Zapobieganie wypadaniu włosów - sprawdzone domowe sposoby

Jeśli każdego dnia wypada więcej niż sto pasemek, możesz odwrócić problem. Oto najlepsze sposoby na zapobieganie wypadaniu włosów.
Zapobieganie wypadaniu włosów - sprawdzone domowe sposoby
Renata Sylwia Kosierb Fernández

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Renata Sylwia Kosierb Fernández.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Zapobieganie wypadaniu włosów staje się coraz częściej poszukiwaną praktyką. To jeden z naszych najczęstszych problemów. I wbrew powszechnemu przekonaniu nie zawsze jest to objaw choroby. Należy zauważyć, że wypadanie włosów to nie to samo co łysienie, które jest problemem, który dotyka przede wszystkim mężczyzn po osiągnięciu dojrzałości. Poznaj więc sprawdzone sposoby na zapobieganie wypadaniu włosów. 

Jest coś takiego jak normalne codzienne wypadanie włosów. Oznacza to, że każdego dnia wypadanie od 100 do 200 włosów jest normalne, ponieważ jest to część regeneracji komórek. Przyjmuje się, że włosy są zwykle odnawiane w całości co 6 miesięcy.

Kiedy na półkuli północnej nadchodzi jesień, wypadanie włosów jest nieco większe. Z tego powodu wiele osób w tym sezonie jeszcze bardziej dba o włosy. Jednak naprawdę dobrym pomysłem jest odżywianie i wzmacnianie włosów przez cały rok , aby promować wzrost włosów.

Czynniki wpływające na wypadanie włosów

Istnieje kilka czynników, które mogą mieć istotny wpływ na wypadanie włosów. Obejmują one między innymi nawyki związane ze stylem życia (takie jak dieta), odpoczynek, radzenie sobie ze stresem. Kiedy są to powody, wypadanie włosów zatrzymuje się po podjęciu działań naprawczych.

Dieta uboga w składniki odżywcze i białko w ogóle nie przyniesie korzyści organizmowi i spowoduje osłabienie paznokci i włosów. Stąd tak ważne jest prowadzenie zdrowego i konsekwentnego stylu życia pod każdym względem.

Kobieta. Wypadanie włosów.

Teraz ważny jest również sposób, w jaki dbasz o swoje włosy. Ogólnie rzecz biorąc, włosy, które często są poddawane działaniu suszarki lub prostownicy, rozjaśnianiu lub farbowaniu, a nawet nieodpowiednim produktom do codziennej pielęgnacji (szampony, żele, spraye itp.), będą bardziej zniszczone i dlatego mają tendencję do wypadania, ponieważ cierpi na łodygę włosa.

Dziedziczność rodzinna, zaawansowany wiek i zmiany hormonalne mogą wpływać na wypadanie włosów, więc kiedy kobieta rodzi lub jest w okresie menopauzy, może doświadczyć większej utraty włosów niż w innych przypadkach.

Inne powody wypadania włosów to:

  • Przyjmowanie niektórych leków. Ostatnie badania wskazują, że beta-blokery, warfaryna, heparyna, amfetamina, amfetamina, lewodopa i inne leki stosowane w chemioterapii i radioterapii należą do leków o największej częstości występowania łysienia odruchowego.
  • Niedobór witamin z grupy B lub cynku.
  • Niektóre patologie są związane między innymi z tarczycą, toczniem, anemią, zespołem policystycznych jajników.
  • Czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia i duża ekspozycja na słońce, również wpływają na odporność włosów, czyniąc je podatnymi na wypadanie.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

1. Aloes

Aloes.
  • Aplikacja jest bardzo prosta. Wystarczy odciąć łodygę aloesu i delikatnie wetrzeć żel tuż nad linię włosów.
  • Pozostaw żel Aloe Vera do wyschnięcia na włosach, a następnie spłucz dużą ilością wody.
  • Powtarzaj tę procedurę codziennie, aby uzyskać dobre wyniki.

