Zapalenie uchyłków - kilka sposobów leczenia

Wśród produktów żywnościowych, które są pomocne w walce z tą trudną w leczeniu przypadłością, znajdują się kapusta i brokuły. Ziemniaki, chleb pszenny i jabłka to także świetne opcje.
Zapalenie uchyłków - kilka sposobów leczenia

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy słyszałeś kiedyś o takim schorzeniu jak zapalenie uchyłków? Czy wiesz, jak je leczyć? Warto pamiętać o tym, żeby wprowadzać coraz więcej zdrowych nawyków do swojego stylu życia. Pozwolą Ci one zachować zdrowie oraz uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych.

W przypadku Twojego zdrowia musisz zwracać uwagę na wszystkie potencjalnie groźne objawy. Dlatego zawsze, gdy stan Twojego organizmu wzbudza u Ciebie niepokój, powinieneś skontaktować się z lekarzem.

Jednym ze schorzeń, którego pod żadnym pozorem nie możesz ignorować, jest zapalenie uchyłków.

Uchyłek znajduje się w jelicie grubym. Taka lokalizacja sprawia, że ten pozornie drobny problem może szybko zmienić się w chorobę zagrażającą życiu. Z tego powodu zaleca się, abyś robił wszystko, co w Twojej mocy, aby przestrzegać nawyków żywieniowych, które zapobiegają rozwojowi tej choroby.

Zapalenie uchyłków – metody leczenia

Celem leczenia zapalenia uchyłków jest zapobieganie uszkodzeniom ciała powodowanym przez formowanie się tzw. worków, czyli uchyłków. Przede wszystkim ważne jest, aby postępować zgodnie ze wskazówkami udzielanymi przez specjalistę.

Bardzo ważnym elementem kuracji jest dieta. Konieczne jest przestrzeganie diety bogatej w błonnik. Aby zapobiec chorobie lub uniknąć pogorszenia stanu zdrowia, zaleca się spożywanie dużych ilości owoców, warzyw i ziaren.

miska brokułów - dieta na zapalenie uchyłków

Zalecamy stopniowe zwiększanie spożycia błonnika, aby organizm mógł dostosować się do zmian. W ten sposób unikniesz potencjalnych problemów spowodowanych przez bóle brzucha (mogą one wystąpić, gdy choroba nie osiągnęła zaawansowane stadium).

Wśród produktów żywnościowych, które są pomocne w walce z tą trudną w leczeniu przypadłością, znajdują się kapusta i brokuły. Ziemniaki, chleb pszenny i jabłka to także świetne opcje.

Danie, które pozwoli Ci stwierdzić, czy cierpisz na zapalenie uchyłków

Na początek przedstawiamy przepis na danie, które pomoże Ci stwierdzić, czy cierpisz na zapalenie uchyłków. Aby przygotować to danie, niezbędne są następujące składniki:

Składniki

  • 1 1/2 szklanki soczewicy (350 g)
  • 2 szklanki (450 g) grzybów
  • 1 główka czosnku
  • 4 łyżki oliwy z oliwek (60 g)
  • Jedna łyżeczka mąki (3 g)
  • Jedna duża cebula
ciężkostrawna zupa z soczewicą pomoże ci sprawdzić, czy masz Zapalenie uchyłków

Przygotowanie

  • Ugotuj soczewicę, a następnie przełóż ją na patelnię razem z oliwą, pokrojonymi grzybami i posiekaną cebulą. Wymieszaj i dodaj czosnek.

Jeśli po spożyciu tego dania wystąpią problemy, które będą się utrzymywać się przez dłuższy okres czau, lub poczujesz się gorzej, nie powinieneś kontynuować jedzenia tych produktów. Dyskomfort powinien się zniknąć po kilku dniach od zmiany sposobu żywienia. Od tego momentu powinieneś rozpocząć odpowiednią dietę.

Kolejnym nawykiem, który powinieneś wprowadzić w celu poprawy stanu zdrowia, jest regularne picie wody.

Zwracaj uwagę na leki

Czasami możesz również dostać od lekarza zalecenie przyjmowania suplementów z błonnikiem.

Tabletki na dłoni

Wybierając tę alternatywę, lekarz może nakazać pacjentowi przyjmowanie leku 3 razy dziennie, ponieważ dawki takiego suplementu dostarczają organizmowi nawet 10 gramów błonnika.

Z pomocą Twojego lekarza

Jeśli sytuacja się pogorszy, istnieją również inne metody leczenia tej choroby.

Jednym z objawów powodowanych przez zapalenie uchyłków jest krwawienie. Chociaż czasami ten symptom może ustać bez potrzeby jakiegokolwiek leczenia, jednak w przypadku krwawienia z odbytu zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

W takich sytuacjach specjalista spróbuje zlokalizować miejsce krwawienia przy pomocy zabiegu kolonoskopii lub tomografii komputerowej.

Jeśli krwawienie nie ustanie, ostatecznym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny przeprowadzany w jamie brzusznej, znany jako resekcja okrężnicy. Jego celem jest wyeliminowanie najbardziej zniszczonej przez chorobę części jelita, a następnie zespolenie jego pozostałych części.

Wśród innych problemów związanych z zapaleniem uchyłków, które również wymagają szybkiej interwencji, jest zapalenie otrzewnej. Ta przypadłość wymaga niemal natychmiastowej operacji. Jeśli zabieg nie zostanie przeprowadzony wystarczająco szybko, zapalenie otrzewnej może okazać się śmiertelne.

kobieta lekarka i jej pacjetna

Jeśli pacjent cierpi na perforację w dotkniętym obszarze, należy go również zoperować. Ropnie także są niepokojącym zjawiskiem. Nawet niewielki uraz stanowi w ich przypadku zagrożenie dla zdrowia i życia. Specjalista powinien przeprowadzić zabieg osuszający je.

Ludzie, którzy cierpieli na zapalenie uchyłków, doskonale wiedzą, w jaki sposób jelita są czasami zablokowane. Częściowa ich niedrożność nie oznacza, że zabieg jest konieczny. Jedynie całkowita obstrukcja jelita wymaga interwencji chirurgicznej.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.