Zapobieganie anemii przy pomocy diety

Anemia to stan chorobowy, który może powodować poważne problemy dla twojego ciała. Możesz jednak walczyć z nim w domu, a w tym artykule wyjaśnimy, jak to robić.
Zapobieganie anemii przy pomocy diety
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Anemia jest cichym wrogiem, ponieważ jej objawy są trudne do wykrycia. Jeśli czujesz się zmęczona, odczuwasz dużą wrażliwość, brakuje ci energii i ciągle chce ci się spać, mogą to być objawy tego zaburzenia. Zapobieganie anemii i zwalczanie jej nie jest trudne, jeśli zrobisz to w odpowiednim momencie, zanim będzie za późno.

Jest to dość powszechne zaburzenie krwi, które nie stwarza zagrożenia dla zdrowia, jeśli zaczniesz działać w porę. Ale jeśli na czas nie zaatakujesz rozwijającej się choroby skutecznym leczeniem, spowoduje to poważne konsekwencje.

W tym kontekście dobrą wiadomością jest to, że rozwiązanie polega na spożywaniu wystarczającej ilości żelaza. Omówimy to szczegółowo w dalszej części artykułu. Koniecznie przeczytaj! 

Na czym polega anemia, czyli niedokrwistość

Niedokrwistość rozwija się, gdy ilość czerwonych krwinek we krwi jest zbyt niska lub gdy brakuje hemoglobiny, białka bogatego w żelazo. Te komórki krwi są odpowiedzialne za transport tlenu do wszystkich narządów ciała. Dlatego właśnie tak  istotne jest podjęcie walki z niedokrwistością w odpowiednim czasie.

Czerwone krwinki
Najczęstszą odmianą anemii jest niedokrwistość z niedoboru żelaza, której źródłem jest zbyt niski poziom żelaza we krwi.

Oprócz zmęczenia i braku energii, pojawiają się też inne objawy, które ostrzegają o sytuacji. Brak odpowiedniej ilości tlenu w komórkach sprawi, że poczujesz:

  • Ból głowy i ból w klatce piersiowej.
  • Zawroty głowy, nudności
  • Duszność lub trudności w oddychaniu.
  • Zimno w dolnych i górnych kończynach.
  • Blada skóra.
  • Zmęczenie
  • Widoczne pogorszenie pamięci

Niestety, te objawy zwykle pozostają jednak niezauważone. Pamiętaj mimo to, że zawsze należy zwracać baczną uwagę na sygnały, które wysyła twoje ciało. Od tego zależy, jak skuteczne będzie zapobieganie anemii a także poprawa obrazu krwi, zanim stan się pogorszy.

Mniej żelaza, więcej anemii

Niedokrwistość z niedoboru żelaza to najczęściej występująca odmiana anemii. Organizm ludzki potrzebuje tego składnika odżywczego do produkcji zdrowych krwinek czerwonych , a także hemoglobiny, która transportuje tlen.

Dlatego tak ważne jest, aby pokarm bogaty w żelazo był uwzględniony w codziennej diecie. Ponadto, dietę należy również uzupełnić o kwas foliowy, witaminę B12 i białko. Możesz również pozyskać te składniki odżywcze z suplementów diety.

Powody, które mogą prowadzić do niskiego poziomu żelaza

  • Zły skład diety. Musisz zapewnić zdrowe i zrównoważone pożywienie, które gwarantuje dostawę żelaza do organizmu.
  • Krwotoki lub duża utrata krwi. Najczęściej ten czynnik występuje u kobiet podczas w menstruacji lub w czasie porodu. Ale mogą również pojawiać się krwawienia spowodowanym jakimś problemem w przewodzie pokarmowym.
  • Trudności z wchłanianiem żelaza przez organizm.

