Zapalenie żołądka u dzieci - zastosuj domowe środki
Zapalenie żołądka u dzieci to stan zapalny błony śluzowej żołądka spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak infekcje bakteryjne, złe nawyki żywieniowe i stres. Chociaż ten stan występuje częściej u dorosłych, może również dotknąć dzieci. Objawy obejmują ból brzucha lub pieczenie, nudności i wymioty.
Bez wątpienia konieczne jest skonsultowanie się z pediatrą, jeśli pojawią się jakiekolwiek znaki ostrzegawcze. Zapalenie żołądka u dzieci zwykle nie powoduje jednak poważnych komplikacji dla zdrowia dziecka. Dlatego można złagodzić niektóre objawy za pomocą domowych środków. Opisujemy je szczegółowo poniżej.
Domowe środki na zapalenie żołądka u dzieci
Artykuł opublikowany w World Journal of Gastroenterology stwierdza, że zapalenie błony śluzowej żołądka, czasami nazywane też gastropatią, jest częstą przyczyną bólu brzucha u dzieci. Ponieważ istnieje kilka czynników, które mogą je wywoływać, leczenie może być zindywidualizowane i uwzględniać różne podejścia medyczne.
Mimo to istnieją pewne nawyki i domowe sposoby, które mogą pomóc i, przynajmniej tymczasowo, przynieść dziecku ulgę. Chociaż w żadnym razie nie zastępują one porady lekarza, należy je stosować w celu zmniejszenia ryzyka powikłań. Zwróć uwagę na poniższe sugestie!
Nawyki żywieniowe mają duży wpływ na zapalenie żołądka u dzieci
Wiele przypadków zapalenia żołądka u dzieci ma swoje źródło w złych nawykach żywieniowych. Albo przez brak ustalonego harmonogramu spożywania posiłków, albo przez spożywanie pewnych pokarmów, które podrażniają żołądek, maluch cierpi na stan zapalny i ból.
Żywienie powinno się planować przy pomocy dietetyka, ponieważ w dzieciństwie istnieją szczególne wymagania żywieniowe. Zaleca się jednak ograniczenie spożycia pokarmów bogatych w gluten, a także unikać dodatku cukrów, kwasów i przypraw. Wszystko to powoduje podrażnienie błony śluzowej żołądka.
Jeśli chodzi o pory posiłków, artykuł w International Scholarly Research Notices wskazuje na ciekawy fakt. Otóż sugeruje, że brak ustalonego harmonogramu w długim okresie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zakażenia bakterią Helicobacter pylori (H. Pylori). Jak wiadomo, to jedna z głównych przyczyn zapalenia żołądka.
Tymczasem wyniki opublikowane w Gastroenterology Review stwierdza, że dodanie świeżych brokułów i jagód do diety może pomóc organizmowi złagodzić objawy związane z zapaleniem żołądka. Te produkty mają bowiem właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Przeczytaj także ten ciekawy artykuł: Wymioty u dzieci i nudności – czy wiesz, jak im zapobiegać?
Ekstrakt z czosnku
W medycynie tradycyjnej innym domowym lekarstwem na zapalenie żołądka u dzieci jest czosnek. Chociaż nie ma bardzo przyjemnego smaku, istnieją dowody na to, że pomaga zwalczać Helicobacter pylori w organizmie.
Dlatego preparat z rozgniecionego czosnku z odrobiną miodu może służyć jako środek wspomagający w przypadku zapalenia żołądka. Czosnek może być również spożywany samodzielnie lub w ekstraktach.
Probiotyki pomagają zwalczyć zapalenie żołądka u dzieci
Probiotyki to niektóre produkty spożywcze, które zawierają znaczne ilości żywych mikroorganizmów korzystnych dla flory bakteryjnej. Stosuje się je w celu poprawy trawienia i zwiększenia odporności organizmu na szkodliwe działanie niektórych bakterii.
