Zatrucie pokarmowe - jak mu zapobiegać?
W tym artykule przedstawimy środki ostrożności należy podjąć, aby zapobiec zatruciom pokarmowym. Na przykład w zeszłym roku w Hiszpanii u 357 osób stwierdzono zatrucie pokarmowe oraz zidentyfikowano 21 ognisk chorób przenoszonych przez żywność.
Najczęściej chorobę wywołuje bakteria znana jako Salmonella, która występuje między innymi w surowych lub niedogotowanych jajach. W lecie gdy temperatury są wyższe, szanse na zatrucie tą bakterią są zdecydowanie większe.
Z tego powodu należy zachowywać środki ostrożności, aby zapobiec możliwym przypadkom zatrucia pokarmowego. Weź je pod uwagę!
Zatrucie pokarmowe – jak mu zapobiegać
Według informacji opublikowanych w czasopiśmie medycznym Paediatrics & Child Health, dzieci, osoby starsze i te z osłabionym układem odpornościowym mają zwykle więcej problemów z powodu zarazków obecnych w żywności.
Jednak ten sam raport podkreśla, że istnieją środki zapobiegawcze, które pomagają promować bezpieczeństwo żywności dla całej rodziny. Poniżej szczegółowo omówimy najważniejsze z nich.
Dokładnie gotuj produkty spożywcze
Większość bakterii wywołujących infekcje lub zatrucie pokarmowe nie jest zbyt odporna ani na ciepło ani na zimno. Ich idealny zakres temperatur jest dość specyficzny i zbliżony do temperatury ludzkiego ciała.
W ten sposób dokładne gotowanie żywności jest świetną strategią eliminacji bakterii chorobotwórczych. W przypadku niektórych produktów spożywczych takich jak mleko, obróbka cieplna jest wykonywana w rozlewni.
Jednak jeśli chodzi o mięso i jajka, każdy konsument powinien je dokładnie ugotować przed spożyciem. Pozostawienie czerwonego mięsa w środku stwarza większe zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza gdy mięso lub ryby nie były uprzednio odpowiednio przechowywane.
Typowym przykładem jest mielona wołowina w hamburgerach. Czasami mięso to może zawierać duże ilości bakterii znanych jako E. Coli. Musi ono być poddane obróbce termicznej w co najmniej 71°C , aby było bezpieczne do spożycia.
Pierwszym krokiem w zapobieganiu zatruciom pokarmowym jest dokładne gotowanie. W ten sposób można wyeliminować wiele chorobotwórczych patogenów.Mrożenie ryb a zatrucie pokarmowe
Inne bakterie takie jak nicienie Anisakis są wrażliwe na zimno. Zamrażanie ryb takich jak morszczuk, które mogą je zawierać pozwala je wyeliminować. Dokładna obróbka termiczna ryb niszczy ich larwy a co za tym idzie znacznie zmniejsza ryzyko zatrucia.
Zatrucie się tym pasożytem jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ może wywołać anafilaksję, co opisano w badaniu naukowym opublikowanym w Internal Medicine.
Odkryj: Zatrucie rybami: poznaj jego rodzaje
Rozmrażanie żywności w lodówce
Rozmrażanie żywności w temperaturze pokojowej sprzyja namnażaniu się patogenów, które może ona zawierać. W takich przypadkach najlepiej rozmrażać produkty spożywcze w lodówce. Skutecznym sposobem jest również rozmrażanie w kuchence mikrofalowej.
Trzymaj surową żywność oddzielnie od gotowanej
Pozwoli to uniknąć możliwego zanieczyszczenia krzyżowego między produktami spożywczymi. Ważne jest, aby oddzielić mięso od ryb i owoców morza, zarówno podczas przechowywania jak i podczas przygotowywania posiłków.
Nie przechowuj otwartego sosu pomidorowego dłużej niż 3 lub 4 dni
Powszechnym błędem i źródłem zatrucia jadem kiełbasianym jest pozostawienie otwartych słoików z sosem pomidorowym w lodówce przez wiele dni. Pokarm ten jest doskonałą pożywką dla Clostridium botulinum.
Toksynę botulinową (botoks) wytwarzają bakterie. Jej spożycie wywołuje postępujący paraliż ciała oraz niewydolność wielonarządową. Ta bakteria i jej toksyna są dość wrażliwe na ciepło. Dlatego dokładne gotowanie potraw zmniejsza również ryzyko zatrucia.
Zaleca się jednak przechowywanie sosów pomidorowych w szczelnych lub próżniowych słoikach i spożyć je w ciągu 3 lub 4 dni po otwarciu.
Sos pomidorowy to produkt spożywczy, który łatwo się psuje. Z tego powodu ważne jest, aby go prawidłowo przechowywać.W razie wątpliwości wyrzuć to
Jeżeli dany produkt spożywczy ma nieprzyjemny zapach, zrobił się kwaśny lub podejrzewasz, że może być zepsuty, najlepiej go wyrzucić.
Często zdrowy rozsądek wystarczy, aby zapobiec zatruciu pokarmowemu. Dlatego też kiedy podejrzewasz że coś może być zepsute lepiej po prostu to wyrzucić, niż ponieść konsekwencje.
Nie każdy zanieczyszczony produkt spożywczy będzie wyglądać źle lub nieprzyjemnie pachnieć. Nawet żywność, która wygląda normalnie, może zawierać bakterie chorobotwórcze. Gdy masz jakiekolwiek wątpliwości co do sposobu przechowywania danego produktu lub podejrzewasz, że mógł on mieć kontakt ze skażoną żywnością najlepiej go nie jeść.
Produkty, które łatwo się psują
- Surowa lub niedogotowana wołowina i drób.
- Niegotowane / niedogotowane ryby i owoce morza.
- Jajka surowe lub niedogotowane.
- Surowe kiełki takie jak lucerna.
- Niepasteryzowane mleko i produkty mleczne.
- Sery miękkie.
- Pasztety i pasty mięsne.
- Hot dogi, konserwy mięsne i wędliny.
Zatrucie pokarmowe – kontroluj swoją dietę
Czy zdarzyło Ci się kiedyś zatrucie pokarmowe? Zastanawiasz się czy produkty, które jesz są bezpieczne?
Nie zapomnij zastosować tych środków zapobiegawczych. Ponadto, jeżeli cierpisz na objawy chorób przenoszonych drogą pokarmową skonsultuj się z lekarzem tak szybko jak to możliwe.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- How to avoid food poisoning. Paediatr Child Health. 2001;6(4):218–223. doi:10.1093/pch/6.4.218
- Shikino K., Ikusaka M., Anaphylaxis induced by anisakis. Intern Med, 2019.
- Loutfy MR., Austin JW., Fong IW., An outbreak of foodborne botulism in Ontario. The Canadian Journal of Infectious Diseases. Can J Infect Dis, 2003.