Zapalenie stawów i dieta - mity, w które nie warto wierzyć
W tym artykule wyjaśnimy wszystkie mity na temat jedzenia i przypadłości, jaką jest zapalenie stawów. Powiemy też, jakie inne naturalne środki zaradcze okazały się pomocne w przypadku osób z tą chorobą.
Czy to prawda, że niektóre pokarmy, takie jak ocet, rodzynki czy czerwone wino, znacząco łagodzą objawy tej choroby? Czy to prawda, że produkty mleczne mogą nam zaszkodzić? W tym artykule podzielimy się odpowiedziami na te pytania.
Zapalenie stawów – co powoduje ból?
Ból, który odczuwamy, cierpiąc na zapalenie stawów, jest wynikiem stanu zapalnego i sztywności spowodowanej tarciem o siebie dwóch kości, do którego dochodzi w wyniku stopniowego zużycia chrząstki. Kiedy chrząstka działa dobrze, jej funkcją jest ochrona stawu, umożliwienie płynnego ruchu oraz amortyzacja nacisku i uderzeń spowodowanych ruchem.
Oprócz bólu i stanu zapalnego zapalenie stawów ogranicza również zdolność poruszania się, a w niektórych przypadkach może nawet powodować zaczerwienienie skóry.
Dlaczego istnieją mity na temat jedzenia i zapalenia stawów?
Zapalenie stawów to choroba, która w niektórych przypadkach może być bardzo bolesna. Może zmusić cierpiących do uciekania się do ciężkich leków. Jednak fakt, że leczenie nie zawsze jest skuteczne i często powoduje skutki uboczne, spowodował, że wiele osób szuka alternatyw.
Fundacja Arthritis wyjaśniła najczęstsze mity dotyczące żywności, o której niektórzy twierdzą, że może zwalczyć chorobę. Żadne rygorystyczne badania nie wykazały korzyści przypisywanych następującym naturalnym środkom zaradczym.
Przeczytaj również: Bóle stawów – w jaki sposób opanować go przy pomocy diety
Niesprawdzone mity dotyczące jedzenia i zapalenia stawów
- Tuzin rodzynek nasączonych ginem zapewnia codzienną ulgę.
- Ocet jabłkowy łagodzi bóle.
- Spożycie produktów mlecznych pogarsza objawy zapalenia stawów.
- Solanaceae (pomidory, ziemniaki, bakłażan i papryka) zaostrza chorobę.
- Surowe diety, które opierają się na spożywaniu surowej żywności, poprawiają sytuację.
- Umiarkowane spożycie czerwonego wina, dzięki zawartości resweratrolu, kontroluje artretyzm.
- Spożycie owoców cytrusowych może zaostrzyć chorobę.
Jedzenie, które działa
Ta sama fundacja wymienia produkty spożywcze, które mają naukowo udowodnione pozytywne wyniki w leczeniu zapalenia stawów:
- Awokado: łagodzi chorobę zwyrodnieniową stawów i opóźnia jej postęp.
- Olej z ryb zimnowodnych, takich jak dorsz, makrela lub tuńczyk: jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, które pomagają zmniejszyć stan zapalny stawów.
- Zielona herbata: bogata w przeciwutleniacze i zasady przeciwzapalne.
- Kurkuma: doskonała przyprawa przeciwzapalna i przeciwbólowa, która zmniejszy obrzęki i ukoi ból.
- Imbir: podobnie jak kurkuma, imbir jest również bardzo skuteczny w zwalczaniu artretyzmu.
- Oliwa z oliwek: ten olej jest bardzo korzystny dla organizmu, a w szczególności dla artretyzmu.
- Siemię lniane i olej lniany: bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i glukozaminę.
- Papryczka chili: w kilku badaniach wykazano, że ten rodzaj przyprawy, ze względu na zawartość kapsaicyny, może pomóc złagodzić ból, jeśli jest stosowany zewnętrznie, bezpośrednio na skórę dotkniętego obszaru.
- Koci pazur: ta roślina lecznicza, znana również jako diabelski pazur, jest jedną z najskuteczniejszych w leczeniu zapalenia stawów.
- Zielona pokrzywa: jest bardzo oczyszczająca i pomaga zwalczać objawy tej dolegliwości.
Ważne jest, aby zawsze skonsultować się z lekarzem lub terapeutą przed użyciem naturalnego środka, zwłaszcza jeśli przyjmujesz już jakieś leki.
Korzystne witaminy
Korzyści płynące z diety zawierającej te produkty możemy uzupełnić naturalnymi suplementami następujących witamin:
- A: Przeciwutleniacz i ochrona tkanek.
- C: Pomaga w produkcji kolagenu i tkanki łącznej.
- B1 lub tiamina: Przekształca cukry w energię.
- B2 lub ryboflawina: Wspomaga tworzenie nowych komórek.
- B3, czyli niacyna: Poprawia wydolność energetyczną organizmu.
- B6: Poprawia syntezę aminokwasów, erytrocytów i przeciwciał.
- D: Wspomaga wchłanianie wapnia, a jej niedobór może powodować osłabienie kości i mięśni.
Możemy uzyskać te witaminy poprzez żywność lub możemy spróbować suplementów dostosowanych do naszego konkretnego przypadku. Nigdy nie powinniśmy stosować samoleczenia. Zawsze powinniśmy iść do eksperta.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Turrión Nieves, A., Martín Holguera, R., Pérez Gómez, A., & Álvarez de Mon-Soto, M. (2017). Artritis reumatoide. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/j.med.2017.02.010
- Movasat Hajkhan, A., Turrión Nieves, A., Bohorquez Heras, C., & Pérez Gómez, A. (2017). Tratamiento de la artritis reumatoide. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/j.med.2017.02.011
- Massardo, L. (2008). Artritis reumatoide temprana. Revista Medica de Chile. https://doi.org/10.4067/S0034-98872008001100015