Zaparcia - środki przeczyszczające ułatwią wypróżnianie
Istnieją domowe metody na zaparcia i działania, które mogą zapobiec tworzeniu się komplikacji w naszym przewodzie pokarmowym. Naturalne środki przeczyszczające są jednym z nich.
Osoba ze zdrowym układem pokarmowym ma maksymalnie 3 wypróżnienia dziennie. Jeżeli jednak dana osoba ma potrzebę pójścia do toalety jedynie 2-3 razy w tygodniu, może to oznaczać, że cierpi na zaparcia. Kiedy wypróżnianie staje się bolesne, mamy do czynienia z poważniejszym problemem.
Nasz stolec powinien być uformowany i zbity. Jeśli ma inny wygląd, należy zwrócić na to uwagę, ponieważ niezbędne może być leczenie lub zmiana diety.
Jak zwalczyć zaparcia?
- Zwiększ spożycie błonnika: owoce, warzywa i zboża.
- Pij co najmniej 2 litry wody dziennie.
- Włącz ćwiczenia do swojego trybu życia (spacery, bieganie, taniec).
- Nigdy nie zmuszaj się ani nie przerywaj wypróżniania.
Ponadto, innym sposobem oczyszczenia organizmu i przyspieszenia procesu trawienia jest przyjmowanie środków przeczyszczających.
Zawsze należy stosować się do ulotki stosując produkty farmaceutyczne. Istnieją jednak naturalne środki przeczyszczające, które oferują takie same efekty bez szkody dla organizmu. Możesz je znaleźć w swojej spiżarni.
1. Woda kokosowa
Woda kokosowa ma nie tylko orzeźwiający smak. Uzupełnia także minerały i elektrolity w Twoim organizmie, dlatego polecana jest na gorące pory roku.
Niektóre z jej właściwości:
- Eliminuje nadmiar alkoholu, który gromadzi się w organizmie.
- Zwiększa liczbę płytek krwi i wzmacnia układ odpornościowy.
- Oczyszcza drogi moczowe i działa jak nawilżacz w organizmie.
- Działa jako środek przeczyszczający, który oczyszcza krew.
2. Ocet jabłkowy
Jabłka wyróżniają się spośród innych owoców ze względu na zawartość pektyn. Pektyna jest substancją odpowiedzialną za pobudzanie tkanek w jelicie, dlatego świetnie nadaje się na zaparcia.
Jedyne, co musisz zrobić, to dodać łyżkę octu jabłkowego do swojego codziennego napoju. Ewentualnie można po prostu zjeść jabłko, ponieważ zawarty w nim błonnik pobudzi układ trawienny.
3. Aloes
W stanie surowym, aloes może działać jako silny środek przeczyszczający dzięki temu, że zawiera antrachinon. Substancja ta zwiększa zawartość płynów w jelicie.
Aloes eliminuje również cząsteczki gromadzące się w przewodzie pokarmowym. Kilka kropel aloesu w w szklance wody wystarczy.
4. Nasiona chia i siemię lniane
Nasiona chia mają wysoką zawartość błonnika, która świetnie nadaje się do zwalczania zaparć.
Siemię lniane nie tylko dostarcza kwasów omega-3, ale także kwas alfa-linolenowy, który pomaga zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym i eliminuje nadmiar tłuszczu.
Należy pić dużo wody wraz z ich spożyciem, aby złagodzić ich wpływ na organizm.
5. Uporczywe zaparcia? Pij kawę!
Chcesz poznać kolejny powód dlaczego warto pić kawę? Cóż, musisz wiedzieć, że kawa stymuluje trawienie, w rezultacie pomagając zwalczyć zaparcia.
Kiedy jemy, nasze ciało uwalnia hormony: gastrynę i cholecystokininę, które są odpowiedzialne za ruchy jelit. Kiedy pijemy kawę, te hormony powielają się. W rezultacie szybciej dojdzie do wypróżnienia,
Warto przeczytać również ten ciekawy artykuł: Wiesz jak przyspieszyć metabolizm i stracić na wadze?
6. Soda oczyszczona
Ta substancja jest odpowiedzialna za zapewnienie szybkiego przepływu powietrza przez cały układ trawienny.
Soda oczyszczona zmniejsza skurcze jelit, bóle żołądka i neutralizuje kwas. Pomaga to rozluźnić stolec, który przylega do ścian przewodu pokarmowego. Ponadto soda oczyszczona oczyszcza okrężnicę.
Sposób stosowania
- Aby zastosować ten środek na zaparcia, wystarczy dodać łyżkę sody oczyszczonej do kubka gorącej wody.
- Szybko wymieszaj i wypij.
- Powtarzaj proces w godzinach porannych przez 3 dni.
7. Śliwki
Suszone śliwki zawierają substancję zwaną pektyną. Pektyna działa podobnie do błonnika, ponieważ oczyszcza nadmiar tłuszczu i cholesterolu. Częste spożywanie suszonych śliwek to świetny sposób na uciążliwe zaparcia.
Sposób spożycia
- Namocz 3 suszone śliwki w szklance wody przez całą noc.
- Wypij wodę rano na pusty żołądek.
- Powtarzaj ten proces przez 3 dni.
8. Warzywa
Jedzenie surowych warzyw jest również zalecane do zwalczania zaparć. Warto wspomnieć, że organiczne warzywa dają najlepsze efekty. Są bogate w błonnik i przyspieszają metabolizm.
Niektóre z najlepszych możliwości to:
- Czosnek
- Kapusta
- Cebula
- Buraki
- Brokuły
- Szpinak
- Szparagi
- Karczochy
Zalecenia na zaparcia
- Jedzenie roślin strączkowych często nie pomaga przy zaparciach, w szczególności ciecierzyca, soczewica lub biała fasola.
- Dzienna zalecana dawka owoców i warzyw wynosi 5 porcji.
- Garść orzechów na tydzień pomoże przyspieszyć metabolizm.
- Uwzględnij produkty zawierające pałeczki kwasu mlekowego w swojej diecie.
- Wprowadź 30 minut aktywności fizycznej do swojego codziennego planu dnia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Liu, L. W. C. (2011). Chronic constipation: Current treatment options. Canadian Journal of Gastroenterology. https://doi.org/10.1155/2011/360463
- Chmielewska, A., & Szajewska, H. (2010). Systematic review of randomised controlled trials: Probiotics for functional constipation. World Journal of Gastroenterology. https://doi.org/10.3748/wjg.v16.i1.69
- Biggs, W. S., & Dery, W. H. (2006). Evaluation and treatment of constipation in infants and children. American Family Physician. https://doi.org/10.1097/01.mpg.0000233159.97667.c3
- Alame, A. M., & Bahna, H. (2012). Evaluation of constipation. Clinics in Colon and Rectal Surgery. https://doi.org/10.1055/s-0032-1301753