Zator mózgowy: co to jest i jak się objawia?

Zator mózgowy polega na przemieszczaniu się zatoru z jakiegoś miejsca w ciele do mózgu, przerywając dopływ krwi do niektórych neuronów. Jest to sytuacja z możliwością poważnych konsekwencji wymagająca pilnej interwencji.
Zator mózgowy: co to jest i jak się objawia?

Ostatnia aktualizacja: 02 czerwca, 2020

Zator mózgowy jest rodzajem zawału mózgu, to znaczy udaru, w którym krew nie dopływa do mózgu. Jest to niestety bardzo powszechna patologia i sytuacja wymagająca natychmiastowej interwencji.

Czy grozi Ci zator mózgowy? Jakie są jego objawy i u kogo może wystąpić? W tym artykule powiemy ci wszystko, co powinieneś o tym wiedzieć.

Co to jest zator mózgowy?

Jak już wspomnieliśmy, zator mózgowy jest rodzajem zawału mózgu lub udaru mózgu. Oznacza to, że dochodzi do przerwania przepływu krwi w jakimś naczyniu krwionośnym w mózgu. W konsekwencji, obszar mózgu, który był obsługiwany przez to naczynie, przestaje otrzymywać krew.

Kiedy tkanka przestaje otrzymywać krew, nie otrzymuje również tlenu ani innych składników odżywczych, ponieważ krew odpowiada za transport tych substancji. To, co się dzieje potem, prowadzi do poważnych problemów. Otóż komórki, które są częścią tej tkanki, najpierw mają trudności z kontynuowaniem spełniania swoich funkcji, a w końcu umierają.

Czerwone krwinki

Zatorami mogą być skrzepy krwi, które przemieszczają się przez układ krążenia aż dotrą do mózguRóżne rodzaje zatorów opierają się na mechanizmie produkcji. Według tej zasady, zator mózgowy powstaje, jak wskazuje jego nazwa, kiedy blokada przepływu krwi dociera do naczynia w mózgu.

Tego rodzaju zator może powstać z różnych substancji, takich jak skrzep komórek i cząsteczek krwi. Skrzep przemieszcza się przez naczynia, aż dotrze do takiego miejsca, w którym ze względu na jego rozmiar się blokuje, uniemożliwiając od tego momentu normalny przepływ.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Proces krzepnięcia krwi – na czym polega?

Przyczyny i rodzaje zatorów mózgowych

Omówiliśmy już, że substancje, z których może powstać zator mózgowy, są różne. Poniżej przedstawiamy niektóre z głównych rodzajów zatorów krwi a także ich przyczyny:

  • Skrzepy: utworzone przez zakrzep, który nabiera gęstszej konsystencji niż normalna krew. Jego główną przyczyną jest migotanie przedsionków, które powoduje turbulentny przepływ krwi do serca i powstawanie skrzepów. Długie unieruchomienie, szczególnie nóg, po operacji lub wypadku, jest również okolicznością ułatwiającą pojawienie się skrzepów.
  • Powietrze: jest to pęcherzyk powietrza, który uniemożliwia normalny przepływ krwi. Powstaje, gdy pewna ilość powietrza przedostaje się do naczynia krwionośnego. Na przykład podczas wkłuwania igły w celu pobrania krwi.
  • Tłuszcz: zator tłuszczowy powstają, gdy duża ilość tłuszczu gromadzi się we krwi w postaci cholesterolu.

Dla wyjaśnienia należy powiedzieć, że różnica między zakrzepem a zatorem polega na tym, że zakrzep zamyka naczynie w tym samym miejscu, w którym się formuje, nie odrywając się od ścian. Zator natomiast będzie się przemieszczał przez układ krążenia, aż utknie w jakimś miejscu. Przyczyny i rodzaje zakrzepów i zatorów mogą mieć zatem to samo pochodzenie.

Jak zator mózgowy wpływa na organizm i jakie są jego objawy?