Żywność bogata w żelazo, która wspiera zapobieganie anemii

  • Czerwone mięso, drób, ryby i owoce morza.
  • Soczewica, fasola.
  • Tofu
  • Fasola
  • Groszek
  • Zielone warzywa liściaste.
  • Orzechy
  • Zboża

Środki na zapobieganie anemii, które można zastosować w domu

Istnieją środki zaradcze, które można przygotować w domu, które są niezawodne, aby zapobiec niedokrwistości i/lub skorygować ją na czas:

  • Kiedy przygotowujesz soczewicę, dodawaj do niej cebulę. Jest to idealne połączenie, ponieważ oba produkty są bogate w żelazo pochodzenia roślinnego. Ponadto cebula zawiera witaminę C, niezbędną w procesie wchłaniania żelaza pochodzenia roślinnego.
  • Jedz zupę czosnkową. Ten składnik można dostać w każdym sklepie lub supermarkecie i jest doskonałym źródłem żelaza. Aby przygotować te pyszną zupę, na początku czosnek należy podsmażyć z cebulą i papryką. Następnie dodać wodę i doprowadzić do wrzenia na średnim ogniu. I to wszystko. Pij taki bulion najlepiej dwa razy dziennie.
  • Regularnie staraj się jeść dynię i wszelkie jej odmiany. Dynia zawiera wysokie wartości żelaza, oprócz witaminy C, potasu, magnezu a także duże ilości błonnika.
  • Przygotuj bogaty we właściwości odżywcze sok, który łączy szpinak, marchew, rukiew wodną, ​​rzepę i rzodkiewki. Pij go dwa razy dziennie, a zapewniamy cię, że ilość czerwonych krwinek w Twojej krwi wzrośnie.
  • Jedz kogel mogel na zdrowie. Aby go przygotować, do blendera wbij żółtko jajka, wlej sok z cytryny i łyżkę melasy z trzciny cukrowej. Taki koktajl należy przyjmować raz dziennie, trzy razy w tygodniu.
  • Pokrój łodygę selera na dwa kawałki i dodaj do niego filiżankę gorącego mleka. Pozostaw preparat na około 5 lub 10 minut, a potem wypij. Stosuj raz dziennie.
  • Gruszka i morela również pomagają w walce z anemią. Umyj gruszkę i wyjmij nasiona. Umieść kawałki gruszki i kawałki moreli lub brzoskwini w blenderze, a następnie dodaj mleko. Wszystko dobrze wymieszaj i zmiksuj. Przyjmuj ten pyszny koktajl codziennie przez 10 dni.
  • Połącz jabłko z melisą. Do litra wrzącej wody dodaj jedno lub dwa pokrojone jabłka i garść liści melisy. Pozostaw preparat na 10 minut a następnie dodaj trochę soku z cytryny. Możesz doprawić mieszkankę cynamonem i lekko posłodzić miodem. Pij tak przygotowany napój przez miesiąc.

Zapobieganie anemii

Pamiętaj, że do swojej cotygodniowej diety należy dodawać również inne produkty zawierające witaminę C. Ten składnik jest niezbędny, aby ułatwić wchłanianie żelaza. Najłatwiej zrobić to spożywając na przykład jak 1 szklankę brukselki, brokułów, kalafiora, żurawiny, czerwonych owoców (truskawek), melona a także ananasa.

Wyniki krwi w anemii
Spożywanie żywności zawierającej duże ilości żelaza ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania i leczenia anemii.

Twoim celem niech będzie naturalne zapobieganie wystąpieniu anemii. Dobra jakość życia zależy tylko od ciebie i jeśli cierpisz na anemię, musisz zacząć ją leczyć na czas. W przeciwnym wypadku osłabienie organizmu będzie ci przeszkadzać w wykonywaniu twoich codziennych, rutynowych czynności.

Jak się przekonałaś w tym artykule, walka z anemią jest decyzją, którą możesz wprowadzać w życie w domowych warunkach.

W każdym razie, jeśli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą w tej dziedzinie. Będzie wiedział, jak poprowadzić cię w najlepszy sposób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.