2. Zielona herbata

Ten napój nie tylko pomaga oczyścić organizm. Zielona herbata dostarcza również dużej ilości antyoksydantów (flawonoidów), które mogą pomóc zarówno we wzroście, jak i wzmocnieniu włosów, zapobiegając w ten sposób nadmiernemu wypadaniu włosów.

  • Aplikacja jest bardzo prosta. Zrób filiżankę zielonej herbaty i pozwól jej ostygnąć.
  • Kiedy bierzesz prysznic lub kąpiel, polej włosy herbatą jako tonikiem.
  • Aplikację powtarzaj dwa razy w tygodniu, aby uzyskać dobre rezultaty.

3. Olejek migdałowy

Migdały są doskonałym źródłem składników odżywczych dla włosów. Dlatego wystarczy umieścić kilka kropel olejku w dłoni i wmasować okrężnymi ruchami w skórę głowy, aby pobudzić wzrost włosów. Nie ma potrzeby spłukiwania włosów po aplikacji.

4. Olejek rozmarynowy

Kolejnym olejkiem eterycznym, który odżywia i wzmacnia włosy, jest olejek rozmarynowy. Podobnie jak w poprzednim przypadku olejek nakłada się wmasowując go w skórę głowy. W ten sposób ruch pobudza krążenie krwi i umożliwia wzmocnienie mieszków włosowych. Możesz również dodać tę esencję do szamponu, którego zwykle używasz.

5. Zielona kapusta

Kapusta

Dieta zawierająca kapustę lub jarmuż często sprzyja wzmocnieniu włosów. Co więcej, może być również stosowany jako maska na wypadanie włosów.

Wystarczy wziąć pół surowej kapusty, posiekać i namoczyć przez co najmniej godzinę. Po upływie tego czasu zmiksuj go za pomocą blendera ręcznego i odrobiny wody, aby zamienić go w rodzaj pasty do nakładania na włosy.

6. Białka jaj

Jeśli masz problem z wypadaniem włosów, wypróbuj ten środek. Ubij cztery białka jajek i wetrzyj je w skórę głowy okrężnymi ruchami. Pozostaw na pół godziny i spłucz. Na koniec umyj włosy jak zwykle. Białko w jaju będzie działać wzmacniająco mieszki włosowe i słabe pasma.

7. Pokrzywa

Liście pokrzywy są bardzo skuteczne w zapobieganiu wypadaniu włosów. Balsam z tej rośliny jest dostępny w sklepach ze zdrową żywnością lub aptekach homeopatycznych i botanicznych. Powinieneś nakładać go na skórę głowy przed pójściem spać, wykonując okrężne masaże. Pozostaw na całą noc i spłucz rano.

8. Sok z cebuli

Cebula jest stosowana jako środek na rany i na wszelkie problemy skórne, więc może nam pomóc, jeśli cierpimy na wypadanie włosów z powodu choroby skóry. To warzywo zawiera również dużo siarki, która poprawia ukrwienie mieszków włosowych.

  • Po wydobyciu soku z cebuli nałóż go na głowę i pozostaw na około 30 minut.
  • Następnie umyj włosy jak zwykle.
  • Powtarzaj zabieg dwa razy w tygodniu przez co najmniej trzy miesiące.

9. Burak

Buraki

Burak zawiera wiele witamin i minerałów, które wzmacniają włosy i zapobiegają ich wypadaniu.

  • Po prostu pokrój buraka na pół i wetrzyj go w skórę głowy. Nie martw się, fioletowy kolor zniknie, gdy spłuczesz pół godziny później.
  • Powtarzaj 3 razy w tygodniu, aby uzyskać najlepsze wyniki.

10. Czosnek

Ten domowy środek par excellence jest również skuteczny w leczeniu łysienia.

  • Sposób użycia jest podobny do lekarstwa z buraków: przełam czosnek na pół i bardzo ostrożnie wmasuj w skórę głowy.
  • W przypadku poparzenia lub zaczerwienienia skóry należy przerwać zabieg.

