpi na niedobór tego składnika.

Istnieje jednak całe mnóstwo powodów, aby włączyć ten element do naszej codziennej diety. W złożonej lub wyodrębnionej formie znajduje się on bowiem w wielu produktach naturalnych lub przetworzonych.

W tym artykule szczegółowo opiszemy Ci trzy powody, dla których warto wykorzystać go dla zadbania o nasze zdrowie i samopoczucie.

Pomoże Ci on lepiej wchłonąć witaminę D i przyniesie ulgę w wielu dolegliwościach, takich jak:

 • Fibromialgia
 • Migotanie przedsionków
 • Zespół napięcia przedmiesiączkowego
 • Choroby układu sercowo – naczyniowego
 • Migreny
 • Objawy towarzyszące starzeniu się

Tak, nie pomyliłeś się czytając – wszystkie te dolegliwości mogą zostać złagodzone dzięki zwiększonemu spożyciu magnezu w Twojej diecie.

W dalszej części artykułu podamy Ci najważniejsze powody, dla których warto zwiększyć spożycie magnezu. Poznasz też korzyści zdrowotne, jakie to ze sobą niesie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Może zainteresuje Cię również artykuł: Superfood – składniki odżywcze poprawiające funkcjonowanie mózgu

Poznaj 3 powody, by na stałe włączyć magnez do swojej diety

Magnez

Zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta powinna zawierać wszystkie rodzaje pokarmów, dostarczających nam składników odżywczych, witamin i minerałów. Należy do nich magnez. W rzeczywistości jest jednym z najważniejszych minerałów.

 • Dostarcza nam więcej korzyści niż inne minerały takie jak fosfor, wapń, żelazo, cynk, krzem czy potas.
 • Bez niego nie byłoby możliwe uformowanie kompletnego szkieletu. Ujawnia się również w uśmiechu, ponieważ bezpośrednio wpływa na wygląd naszych zębów.

Koniecznie przeczytaj również artykuł: Chlorek magnezu na niepokój i kontrolowanie wagi

1. Idealny dla zdrowia kości i zębów

Kobieta o pięknym uśmiechu

To prawda, że w kwestii zdrowia zębów i kości niezwykle ważną rolę odgrywa wapń. Okazuje się jednak, że czynnikiem kluczowym jest magnez, ponieważ to właśnie on działa jako spoiwo dla wszystkich tych elementów.

Co oznacza to w praktyce? Otóż jeśli cierpisz na niedobór magnezu, raczej nie uda Ci się osiągnąć odpowiedniego poziomu wapnia.

Konsekwencją tego niedoboru może być między innymi osteoporoza oraz ubytki w zębach.

Koniecznie włącz do swojej diety produkty bogate w ten minerał, między innymi nabiał i owoce bogate w witaminę D:

 • Morele
 • Jabłka
 • Guawę

Koniecznie zobacz też artykuł: Zęby – wybiel je jedząc tych 10 produktów

2. Magnez a zespół napięcia przedmiesiączkowego

Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak trudny dla kobiety (oraz osób w jej otoczeniu) jest zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Magnez wyróżnia się jako minerał, który działa na hormony i reguluje ich wpływ, czym przynosi ulgę w wielu objawach bólowych oraz związanych z nadwrażliwością.

Jeśli chodzi o bóle miesiączkowe, jeżeli na miesiąc przed menstruacją sięgasz po produkty bogate w wapń, zauważysz, że bolesność jest znacznie mniejsza.

3. Pomaga zwalczać bezsenność

Mężczyzna cierpiący na bezsenność

Trudności z zasypianiem to problem większości społeczeństwa w dzisiejszych czasach.

Istnieje całe mnóstwo powodów takiego stanu. Wiele czynników bowiem może zakłócić nasz sen. Jeśli jednak chodzi o magnez, dowiedziono, że niedobór tego minerału bezpośrednio wpływa na pojawienie się bezsenności.

Nasz cykl snu jest regulowany przez hormon znany jako melatonina. Gdy w naszym ciele pojawia się niedobór magnezu, pojawiają się zaburzenia snu i bezsenność. Minerał ten może Ci więc pomóc spać lepiej i głębiej.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Bezsenność i samotność – czy istnieje korelacja?

Kilka zaleceń

W naszych artykułach zawsze polecamy Ci najlepsze i najbardziej optymalne sposoby aby zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie.

Korzyści, jakie niesie nam magnez są niezaprzeczalne i bardzo ważne.

Dlatego też koniecznie uwzględnij w swojej codziennej diecie składniki dostarczające Ci jego znacznych ilości. Pamiętaj, że poprzez właściwe odżywianie możesz doskonale zadbać o swoje zdrowie.

WIĘCEJ DLA CIEBIE