W związku z tym publikacja World Journal of Gastroenterology wskazuje, że probiotyki przyczyniają się do zapobiegania rozwoju patogenu H. Pylori. Wśród pokarmów zawierających te zdrowe bakterie znajdujemy:
- Jogurt.
- Kombucha.
- Oliwki i pikle.
- Kapusta kiszona.
- Kefir.
- Kimchi.
- Miso.
Możesz być zainteresowany również tym tematem: 4 złe nawyki, których należy unikać gdy masz przewlekłe zapalenie żołądka
Olejki eteryczne
W ostatnich latach stosowanie olejków eterycznych zdobyło dużą popularność ze względu na korzyści, jakie przynoszą w przypadku niektórych schorzeń. Dotyczy to również problemów trawiennych.
Jeśli chodzi o zapalenie żołądka, badanie przeprowadzone przez Antimicrobial Agents and Chemotherapy sugeruje, że mogą one mieć pozytywny wpływ na hamowanie nadmiernego wzrostu H. pylori.
W szczególności przydatne wydają się olejki z mięty pieprzowej i czosnku. Jednak powinno się stosować je z dużą ostrożnością. W nadmiernych ilościach oba te olejki mogą bowiem działać drażniąco. Najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami producenta.
Czy można zapobiec zapaleniu żołądka u dzieci?
Chociaż małe dzieci nie mają dużej tendencji do częstego zapalenia żołądka, jest to stan, który może pojawić się w pewnym momencie. Dlatego oprócz zaleceń, o których wspomnieliśmy wyżej, istnieją pewne praktyki, które mogą zapobiegać tego typu problemom. Oto niektóre z nich:
- Utrzymuj stały harmonogram posiłków.
- Odczekaj co najmniej 2 godziny po ostatnim posiłku, aby położyć dziecko do łóżka.
- Unikaj obfitych i ciężkich posiłków.
- Pomóż dziecku zrelaksować się, wykonując zajęcia takie jak joga, medytacja lub słuchanie muzyki.
Kiedy iść do lekarza?
Jak wspomnieliśmy, w większości przypadków zapalenie żołądka u dzieci nie stanowi poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli jednak dzieci mają silny ból brzucha, nawracające wymioty lub inne istotne objawy, najlepiej skonsultować się z pediatrą w celu znalezienie przyczyny i ustalenia odpowiedniego leczenia.
Należy pamiętać ponadto, że objawy nie zawsze wskazują na zapalenie błony śluzowej żołądka i mogą wskazywać na jakieś inne zaburzenie. Lekarz będzie najlepiej wiedział, czy do postawienia diagnozy potrzebne są dodatkowe badania. Weź to pod uwagę!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Islek A, Yilmaz A, Elpek GO, Erin N. Childhood chronic gastritis and duodenitis: Role of altered sensory neuromediators. World J Gastroenterol. 2016;22(37):8349-8360. doi:10.3748/wjg.v22.i37.8349
- Bergonzelli, G. E., Donnicola, D., Porta, N., & Corthésy-Theulaz, I. E. (2003). Essential oils as components of a diet-based approach to management of Helicobacter infection. Antimicrobial Agents and Chemotherapy. https://doi.org/10.1128/AAC.47.10.3240-3246.2003
- Cellini, L., Di Campli, E., Masulli, M., Di Bartolomeo, S., & Allocati, N. (1996). Inhibition of Helicobacter pylori by garlic extract (Allium sativum). FEMS Immunology and Medical Microbiology. https://doi.org/10.1016/0928-8244(95)00120-4
- Hołubiuk, Ł., & Imiela, J. (2016). Diet and Helicobacter pylori infection. Gastroenterology Review/Przegląd Gastroenterologiczny, 11(3), 150-154. https://doi.org/10.5114/pg.2016.61487
- Lim, S.-L., Canavarro, C., Zaw, M.-H., Zhu, F., Loke, W.-C., Chan, Y.-H., & Yeoh, K.-G. (2013). Irregular Meal Timing Is Associated with Helicobacter pylori Infection and Gastritis . ISRN Nutrition. https://doi.org/10.5402/2013/714970