11. Oliwa z oliwek

Kolejnym naturalnym środkiem odżywiającym i zapobiegającym wypadaniu włosów jest oliwa z oliwek. Wystarczy nałożyć kilka kropel na włosy i delikatnie masować przez 15-20 minut co dwa dni, aby uzyskać dobre rezultaty.

Na rynku dostępne są tysiące zabiegów i produktów, które można stosować w celu zapobiegania lub ograniczania wypadania włosów. Jednak zobaczysz, że istnieje również wiele naturalnych środków zapobiegających wypadaniu włosów, które można przygotować w bardzo prosty sposób i które są bardzo odżywcze dla włosów. Nie przegap – wypróbuj je już dziś!

To może Cię zainteresować ...
Naturalne sposoby, by włosy rosły szybciej
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Naturalne sposoby, by włosy rosły szybciej

Czy można naturalnie stymulować wzrost włosów? Oczywiście – zastosuj się do kilku porad i zastosuj naturalne metody, a włosy będą dłuższe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ablon G. (2016). A 6-month, randomized, double-blind, placebo-controlled study evaluating the ability of a marine complex supplement to promote hair growth in men with thinning hair. Journal of cosmetic dermatology, 15(4), 358–366. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27506633/ 
  • American Academy of Dermatology. (13 de diciembre de 2022). Hair loss: Diagnosis and treatment. https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/treatment/diagnosis-treat 
  • American Academy of Dermatology. (s.f.). Hair loss: Who gets and causes. Consultado el 29 de mayo de 2023. https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/causes/18-causes 
  • English, R. S., Jr, & Barazesh, J. M. (2019). Self-Assessments of Standardized Scalp Massages for Androgenic Alopecia: Survey Results. Dermatology and therapy, 9(1), 167–178. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6380978/ 
  • Ezekwe, N., King, M., & Hollinger, J. C. (2020). The Use of Natural Ingredients in the Treatment of Alopecias with an Emphasis on Central Centrifugal Cicatricial Alopecia: A Systematic Review. The Journal of clinical and aesthetic dermatology, 13(8), 23–27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7595365/ 
  • Guo, X., & Mei, N. (2016). Aloe vera: A review of toxicity and adverse clinical effects. Journal of environmental science and health. Part C, Environmental carcinogenesis & ecotoxicology reviews, 34(2), 77–96. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6349368/ 
  • Hajheydari, Z., Akbari, J., Saidi, M., Jamshidi, M., Khalilian, A. R., & Maboodi, M. (2006). The effects of garlic topical gel (5%) in the treatment of Alopecia Areata. Journal of Mazandaran University of Medical Sciences, 16(53), 9-15. http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-900-en.html 
  • Hajheydari, Z., Jamshidi, M., Akbari, J., & Mohammadpour, R. (2007). Combination of topical garlic gel and betamethasone valerate cream in the treatment of localized alopecia areata: a double-blind randomized controlled study. Indian journal of dermatology, venereology and leprology, 73(1), 29–32. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17314444/ 
  • Harvard Medical School. (31 de agosto de 2020). Treating female pattern hair loss. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/treating-female-pattern-hair-loss 
  • Hosking, A. M., Juhasz, M., & Atanaskova Mesinkovska, N. (2019). Complementary and Alternative Treatments for Alopecia: A Comprehensive Review. Skin appendage disorders, 5(2), 72–89. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6388561/ 
  • Hosny, K. M., Rizg, W. Y., Alfayez, E., Elgebaly, S. S., Alamoudi, A. J., Felimban, R. I., Tayeb, H. H., Mushtaq, R. Y., Safhi, A. Y., Alharbi, M., & Almehmady, A. M. (2022). Preparation and optimization of aloe ferox gel loaded with Finasteride-Oregano oil nanocubosomes for treatment of alopecia. Drug delivery, 29(1), 284–293. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8757594/ 