Mózg jest organem w naszym organizmie najbardziej wrażliwym na przepływ krwi. Wynika to z faktu, że składa się z wielu komórek – neuronów – które stale wymagają dużych ilości tlenu. Przerwanie przepływu krwi w tym obszarze powoduje zanik tkanki mózgowej i śmierć w ciągu kilku minut.

Objawy zatoru mózgowego pojawiają się nagle. Są też przypadki, w których stopniowo pojawiają się w ciągu kilka godzin, ale takie sytuacje są zdecydowanie rzadsze.

Objawy będą zależeć od naczynia krwionośnego, które uległo zatorowi, oraz od obszaru i części mózgu, które ono zasila. Niektóre z najczęstszych objawów zatoru mózgowego to:

  • Ból głowy
  • Osłabienie lub utrata czucia jednej lub więcej kończyn lub jednej połowy ciała
  • Nagłe problemy z mówieniem lub rozumieniem
  • Brak koordynacji ruchowej podczas chodzenia
  • Zawroty głowy lub nudności
  • Utrata wzroku w jednym lub obu oczach.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Porażenie mózgowe – na czym polega,i jak powstaje?

Diagnoza i leczenie

Zator mózgowy jest sytuacją wymagającą natychmiastowej interwencji lekarza. Wynika to z faktu, że im dłużej obszar mózgu pozostaje bez dopływu krwi, tym więcej tkanek umrze, a konsekwencje będą poważniejsze i nieodwracalne. W tej sytuacji kluczowe jest szybkie rozpoznawanie objawów i wezwanie pogotowia.

Zator w mózgu
Objawy pojawiają się natychmiast w przypadku zatoru mózgowego, a badania obrazowe mogą potwierdzić patologię.

Po uruchomieniu sekwencji alarmowej pracownicy służby zdrowia będą odpowiedzialni za ocenę stanu pacjenta. W razie potrzeby przeprowadzone zostaną badania, takie jak tomografia komputerowa, w celu potwierdzenia, że ​​jest to udar i sklasyfikowania go jako jednego z typów.

Po ustaleniu rodzaju niedokrwienia mózgu istotna będzie szybkość, z jaką podejmie się leczenie. W przypadku zatoru można zastosować leki, które rozpuszczają zator. Można też przeprowadzić zabieg chirurgiczny, aby go usunąć.

Będzie to zależeć od rodzaju i lokalizacji zatoru, jednak tylko lekarze specjaliści mogą wybrać sposób leczenia, które najlepiej pasuje do każdego przypadku.

Zator mózgowy jest stanem wymagającym natychmiastowej interwencji

Niestety dość często dochodzi do tej patologii i wymaga ona natychmiastowej interwencji medycznej. Z naszej strony niezbędne będzie rozpoznanie objawów i znaków ostrzegawczych w celu powiadomienia służb ratunkowych.

Od momentu przybycia pogotowia, ratownicy medyczni w każdym przypadku podejmą decyzję o najbardziej odpowiednich krokach.

Musimy jednak pamiętać, że nie zawsze będzie możliwe odzyskanie wszystkich funkcji utraconych po zatorze mózgowym. Wymagana będzie rehabilitacja, która może trwać krócej lub dłużej, w zależności od konkretnego przypadku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cabrerizo-García JL, Zalba-Etayo B, Martín-Villen L. Embolismo gaseoso arterial cerebral y coronario. Vol. 138, Revista Medica de Chile. Sociedad Medica de Santiago; 2010. p. 1461–2.
  • Actualidades en prevención secundaria de infarto cerebral por fibrilación auricular [Internet]. [cited 2020 Apr 11]. Available from: https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=35550
  • Revista Medicina – Google Libros [Internet]. [cited 2020 Apr 11]. Available from: https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=jIHzwkqXDhIC&oi=fnd&pg=PA202&dq=embolia+cerebral&ots=d-dWbKWHhR&sig=i10vOCBY-DMUarKdv6H7ScHtxM8#v=onepage&q=embolia cerebral&f=false

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.