  • Iamsumang, W., Sriphojanart, T., & Suchonwanit, P. (2017). Psoriatic Alopecia in a Patient with Systemic Lupus Erythematosus. Case reports in dermatology, 9(1), 51–59. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5465727/ 
  • Koyama, T., Kobayashi, K., Hama, T., Murakami, K., & Ogawa, R. (2016). Standardized Scalp Massage Results in Increased Hair Thickness by Inducing Stretching Forces to Dermal Papilla Cells in the Subcutaneous Tissue. Eplasty, 16, e8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4740347/ 
  • Lassus, A., & Eskelinen, E. (1992). A comparative study of a new food supplement, ViviScal, with fish extract for the treatment of hereditary androgenic alopecia in young males. The Journal of international medical research, 20(6), 445–453. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1286738/ 
  • Mahdi, B., Abu-Huwaij, R., & Al-Khateeb, I. (2022). Development of topical patches releasing allicin using garlic extract. Journal of cosmetic dermatology, 21(1), 396–402. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34713965/ 
  • Natarelli, N., Gahoonia, N., & Sivamani, R. K. (2023). Integrative and Mechanistic Approach to the Hair Growth Cycle and Hair Loss. Journal of clinical medicine, 12(3), 893. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9917549/ 
  • National Health Service. (2021, 4 de febrero). Hair loss. https://www.nhs.uk/conditions/hair-loss/ 
  • Özmen, İ., Çalişkan, E., Arca, E., Açikgöz, G., & Koç, E. (2015). Efficacy of aromatherapy in the treatment of localized alopecia areata: A double-blind placebo controlled study. Gulhane Medical Journal, 57(3), 1. https://search.trdizin.gov.tr/tr/yayin/detay/193965/ 
  • Panahi, Y., Taghizadeh, M., Marzony, E. T., & Sahebkar, A. (2015). Rosemary oil vs minoxidil 2% for the treatment of androgenetic alopecia: a randomized comparative trial. Skinmed, 13(1), 15–21. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25842469/ 
  • Putt, S. C., Weinstein, L., & Dzindolet, M. T. (1994). A case study: massage, relaxation, and reward for treatment of alopecia areata. Psychological reports, 74(3 Pt 2), 1315–1318. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8084951/ 
  • Rizer, R. L., Stephens, T. J., Herndon, J. H., Sperber, B. R., Murphy, J., & Ablon, G. R. (2015). A Marine Protein-based Dietary Supplement for Subclinical Hair Thinning/Loss: Results of a Multisite, Double-blind, Placebo-controlled Clinical Trial. International journal of trichology, 7(4), 156–166. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4738482/ 
  • Rizg, W. Y., Hosny, K. M., Elgebaly, S. S., Alamoudi, A. J., Felimban, R. I., Tayeb, H. H., … & Khallaf, R. A. (2021). Preparation and optimization of garlic oil/apple cider vinegar nanoemulsion loaded with minoxidil to treat alopecia. Pharmaceutics, 13(12), 2150. https://www.mdpi.com/1999-4923/13/12/2150 
  • Sakr, F. M., Gado, A. M., Mohammed, H. R., & Adam, A. N. (2013). Preparation and evaluation of a multimodal minoxidil microemulsion versus minoxidil alone in the treatment of androgenic alopecia of mixed etiology: a pilot study. Drug design, development and therapy, 7, 413–423. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3686323/ 
  • Srivilai, J., Waranuch, N., Tangsumranjit, A., Khorana, N., & Ingkaninan, K. (2018). Germacrone and sesquiterpene-enriched extracts from Curcuma aeruginosa Roxb. increase skin penetration of minoxidil, a hair growth promoter. Drug delivery and translational research, 8(1), 140–149. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29159692/ 
  • Sharquie, K. E., & Al-Obaidi, H. K. (2002). Onion juice (Allium cepa L.), a new topical treatment for alopecia areata. The Journal of dermatology, 29(6), 343–346. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12126069/ 
  • Zgonc Škulj, A., Poljšak, N., Kočevar Glavač, N., & Kreft, S. (2020). Herbal preparations for the treatment of hair loss. Archives of dermatological research, 312(6), 395–406. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31680216/ 

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.